Kaljumäe: kiirabi on muutunud majanduslikult efektiivsemaks

Oma esimesel konkursijärgsel aastal on kiirabi senisest kiirem üle pooltele Eestimaa elanikele, viiendikule tähendab see lausa kolm korda senisest kiiremat abi.

Ümberkorralduste tulemused on paremini jälgitavad kaheksas piirkonnas - need on Tallinn ja selle vahetu lähiümbrus ulatudes nii lääne, ida kui lõuna suunal kuni 45 kilomeetrit linnast, Rakvere ja seda ümbritsevad vallad, Tapa ja Türi piirkonnad, Viljandi, Tartu , Võru ja Jõgeva ning nende keskustega piirnevad vallad. Kokku on muudatustest mõjutatud veerand Eestimaa valdadest ja linnadest.

Mäletatavasti startis uus kiirabikorraldus kõikjal Eestis aastavahetusel, vaid Ida-Virumaal toimus kohtuvaidluste tõttu teenuseosutamise üleminek alles septembris. Uus korraldus tähendab viie võrra suuremat brigaadide arvu, kolme päris uut kiirabibaasi ja mitmes kohas kiirabibaasi asukoha muutust, oluliselt suuremaid teeninduspiirkondi ja väiksemat arvu kiirabiasutusi.

Kiirabis toimus konsolideerumine,  tänu sellele oli võimalik ka oluliselt suurendada kiirabiosutajate omavastutust. Kokkuvõttes on kiirabi senisest paindlikum reageerija nii kohalikele, piirkondlikele ja üleriigilistele muudatustele teenusevajaduses.

Kiirabi on muutunud ka majanduslikult efektiivsemaks. Kolmteist teenuseosutajat, kellega uut lepingut ei sõlmitud, osutasid teenust 28 kiirabiautoga. Kuid neil oli kohustus pidada ka 17 varuautot, seega varuressursi osakaal oli 60,7%. Konkursi tulemusena jaotusid need brigaadid viie brigaadipidaja vahel ja tulemuseks on kiirabikorraldus, kus 95 töötava auto kohta on vajalik hoida 36 varuautot. Varuressursi osakaal on 37,9%, mis on ideaalilähedane olukord.

Hilissuvel algas e-kiirabi juurutamises viimane etapp, mis on osa Eesti-Šveitsi koostööprogrammist. Varasügiseks paigaldati kõikidesse kiirabiautodesse arvuti- ja sidekeskused ning alustati positsioneerimisega. Aasta lõpuks on plaanis uus süsteem täies mahus kasutusele võtta.

Hiljemalt detsembris alustakse elektroonilise kiirabikaardi kasutamist, millele üleminek peaks lõppema 2015 suvel. Head uudised on kiirabile ka 2015 aasta riigieelarves - juurde on tulemas veel 7 kiirabibrigaadi ja vähemalt 3 uut kiirabibaasi. Seega oli päris tulemuslik ja uued väljakutsed ootamas ees!

Üllar Kaljumäe kolumn ilmus 2. detsembri Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.