Epstein-Barri viirus võib erituda süljega kuid pärast paranemist

Epstein-Barri viiruse (EBV) DNA kõrge tase püsib infektsioosset
mononukleoosi põdenute süljes kuni pool aastat pärast haigestumist.
Prantsuse uurijate tõlgendust mööda võib see tähendada- et
patsiendid jäävad ka paranemisperioodis kõrgelt nakkusohtlikeks-
teatab Reuters Health.

Grenoble’i teadlane dr Patrice Morand otsis kolleegidega EBV DNAd 20 infektsioosset mononukleoosi põdenud patsiendi süljes- vereplasmas ja perifeerse vere mononukleaarsetes rakkudes kuni 180 päeva alates haigestumisest. Kontrollgrupi moodustasid kümme tervet EBV kandlusega isikut.

Madalas kontsentratsioonis leiti EBV DNAd kaheksa kontrollgrupi patsiendi süljest. Kahe kontrolli verest ei suudetud DNAd leida.

Mononukleoosipatsientide perifeerse vere rakkudes langes EBV DNA kontsentratsioon oluliselt 30. päevaks alates haigestumisest- kuid 18 patsiendil  tõusis tase taas 60.-90. päeval. Neljal neist esines sel perioodil ka tonsilliiti ja lümfadenopaatiat.

180. päevaks haigestumisest oli 75 protsendil mononukleoosipatsientidest süljes EBV DNA tase üle 5 koopia/ml- kontsentratsioon oli uuringuperioodi jooksul langenud vaid neljal patsiendil 20-st.

Vereplasmas oli EBV DNA määratav peaaegu kõigil uuringugrupi patsientidel- kuid kõigis kontrollgrupi vereproovides muutus analüüs negatiivseks. Kontsentratsioon oli oluliselt kõrgem neil- kes olid haigusega hospitaliseeritud olnud- kirjutavad teadlased ajakirjas Journal of Infectious Diseases.

Autorite sõnul võib oletada- et DNA tase plasmas on seotud haiguse ägeduse ja immuunvastuse intensiivsusega- kuid selle mõõtmise kliiniline tähendus on siiski ebaselge.

Uuring annab tõestust hüpoteesile- et EBV replikatsioon ja immuunvastus on suuõõnes ja veres erineva tasemega. Nimetatud erinevuse paremaks mõistmiseks ning kerge ja ägeda haigestumise vahe selgitamiseks ootavad autorid immunoloogiliste uuringute läbiviimist. (J Infect Dis 2005; 191: 985-989)

<strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.