Perearstid saavad uue raamlepingu

Eesti Perearstide Seltsi ja Eesti Haigekassa vahel on praegu käimas läbirääkimised nii raamlepingu kui ka teenuste hinnakirja üle.

Raamlepingu viieaastane periood lõpeb käesoleva kalendriaastaga. Perearstide selts saatis haigekassale oma ettepanekud lepingu muudatuste osas juba varakevadel. Neid koostades lähtuti peamiselt asjaolust, et viie aastaga on elu väga palju muutunud ning mitmed korralduslikud küsimused vajavad kaasajastamist. Näiteks ei olnud viis aastat tagasi meil veel kasutada pereõe abi sellises mahus nagu nüüd. Samas ei toeta pereõe kogu potentsiaali kasutamist praegune seadusandlus, mis ei võimalda tal kõiki vajalikke dokumente allkirjastada ega teatud retsepte pikendada. Kuna seaduste muutmine ei ole haigekassa pädevuses, on praegu veel vara öelda, kas ja kuidas saame antud kitsaskohad lahendada.

Teine osa meie ettepanekutest puudutab ressursside võimalikult optimaalset kasutamist. Näiteks peame praegu edastama andmeid perearstipraksise toimimise kohta nii terviseametile kui ka haigekassale. Meie näeme, et piisaks sellest, kui saadame info üksnes terviseameti uude portaali.

Haigekassa poolt tulnud muudatusettepanekutest kaalukaim osa puudutab kvaliteeti. See on prioriteetne teema ka perearstide seltsi jaoks, kuid oleme siin eri meelt selles osas, mis võtta kvaliteedisüsteemi loomisel aluseks. Haigekassa näeb, et nõuded võiksid olla analoogsed nendega, mis nad esitavad haiglatele. Meie leiame aga, et perearstide praksised ja haiglad on oma ülesehituselt, toimimiselt ja ka rahastamispõhimõtetelt väga erinevad organisatsioonid, mistõttu sama kvaliteedisüsteem neile ei sobi. Oleme pakkunud, et haigekassa võiks esialgu aluseks võtta perearstide seltsi enda kehtestatud kvaliteedisüsteemi, kus nõuded perearstipraksistele on selgelt lahti kirjutatud ning meie suvine audit näitas, et suur osa praksistest  on need ka täitnud.

Raamlepingust eraldi käsitleme haigekassa hinnakirja muudatusi. Oleme teinud selles osas kuus taotlust, mis haigekassa on praeguseks ka läbi vaadanud ja rahanumbritesse arvutanud ning ootab nüüd meie prioriteete. Siinjuures peab aga arvestama sellega, et praeguste prognooside kohaselt on sotsiaalmaksu laekumine järgmisel aastal oodatust kehvem. Samuti on selge, et kui tervishoiutöötajate ja tööandjate vahelise kollektiivlepinguga otsustatakse tõsta järgmisel aastal tervishoiuteenustes palgakomponenti, siis ülejäänud meie poolt pakutud hinnakirjamuudatused nihkuvad prioriteetide nimekirjas tahapoole.

Läbirääkimised perearstide seltsi ja haigekassa vahel on seni olnud konstruktiivsed ning mitmed otsused on juba nö lukku pandud. Loodan, et jõuame kõikides veel arutluse all olevates punktides rahuldava tulemuseni ning olukord aasta lõpus ei pingestu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.