Mäng ravikindlustuse eelarve prognoosiga

Juba 2010. aastast, mil valmis uuring "Võimalus Eesti tervisesüsteemi rahalise jätkusuutlikkuse tagamiseks" on teada, et varem või hiljem meil sotsiaalmaksust ravikindlustuse kulude katteks ei jätku.

Riigikontroll analüüsis ülevaates riigi vara kasutamisest ja säilimisest aastatel 2013-2014, kuidas on viimastel aastatel ravikindlustuse kulusid planeeritud. Selliste planeeringute aluseks on Eesti Haigekassa nõukogu kinnitatav "Eesti haigekassa 4 aasta kulude ja nende katteallikate planeerimise põhimõtted". Võtsime analüüsida 2013. ja 2014. aasta suvel kinnitatud dokumendid ning nende suur erinevus annab aimu sellest, et sisulise probleemiga - tervishoidu lisaraha leida - ei taheta tegeleda.

2013. aasta suvel aastate 2014-2017 kohta koostatud dokumendis on öeldud, et 2017. aastal tuleb kulude katteks leida lisaraha, sest Eesti Haigekassa seaduse kohaselt ei tohi jaotamata tulemit kulude katteallikana kasutada rohkem kui 30% ulatuses. Kui seni oli saanud üha kasvavaid kulusid katta jaotamata kasumist, siis aastast 2017 peaks ravikindlustuse samas mahus rahastamiseks leidma lisaraha.

2014. aasta augustis kinnitatud dokumendis, mis hõlmab aastaid 2014-2018, on prognoosid tehtud ümber nii, et lisaraha neil aastatel juurde vaja leida ei ole. Kui nõukogu kinnitatud eelmise prognoosi kohaselt ületasid haigekassa kulud tulusid 2014.-2017. aastal 91,3 miljoni võrra, siis uue prognoosi kohaselt vaid 4,3 miljoni võrra. Jaotamata tulem on 2014. aasta prognoosi kohaselt 2017. aastaks 131,8 miljonit eurot varem planeeritud 41,6 miljoni asemel.

Tasakaalu saavutamiseks on tulud suurenenud 64,8 ja kulud vähenenud 22 miljoni euro võrra. Seega ei ole tasakaalu ootamatu tekkimise taga mitte ainult tulude suurenemine, vaid ka prognoositud kulude vähenemine. Arvestades aga tervishoiutöötajate palgaootusi, saab selline vähenemine tulla vaid tervishoiuteenuste kättesaadavuse arvelt, sest tervishoiuteenuste struktuuris muudatusi ei planeerita.

Riigikontrolli hinnangul on tegu äärmiselt kahetsusväärse praktikaga, kus prognooside ümbertegemisega peidetakse rahastamise probleeme ning lükatakse rahastamise põhimõttelise ümberkorraldamisega seotud otsuseid edasi.

2015. aasta riigieelarve eelnõus, mille valitsus on kinnitanud ja saatnud Riigikokku, ongi juba 2015. aasta ravikindlustusele planeeritud vähem raha, kui haigekassa nõukogu kinnitatud prognoosis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.