Katrin Rehemaa: Koormusnormiks on ülekoormus

Haiglajuhtide elu on kirjeldamatult raske, ringsõidul mööda Eestimaa haiglaid veendusime selles lõplikult.

Näib, et haigekassa on neid vägisi sundinud sõlmima lepingud, mille maht ilmselgelt ei vasta olemasolevate arstide arvule. Sotsiaalministeerium rõhub samuti halastamatult, tassides suurte kottidega euroraha ja käskides ehitada aina suuremaid ja uhkemaid maju.

Leping on täitmiseks ja pangaintress maksmiseks. Loomulikult on töölepinguseaduse piirangud sellises olukorras lihtsalt ristiks kaelas, kuid nurkaaetud inimene on leidlik. Lausa imetlusväärne, missuguseid jokk-skeeme ja susserdamise kõrgpilotaaži meie haigemajades näha võib.

Ületundide „kaotamiseks“ kirjutatakse valved musta graafikusse, käsunduslepingusse või ei kirjutata üldse kuhugi. Kuna ületunde seega seaduse mõttes ei eksisteeri, on ka maksmine loominguline. Levinud on valvete tükihind, kuhu mõnel juhul isegi ületöökoefitsient sisse arvestatud, enamasti aga makstakse tavalise tunnitasu alusel, ületunde ei hüvitata ka käsunduslepinguga töötajatele

Kõik see oli ennegi teada, mõned meetodid aga üllatasid isegi arstide liidu paljunäinud peasekretäri. Ühes keskhaiglas võib ületunde teha nii palju kui keegi jaksab, hüvitatakse neist aga kuni 36, ülejäänute kohta peab arst kirjutama avalduse, et ei soovi lisatasu, misjärel need muutuvad tavatundideks. Teises keskhaiglas saab arst kella kaheksast neljani töölepingus kokku lepitud tunnitasu, aga kella neljast, kui algab valve, kukub palk järsku miinimumi ehk 8 euro peale. Tõsi, nädalavahetuse valved on veidi kallimad, kuid 1,5-kordsest tasust pole juttugi.

Valvetöö moodustabki omaette paralleelmaailma, mida arstidele serveeritakse kui puhast heategu – nad saavad ju ometi lisatasu. Pole oluline, kas seaduse järgi või mitte. Nagu kinnitas ühe väga suure haigla juht: me maksame küll ületundide eest, aga arstid ei saa sellest võib-olla aru.

Koduvalve pole seaduse järgi ei lind ega kala – ei töö- ega puhkeaeg. See on tänuväärne võimalus arst ilma vaba ajata tööle panna. Seadus käsib küll koduvalvet arvestada igapäevase puhkeaja tagamisel, aga kes seda ikka kontrollib, kui tunde graafikus ei ole.

Üldhaigla naistearst oli suvel, kui kolleegid puhkasid, terve kuu kogu vaba aja koduvalves. Sunnismaine elu pooletunnise teekonna raadiuses haiglast, sest kui tuleb sünnitaja, pead kohale minema. Öösel koduvalves olnud neurokirurg konsulteeris paar korda telefoni teel kolleegi üldhaiglast, vaatas pilte ja käis korra oma haiglas erakorralist haiget lõikamas. Magada sai jupikaupa kolm-neli tundi, hommikul läks kenasti tööle plaanilist ajuoperatsiooni tegema. Mis seal ikka – ta on ju niimoodi harjunud. Ja patsientidel pole õnneks õrna aimugi.

Ületunnid on koormuse üks pool, intensiivsus teine: 4-5 patsienti tunnis polikliinikus pluss üle kümne haige osakonnas. Me kõik oleme harjunud, et nii käibki – ületunnid hüvitiseta, puudujate asendamine tasuta, intensiivsus võimete piiril. Arstide koormusnorm on ülekoormus.

Haiglajuhtidele tuleb raske elu pärast muidugi kaasa tunda, aga ärge arvake, et kui olukorraga leppida, siis vähemalt hullemaks ei lähe. Juba sahistatakse, et üks suurhaigla on pöördunud sotsiaalministeeriumi poole probleemiga, et personalipuuduse tõttu on võimatu seadusi rikkumata tööd korraldada.

Ministeeriumile olevat mõista antud, et probleemi lahendamiseks tuleks tervishoius seaduseohje lõdvemaks lasta ja lubada rohkem töötada. Ka ühe väikese haigla suur juht kurtis hiljuti ajalehes, et maal tahaks tohtrid rohkem tööd teha, aga va seadus ei lase.

Nüüd aga käib arstide liit ringi ja hullutab arste, et hakaku normaalse koormusega töötama. Kes seda enne näinud on – normkoormus tervishoius?! Osa haiglajuhte on ise selle liidu liikmed, aga sellised pisiasjad ununevad ju teinekord ära.

Tegelikult tahame anda valikuvõimaluse: kas töötada normkoormusega, mille eest saadava palk ei paneks häbenema, või teha seaduse piiresse mahtuvat ületööd, mis korralikult kinni makstakse.

Aga seni, kuni kogu töö ära tehakse, ei muutu süsteemis midagi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.