Kardiovaskulaarne suremus on Eestis endiselt kõrge

Eestil on vaatamata väikestele edusammudele probleeme südamehaigustesse suremise vähendamisega. 10–12 aastat tagasi olime kardiovaskulaarselt suremuselt Euroopas esimesed, nüüd oleme suremust oluliselt langetanud.

Põhjuste seas, miks suremus on meil endiselt suur, võib välja tuua asjaolu, et suitsetajate osakaal on Eestis ikka kõrgem kui ELis keskmiselt. Olukord on pisut paranenud, aga palju on veel teha.

Kui vaadata rasvunute osakaalu, siis meie olukord võrreldes teiste riikidega väga kehv pole, seda eelkõige seetõttu, et ülekaaluliste arv on ka mujal kasvanud. Samas näiteks köögiviljade tarbimise osas oleme endiselt Euroopas viimasel kohal, eriti halb on olukord õpilastega.

2010.–2011. aasta andmetel jääb Eesti kardiovaskulaarselt suremuselt Läti ja Norra-Rootsi vahele. Soomes on suremus madalam, Norras ja Rootsis veel madalam. Koronaartõve suremuse poolest oleme 2010. aasta andmeil küll tagaotsas, kuid loodame, et jõuame 10–15 aasta pärast ELi keskmisele ja Soomega sama­le tasemele. Meie lähi­naabrid Lätis ja Leedu on meist oluliselt kehvema koha peal.
Väga kõrge südamehaigustesse suremise riskiga riikide seas meid enam ei ole, samas kui kõik teised endised NSV Liidu liikmesriigid on. Me oleme endiselt kõrge südame-­veresoonkonnahaiguste riskiga riik, aga mitte enam nii suures ohus.
Eluea pikkusega oleme olnud tagaotsas 10–15 aastat, aga 45aastase inimese prognoositava eluea osas me väga palju enam ELi keskmisest maas pole. Iga aastaga on meie positsioon natuke paranenud.

Suur probleem on kulutused tervishoiule. Oleme 2010. aasta seisuga ELis tagant kolmandad, keskmisest palju maas. Võrreldes Saksamaa, Hollandi, Prantsusmaaga on vahed pea kahekordsed. Arste on meil umbes sama palju kui lähinaabritel Lätil ja Leedul, õdede puhul on Läti olukord kehvem. 
Ravimite kasutamise poolest oleme naabritega võrreldes eesrindlikumad. Statiinide kasutamise poolest oleme näiteks Lätist ja Leedust alati ees olnud, aga Põhjamaadele jääme ikka mitu korda alla.
Südame- ja veresoonkonna haigustesse suremus Eestis on 20 aastaga langenud peaaegu 50%. 
Suremuse kõrgaeg kuni 65aastaste elanike hulgas oli 1994. aastal. Aga Soomes on suremus südamehaigustesse 40 aastaga langenud üle 90%, seega on meil siingi pikk maa käia.
Heameelt teeb, et meie kasutuses on eestikeelne riskiskoori instrument, mida saab maha laadida Euroopa Kardioloogide Seltsi lehelt.
Ettekanne 8. okt toimunud kardioloogide ja infektsionistide ühiselt konverentsilt

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.