Meditsiiniekspordi võimalusi pakuvad Kasahstan ja Ukraina

Üks variant meie rahanappuses tervishoiusüsteemi uut raha juurde tuua on pakkuda vabade ressursside arvel oma teenuseid väljaspool Eestit elavatele patsientidele. Seejuures tasub otsida võimalusi kaugemaltki kui ainult naabrite juurest.

Viimasel paaril aastal on klastri Medicine Estonia eestvedamisel välispatsiente järjepidevalt ja üsna edukalt Eestisse kutsutud. Klastri peamised sihtturud on meie naabrid Soome ja Venemaa. See on maailmas tavaline, et kui jõutakse otsuseni end välismaal ravida, leitakse selleks võimalus lähinaabruses. Kõige konservatiivsemal hinnangul kasvab tänavu Soome ja Venemaa patsientide arv 20%. See on märkimisväärne, eriti arvestades Vene rubla nõrkust ning laiemalt Venemaa ja ­Euroopa Liidu jahedaid suhteid.

Eesti meditsiiniteenuste pakkujaid on lähiriikides märgatud ning meie ravivõimalused tunduvad sealsetele kvaliteetsed ja hinnalt konkurentsivõimelised. Medicine Estonia klaster otsustas, et väga oluline on lähiaastatel Eesti meditsiini­teenuste ekspordiks ühistegevust jätkata. Samas, kuna Venemaa lähitulevik on üsna ebaselge, tasub oma riske ida suunal hajutada.

See on ka põhjus, miks näiteks Ida-Tallinna Keskhaigla on viimasel poolaastal aktiivselt vaadanud Kasahstani ja Ukraina poole. Eriti Kasahstani puhul võib tekkida küsimus, et kas nii kaugele turule tasub meditsiiniteenusega üldse proovima minna. On ju Tallinn riigi peamisest ärikeskusest Almatõst ligi 4000 km kaugusel, mis on kaugemal kui näiteks Aasia metropolid Hongkong ja Shanghai.

Kiire areng. Meie kogemus näitab, et kindlasti tasub proovida ja nutikas tegutsemine võib anda üsna kiiresti tulemusi. Esmakontaktide järel tänavu kevadel käisime oktoobris kohapeal koostöö üle põhjalikumalt läbi rääkimas ja kokku leppimas ning juba novembris saabusid esimesed kasahhi patsiendid meie haiglasse ravile. Ka me ise ei julgenud loota algul nii kiireid arenguid.
Kasahhid on valmis kvaliteetse teenuse eest väga korralikult maksma ja maksejõulisi kliente on seal omajagu. Kvaliteetne teenus tähendab nende jaoks kindlasti ka personaalset lähenemist ja isiklikku suhtlust, muidu pole mõtet nendega äri tegema hakata. Ka meditsiiniteenuste puhul huvitavad neid just keerukamad ja tippkvaliteediga protseduurid, näiteks vähiraviga seotud valdkondades.

Kasahstani kohalikul tervishoiusüsteemil on kindlasti arenguruumi – näiteks Almatõs on meeste keskmine eluiga ainult 50 ja naistel 55 aastat. Seni on jõukamad kasahhid end ravinud peamiselt Iisraelis ja Saksamaal, kuid meie tugevuseks on peale meditsiiniteenuste hinna ja kvaliteedi suhte kindlasti korralik vene keele oskus. See on oluline nii haigele kui ka tema lähedastele, kes tihti haigega koos reisivad.

Ukraina võimalused. Ukraina pakub lähiaastatel Eesti meditsiiniteenuste ekspordiks kindlasti hulga võimalusi. Küsimus on, kui hästi me suudame neid ära kasutada.

Meditsiinivaldkonnas, nagu ka mitmes teises kvaliteetteenuste valdkonnas, on oma teenuse edukaks ekspordiks väga olulised Eesti ja sihtturgude tippspetsialistide kontaktid, koostöö­kogemus ja usaldus. Esimesed Ida-Ukraina lahingutes vigastada saanud inimesed on Eestis juba ravil käinud, tõenäoliselt võivad kannatada saanud ukrainlased lähitulevikus saada Eestis ravi veelgi.

Tekkiv koostöökogemus Ukrainaga on hea algus edasiseks laiemaks ühistegevuseks. Lisaks Ukraina patsientide ravile Eestis on ju heaks suhete arendamise võimaluseks Ukraina arstide ja haiglajuhtide koolitused siin. Samuti on potentsiaali tänapäevase tervishoiusüsteemi ülesehitamiseks vajalikus nõustamises osalemises ning loomulikult ka erinevates Eesti tervishoiuvaldkonna e-teenustes.

Praegu tundub, et Eesti naabrid-sõbrad – Leedu, Gruusia, Poola – on Ukraina suunal hoopis aktiivsemad, kuid et tegu on väga suure riigiga, jätkub kindlasti võimalusi ka meile, lisaks tervishoiule ka muudes sektorites, näiteks hariduses. Eesti riiki ja meie kogemusi Ukrainas hinnatakse. Selleks, et tõesti edukalt oma teenuseid Ukrainale pakkuda, on lihtsalt vaja olla ise aktiivne. Samuti on oluline riigi ja erasektori tihe koostöö – riigijuhid peavad aitama avada uksi, et ette­võtjad ja organisatsioonid saaksid äri ja suhtevõrgustikku arendada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

18. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.