Noored eelistavad näiteid ümarjutule

Alkoholiennetuse eestvedaja Enno Kross tõdeb oma kogemusest, et noortele jäävad meelde konkreetsed ja seetõttu õpetlikud juhtumid.

Alkoholiennetuse eestvedaja Enno Kross tõdeb oma kogemusest- et noortele jäävad meelde konkreetsed ja seetõttu õpetlikud juhtumid.

Konkreetseid juhtumeid - masendavat tegelikkust - esitab Kross oma pikaaegsest tööst TÜ kliinikumi neuroanestesioloogiaosakonnas- kliinikumi EMO statistikast ja muudest allikatest. Näiteks 30-aastane alkoholijoobes juhutööline jäi metsatöödel langeva puu alla ja tema liittraumat raviti 110 päeva; 35-aastane alkoholijoobes hambaarst kukkus trepist alla ja jäi vasemast kõrvast kurdiks. Juhtumeid on lämmatavalt palju.

Kross on olnud aastakümneid silmitsi alkoholi mõju tagajärgedega ja see annab tema sõnadele kaalu. “Olen näinud kõige rohkem pisaraid ja surma-” sõnab Kross.

Tal on hea meel- kui kohtab karskusühenduse Alkoholivaba Eesti (AVE) koosolekutel lasteaednikke või koolide esindajaid. Lapsed on just õige sihtrühm- kellele terviseedenduse põhimõtteid jagada.

Teine- mis noortele mõjub- on vahetult oma silmaga näha.

Kanadas antakse kõigile keskkoolilõpetajatele ja esimese kursuse üliõpilastele ühe päeva jooksul ülevaade EMOst- palatitest ja taastusravihaigla elust- toob Kross eeskuju. Nähes oma silmaga äsja vigastuse tõttu ravile toodud purjus inimest või alkoholi mõjul eluks ajaks invaliidistunud inimese ravi- oskab noor inimene ise vajalikud järeldused teha. Ja Kanadas tehakse terviseedenduse tööd maast-madalast. Tulemusena väheneb vigastussurmade arv ja kasvab inimeste terviseteadlikkus.

Enno Kross ütleb- et ta täidab tühimikku- mis alkoholismivastases võitluses Eestis valitseb.

Karskusühenduse AVE tegevdirektor Lauri Beekmann tunnistab- et ühendus on veel liikmeskonnalt väike ja ressursse kogu rahvast haaravateks tegevusteks pole. “Alkoholivastasele võitlusele kulutatakse miljoneid- aga tulemused on minimaalsed-” tsiteerib Beekmann 10. novembril 2004 Ühiskondliku Leppe ümarlaual kõlanud hinnangut senisele võitlusele alkoholiga.

“Mis toimiks noorte puhul?” küsis 14. märtsil Viljandisse AVE koosolekule sõitnud Beekmann. Ta ise peab esmaseks pakkuda noortele alternatiive- kaasata neid igasugu projektidesse. Selleks tuleb ehitada riigi abiga spordihalle- luua alkoholivabu ajaveetmiskohti- leida noortele alkoholivabu eeskujusid- loetleb Beekmann.

AVE koosolekul osalenud Karksi-Nuia gümnaasiumi direktor Kalle Vister- kes oli just Krossi meelitanud kooli esinema- pakkus- et noortele avaldavad mõju šokeerivad lähenemised. Ja huvitavad esinejad. Näiteks kiirabiarst Mare Liigeri esinemist Karksi-Nuia gümnaasiumis kuulas saal hiirvaikselt. Just kiirabiarstid ja EMO töötajad näevad alkoholismi esmaseid traagilisi tagajärgi ja oskavad seda vahetult edasi anda.

“Traumapunktides saab hea ettekujutuse meie inimeste mõttelaadist maakondades-” sõnas Kross. Ta tõi kõnekaid näiteid TÜ kliinikumi traumapunktist- kus näiteks 2004. aasta 11.-12. septembrini vajas abi 23 inimest- neist 22 olid purjus.

Vigastada saanute seas on üha sagedamini alkoholi tarbinud alaealisi.

Karksi-Nuia gümnaasiumi direktor Kalle Vister tõdes- et noorte alkoholitarbimise kogemus aina “nooreneb”- olles jõudnud teise kooliastmeni (4.-6. klass).

Koolinoorsoole suunatud terviseedenduse kõrval peab dr Kross oluliseks perearstide osa. “Kõik perearstid peaksid võtma eeskuju nendest perearstidest- kes töötavad koosluses omavalitsuse- sotsiaaltöötaja- konstaabliga ja kooliga-” soovitas ta. “Tean selliseid perearste ja see on oluline lüli- et jõuda rohujuure tasandile.”

<br /><br />  

<u><strong>AVE sihib noori:</strong></u>

* Atko Viru 1989. aastal taaselustatud karskusühendus Alkoholivaba Eesti- mis on 1922. aastal asutatud Eesti Karskusliidu õigusjärglane.<br /> * 5. märtsil valiti uueks esimeheks kirjanik ja filmilavastaja Olev Remsu.<br /> * Veebileht <a href="http://www.ave.ee">www.ave.ee</a><br /><em><br /> Allikas: MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.