Eriti ohtlik Marburgi hemorraagiline viiruspalavik levib Angolas

Eelmise aasta oktoobris Angolas alanud Marburgi hemorraagilise viiruspalaviku puhang on levinud ohtlikus ulatuses.

Eelmise aasta oktoobris Angolas alanud Marburgi hemorraagilise viiruspalaviku puhang on levinud ohtlikus ulatuses. Kui algul levis see ainult Uige provintsis- siis käesolevaks ajaks on ta haaranud riigis vähemalt kümme provintsi ning Maailma Terviseorganisatsioon loodab selle levikule piiri panna alles kuue kuni kaheksa nädala pärast.

Puhangu algul haigestusid 75 protsendi ulatuses kuni viie aasta vanused lapsed- nüüdseks on aga ohtlik viirusnakkus tabanud üha rohkem täiskasvanuid. 2005. aasta 11. aprilli seisuga oli registreeritud 214 haiget- kellest 194 on surnud- järelikult on suremus väga kõrge - 90-7 protsenti.

Seega on Marburgi viirusnakkus aja jooksul muutunud üha agressiivsemaks- sest selle tõve avastamise algaastail oli haigete suremus 25 protsenti.

<strong>Nakkuse lõimetusperiood  ja haigusnähud<br /></strong>Marburgi hemorraagiline viiruspalavik on eriti ohtlik viirusnakkus- mille inkubatsiooniperioodi pikkus on kolm kuni üheksa päeva. Algperioodi haigusnähud - palavik- külmavärinad- lihas- ja peavalu - meenutavad ägedaid respiratoorseid viirusnakkusi- malaariat või kõhutüüfust- kuid nendele lisanduvad nähud - intensiivne vesine kõhulahtisus- kõhuvalu- oksendamine- valud rindkeres ja laigulis-sõlmeline lööve - viitavad hoopis tõsisemale viirushaigusele.

Viiendal-seitsmendal haiguspäeval kujuneb välja hemorraagiline sündroom peamiselt seedekulgla- kopsude ja muude elundite verejooksudega. Hemorraagilise sündroomiga kaasnevad maksa-- neerude ja kesknärvisüsteemi kahjustused. Angolas on enamik haigusjuhtudest lõppenud surmaga kolmandal kuni seitsmendal haiguspäeval.

<strong>Marburgi viiruse iseloomustus ja levik<br /></strong>Marburgi viirus ja sellest veelgi ohtlikum Ebola viirus kuuluvad filoviiruste hulka. Marburgi viirus avastati 1967. aastal Saksamaal ja Jugoslaavias laboripuhangute käigus- kus 31 nakatunud laboritöötajast hukkus seitse. Viiruse allikaks osutusid Ugandast imporditud ahvid.

Marburgi viirus levib haigelt tervele inimesele kokkupuutel nakatunu vere- seemnevedeliku või eritistega. Haige on eriti nakatamisohtlik selles kliinilises staadiumis- mil esinevad oksendamine- kõhulahtisus ja verejooksud. Viiruste levikut piisknakkusena ei ole elanike hulgas täheldatud.

Viiruste levik aerosooliga on esinenud laborinakatumise käigus- sest Marburgi viiruspalaviku laboridiagnostika on seotud kõrge nakatumisohuga ning tänapäeval viiakse see läbi kõrgeima ohutusastmega (BSL-4) laboris. Sageli levib Marburgi viirus haiglanakkusena.

Marburgi viiruspalaviku haigusjuhte on esinenud Aafrika ida-- kesk- ja lõunapiirkonna maades. 1975. aastal diagnoositi kolm Marburgi viiruspalaviku juhtu Lõuna-Aafrika Vabariigis- 1980. aastal kaks juhtu Kenyas- 1982. aastal üks juht Zimbabwes ja 1987. aastal üks juht Kenyas. Enne Angolat esines suurim Marburgi tõve puhang Kongo DVs aastail 1998- 2000- mil registreeriti 149 haigus- ja 123 surmajuhtu (suremus 82 protsenti).

Nii Marburgi kui Ebola viiruse reservuaar looduses on senini kindlaks tegemata - sellele vaatamata- et läbi on uuritud üle 3000 selgroogse ja 30 000 lülijalgse liigi.

<strong>Angola-reisist on soovitav loobuda<br /></strong> Käesoleva puhangu ajal ei ole Eesti kodanikel soovitatav reisida Angolasse- sest Marburgi viirusnakkus levib jätkuvalt ühest provintsist teise ning nakatumisrisk on olemas kogu riigis.

<br /><strong>KUULO KUTSAR<br /></strong>Tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõunik

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.