Raviraha liikumine koos patsiendiga toob abi kohe

Ravirahal tuleks lasta patsiendiga kaasa liikuda.

Haige saab kohe abi ja haigekassa kulu ei suurene.
Inimese kalleim vara on tervis. Ettevõtte suurim väärtus on töötajad. Paraku ei ole meist keegi õnnetuste eest kaitstud. Kui töötajat tabab ootamatult haigus või vigastus, mis takistab töö tegemist, läheb ta arsti juurde ning saab saatekirja operatsioonile. Ta pannakse ravijärjekorda. Ambulatoorse ravi järjekorra ametlik maksimumpikkus on kuus nädalat, statsionaarsel ravil sõltuvalt erialast kaheksa kuud. Sageli on see lubatust pikem.
Sel ajal ei saa inimene tööl käia. Ettevõttel jääb töötaja poolt väärtus loomata, tööandja ja haigekassa maksavad hoopis haigusraha. Töötaja peab vigastust kannatades ­ootama, kuni ravijärjekord temani jõuab.
Ravi saamist on võimalik kiirendada. Haigekassa nõukogu kiitis hiljuti heaks lähtealused andmaks ka Eesti piires patsientidele vabadus saada teenuseid sarnaselt võimalusega teha seda ülejäänud Euroopa Liidu riikides. Teisisõnu riigisisene patsientide vaba liikumine, kus raviraha käib patsiendiga kaasas. Eesti tervishoius oleks tegu põhimõttelise muutusega patsiendikesksuse ja kiirema raviteenuse poole, mille peamine eesmärk on tagada kvaliteetse tervishoiuteenuse parem kätte­saadavus.
Tegu ei ole vana süsteemi lammutamise, vaid lisavõimaluse loomisega. Igal eestlasel on õigus minna teise ELi riiki, lasta end seal ravida, tasuda ise arve ning esitada see haigekassale tagantjärele hüvitamiseks vastavalt sama raviteenuse hinnale Eestis. Eestis ei ole patsiendil ­õigust minna sinna haiglasse, kus ta saaks lasta end ravida kohe. Ta peab minema Lätti, Soome või Portugali – ainult mitte Eestisse. Riigisisese patsiendi vaba liikumise võimaldamine kõrvaldab selle vastuolu.
Vaba liikumine võimaldab patsiendil valida haigla. Patsiendil tuleb küll leida raha, millega raviarve tasuda, kuid ta saab olla kindel, et siis, kui ravijärjekord jõuab temani, hüvitab haigekassa tehtud kulud. Riskide maandamiseks ja võimalike kuritarvituste vältimiseks on haigekassas loodud töörühm pakkunud ühe variandina välja lävendi – omaosaluse, näiteks 50 eurot, mis jääb patsiendi enda kanda. Lävendit ületav ravikulu hüvitatakse patsiendile solidaarsest kindlustusest.
Haigekassa kulud inimese raviks ei suurene – hüvitatakse vastavalt haigekassa enda kehtestatud hinnakirjale samas ulatuses nagu seni. Muutub ainult kõige olulisem – inimene saab terveks kohe. Kes aga ei soovi omaosaluse eest tasuda või ei pea kiirust oluliseks, saab ravi kehtiva süsteemi järgi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.