Farmatseutiline hool ja personaalne pakendamine vähendavad oluliselt ravimitega seotud riske

Maailma terviseorganisatsiooni WHO hinnangul ei tarvita 50% patsientidest ravimeid ettekirjutatud viisil. Eestis on 9% erakorralise meditsiini osakonna poole pöördumistest seotud ravimi väära kasutusega või koos- või kõrvaltoimega. 88% haiglaravi vajanud kõrvaltoimete juhtumitest oleksid välditavad, kui ravimeid manustatakse ettekirjutatud viisil.

Kõike seda arvesse võttes analüüsis HealtIN möödunud aasta lõpus Apotheka Mustamäe apteegis kasutusele võetud personaalse pakendamise süsteemi tõhusust ja esitles omapoolset nägemust patsiendikesksest farmatseutilise hoole programmist.

„Personaalne pakendamine parandab oluliselt patsiendi ravisoostumust ja tõstab ravi tulemuslikkust,“ rääkis tervishoiuekspert Ain Aaviksoo. Eestis on 22 000 inimest, kes seda teenust igapäevaselt vajaksid. „Oluline on tekitada rutiin, et inimese elu sobituks ravimite võtmisega,“ rääkis teenusedisainiekspert Markko Karu. „Personaalne pakendamine tähendab võimalust vähem eksida ja unustada, vajadust harvem apteegis käia ning mis peamine, inimese tervis paraneb,“ lisas Karu.

Arutelust võttis osa ka sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt, kes ütles, et personaalne pakendamine on innovaatiline ja vajalik teenus ning on selge, et õigel ajal ja õiges koguses ravimite võtmine tagab parema tulemuse. Ministri arvates tuleb leida võimalus muuta teenus kättesaadavaks kõigile patsientidele, kes seda vajavad. „Teenuse kättesaadavus ei tohi olla tingitud patsiendi asukohast või kohalike omavalitsuste võimekusest,“ kinnitas minister Kütt.

Oma kogemust jagas ka ka Rootsi turul personaalse pakendamise segmendis liidrikohta hoidva Apotekstjänst AB tegevjuht Jonas Friberg.

“Kuna väga paljud meie patsiendid elavad hooldekodudes või kasutavad koduõendusteenust, peame üheks olulisemaks eeliseks õdede tööaja kokkuhoidu. Personaalse pakendamise puhul saab aega, mis muidu kuluks tablettide jaotamisele, kasutada patsiendi hooldamiseks ja temaga suhtlemiseks,” sõnas Friberg. Rootsis ei kahtle keegi enam selles, et 1980ndatel kasutusel võetud süsteem on vajalik. Teenust kasutab 180 000 inimest, kes kasutavad keskmiselt enam kui kümmet erinevat ravimit.

Apotheka Mustamäe apteek alustas personaalse pakendamise pilootprojektiga möödunud aasta lõpus. Kõik patsiendi pidevalt tarvitatavad tabletid pakendatakse manustamisaegade kaupa kokku ühekordsetesse pakenditesse, millele on märgitud kuupäev ja kellaaeg, millal patsient peab pakendis olevad tabletid sisse võtma. Teenusele eelneb põhjalik ravimikasutuse analüüs ja apteekripoolne nõustamine, millega tagatakse, et patsiendi ravimite manustamisskeem vastab arsti ettekirjutusele ja sobib patsiendi elurütmiga.

Lisainfo:

Alo Arro

Terve Pere Apteek OÜ äriarenduse projektijuht

Telefon: + 372 6791832

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.