Tiiu Aro: Vabadusega kaasneb ka vastutus

Tõenäoliselt ei ole ma ainus inimene, kes on vähemalt kord mõelnud sellele, et juba üksi  sünd on ime. Aga sündida inimeseks, kes suudab aidata ka teisi  sünni-ime juures, võib lugeda topelt imeks.

Sünnitamine ise on ühest küljest väga loomulik looduse poolt paika pandud protsess, aga teisest küljest võib see alati olla seotud suurte riskide ja komplikatsioonidega. Inimese osaks, kelle kutsumuseks on aidata sünniimel teostuda tema parimal ja kaunimal moel, lasub kohustus hinnata kõiki sünnitegevuse käigus esineda võivaid ohte. Normaalselt kulgeva sünnituse väga oluliseks tagatiseks on abistaja professionaalsus.

Minu põlvkonna arstid ja ämmaemandad on läbi elanud ja kaasa aidanud sellele, et sünnitusprotsess kulgeks aina looduslähedasemal moel, aga kunagi ei ole  tohtinud seejuures unustada  võimalikke riske, valmisolekut nendega  toimetulekuks ega abistajal lasuvat  vastutust. Esmalt tehti palju ära selleks, et haiglakeskkond muuta sünnitaja jaoks hubasemaks, sünnitajale loodi võimalusi, millest meie esiemad saunas või vagude vahel vaid und oskasid näha.

Loomuliku keskkonna nimel on pingutatud sedavõrd, et ollakse valmis minema isegi haigla seinte vahelt tagasi sauna, ikka selleks, et sünnitaja saaks tunda sünni-imet kõige ürgsemal viisil. Samas tuleb meil säilitada külma verd ja kõikide emotsioonide kõrval suuta ennetada riske ning hoida elusid.  

Ma ei usu, et kodus sünnitamise lubamises iseenesest midagi halba on kui noore ema rasedus on kulgenud komplikatsioonideta ja tema kõrval on ime kogemise hetkel professionaalne abistaja. Meil on kodudes abistajateks reeglina ämmaemandad, kes on paljudele varasemalt välja võideldud õigustele saanud nüüd juurde õiguse iseseisva ämmaemandusabi osutamiseks ehk toetada ja abistada sünnitajat tema poolt valitud paigas.

See kõik on avaliku saladusena toimunud juba praegugi, aga nüüd on seaduse kohaselt patsiendil võimalik valida ämmaemand, kes on kodusünnituse läbiviimiseks läbinud määruses ettenähtud koolitused, kellel on pädevus hinnata kõiki sünnitusega kaasnevaid riske, kes oskab kriitilisel hetkel mõelda mitme elu säilitamise eest, kes suudab võtta vastutuse.

Kodusünnituseks vajalike erialaste koolituste läbimise järel on ämmaemandal õigus taotleda Terviseametilt kodusünnituse tegevusluba, mis omakorda võimaldab edaspidi ka noorel emal valida endale pädev tugiisik.

Tegevusloa olemasolu kodus sünnituse vastuvõtmiseks on õigupoolest nüüdsest kohustuslik. Määruse jõustumisest on kuu aega möödas, eeltöö määruse jõustumiseks on kestnud aastaid, erialaseltsidega on tehtud tõhusat koostööd, kuid ühtegi tegevusloa taotlust terviseamet ämmaemandatelt tänaseks veel saanud ei ole.

Ma loodan, et põhjuseks on olnud suvi, et õige pea jõuavad meieni esimesed taotlused oma ala professionaalidelt. Vabadus on antud, aeg on võtta ka vastutus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.