Anneli Rätsep: aina uute registrite loomine pole lahendus

Health Consumer Powerhouse (HCP) avaldatud ja ravimfirma MSD poolt rahastatud 2014. aasta Euroopa diabeediravi tarbijaindeksi peamine sõnum rõhutab, et Eesti peaks looma diabeediregistri. Ma ei usu, et registri loomine on lahendus, mis tagab parema diabeedi käsitluse.

Me ei peaks Eestis minema seda teed, et luua aina uusi registreid. Registrid nõuavad korrektset raporteerimist ning andmete analüüsimist. Üsna märkimisväärne ressurss on juba kulutatud terviseinfosüsteemi arendamisele. Teisalt saab registri andmeid kasutada, kui neid sinna saadetakse.

Eestis hakkab terviseinfosüsteem tervishoiutöötajatele harjumuspäraseks saama, kuid ka sinna on andmete edastamine veel vähene. Uute registrite loomine suurendab vaid meedikute niigi suurt töökoormust. Terviseinfosüsteemi andmete baasilt peaks tulevikus saama teha analüüsi mitte ainult diabeedi vaid ka teiste haiguste käsitluse kohta erinevates tervishoiuasutustes.

Eesti paigutub nimetatud raportis ühele viimastest kohtadest. Samas on näha, et meie protsessi indikaatorite kohta ei ole tulemusi esitatud. Andmed on saadud vaid patsiendiorganisatsioonidelt.

2005 ja 2009 aastal on Eestis diabeedi käsitluse kohta esmatasandil tehtud teadusuuringud, 2010 aastal on läbi viidud audit, kvaliteeti hinnatakse Eesti Haigekassa poolt perearstide kvaliteeditasu süsteemis. Need tulemused näitavad, et vähemalt 80% patsientidest on tehtud uuringud, mida soovitab ravijuhend ning patsientide glükolüseeritud hemoglobiini ja vererõhu väärtused on teiste Euroopa riikidega võrreldes samaväärsed või paremad.

Diabeet on haigus, mis nõuab patsiendilt väga suurt panust raviprotsessi. Patsiendi motiveerimine on võtmeküsimus. Vaid nõuannete, käskude või keeldude jagamisest ei piisa.

Meditsiinitöötajad vajavad selles osas toetust ja õpetust, kuidas suhelda konsultatsiooni käigus patsiendiga nii, et neil endal tekiks huvi tervise säilitamise vastu. Aega selleks peaks olema, sest keskmiselt käib diabeediga patsient ainuüksi arsti vastuvõtul keskmiselt kuus korda aastas.

Loe samal teemal artikli kõrval viidatud uudistest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.