(Sisuturundus) Avardunud võimalused ülekaaluliste ja rasvunud patsientide abistamiseks

Järjest enam ähvardab rahvastikku istuva ning passiivse eluviisi ja ebaregulaarse toitumise tõttu rasvumine, mis loob soodsa pinnase krooniliste haiguste tekkeks või süvenemiseks.

Alates 1980ndatest on rasvunud inimeste hulk maailmas rohkem kui kahekordistunud ning rasvumine on maailmas üks viiest surma põhjusest.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) 2008. ja 2010. aastal tehtud hinnangute kohaselt on ülekaal ja rasvumine üha suurem probleem nii täiskasvanute kui ka laste seas, nii arengumaades kui ka heaoluühiskonnas. WHO 2014. aasta andmetel on Euroopa täiskasvanute seas rasvumise määr 21,5% meestel ning 24,5% naistel, alla 5-aastaste laste seas on ülekaalulisi 12,4%.

Tendents ülekaalu ning rasvumise puhul pigem süveneb ning on jõudnud selleni, et rasvumine võib teatud olukorras tähendada puuet. See tähendab juba seda, et ettevõtted peavad rasvunud inimesi kohtlema nagu puudega inimesi, võimaldama neile suuremad istmed, spetsiaalsed parkimiskohad ja muud vajalikud vahendid.

Tervis ja kaal otseses seoses

Tuntava ülekaalu või rasvumisega kaasnevad mitmed kroonilised haigused, mida annab ära hoida või leevendada rasvumist vältides – levinuimad on näiteks 2. tüüpi diabeet, südame-veresoonkonnahaigused, depressioon jne.

Rasvumisest tulenevad terviseriskid jagunevad kahte kategooriasse: on riskid, mis tulenevad otseselt suurenenud rasvamassist – näiteks kompressioon ja pehmed koed – ning on suuremast rasvarakkude hulgast tulenevad riskid – näiteks diabeet, vähk, südame-veresoonkonnahaigused jne.

Mõõdukas rasvumine (KMI 30 kuni <35 kg/m2) vähendab eluiga keskmiselt kolme aasta võrra, samas kui morbiidne rasvumine vähendab eluiga kaheksa kuni kümne aasta võrra, samamoodi nagu eluaegne suitsetaminegi. Keskmiselt vähendab rasvumine eluiga kuue-seitsme eluaasta võrra. 

Mida ülekaalu korral ette võtta?

Millal on tegemist ülekaalu või rasvumisega? Ülekaaluks loetakse olukorda, kus kehamassiindeks on üle 25 ning rasvumiseks peetakse juhul kui kehamassiindeks on üle 30.

Tänasel päeval tegeletakse rasvumise ja ülekaalulisusega erinevate meetoditega – korrigeeritud dieet, reguleeritud füüsiline aktiivsus, käsimüügiravimid, toidulisandid, drastilisematel juhtudel kirurgiline meetod. Ravimaastikul valitsevad endiselt tavapärased kaalualandamismeetodid, mis hõlmavad üldist elustiili nõustamist, personaalset dieeti, treeningprogramme ja kaubanduslikke kaalualandamiskavasid.

Maovähendusoperatsioon ehk bariaatriline operatsioon on näidustatud juhul, kui kehamassiindeks on rohkem kui 40 või kehamassi­indeks (BMI) >35 kg/m2 koos olulise ülekaaluga seotud haigusega, mis eeldatavasti leevendub operatsiooni järel. Operatsiooni eel oodatakse patsientidelt teatud kaalulangetust, mida võib soodustada täiskasvanutele kasutamiseks mõeldud ravimitega. Ravimitel on kaalulangetuses oma osa, kuid ka patsient ise peab tegema elustiilis muudatusi ning andma panuse kaalu alandamisse.

Farmakoloogilised võimalused rasvumise ravis on piiratud; paljud ravimid on turult ohutuse eesmärgil eemaldatud. Siiani oli retseptiravimitest saadaval ainult Orlistad. 2014 septembris kiitis FDA heaks ravimi Contrave. 2015. aastal sai sama ravim müügiloa ka Euroopas ja on nüüdsest ka Eestis saadaval Mysimba nime all. Mysimba on näidustatud kehakaalu langetamiseks rasvunud ja ülekaalulistele täiskasvanud patsientidele lisaks piiratud kaloraažiga dieedile ja suuremale füüsilisele koormusele.

Mysimba sisaldab kahte toimeainet bupropioon ja naltreksoon, mis avaldavad toimet aju osades, mis kontrollivad toidu tarbimist ja energia tasakaalu. Samuti mõjutab ravim aju seda osa, mis on seotud mõnutundega, mida söömisest saadakse. Niisiis vähendadab ravim näljatunnet, suurendab energiakulu ja hoiab erinevad isud kontrolli all. Nii on ka kergem järgida dieeti ja vähendada oma kehakaalu.

Seega võib öelda, et Mysimba annab pühendunud ja abi otsivatele patsientidele võimaluse muuta oma söömiskäitumist. Aitab patsiendil isud kontrolli alla saada ja vältida ülesöömist.

Galerii

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

MEDICUM otsib PEREARSTI / ABIARSTI, PEREMEDITSIINI RESIDENTE, KODUÕDE

Medicum Tervishoiuteenused AS

07. juuni 2018

Meditsiini­uudised

15. mai 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.