ARVUSTUS: Raamat ravimisest. Teos tervisest

Iga ajalehes-ajakirjas avaldamiseks mõeldud kirjutis, isegi “nupuke”, eeldab pealkirja, mis selgitaks sisu ja kutsuks lugema. Veelgi enam eeldab seda raamat.

Iga ajalehes-ajakirjas avaldamiseks mõeldud kirjutis- isegi “nupuke”- eeldab pealkirja- mis selgitaks sisu ja kutsuks lugema. Veelgi enam eeldab seda raamat. Ain Raali- taimetargast Tartu ülikooli farmaatsia instituudi farmakognoosia dotsendi esimene- aastaga edukalt läbi müüdud raamat kandis pealkirja “Taimedes talletuv tervis”. Raamat vääris kiitust- kuid lugejaedule aitas mõneti kaasa ka sisu selgitav- samas lugema meelitav pealkiri.

Eelmise raamatu valmimislugu selgitades lubas autor- et tulemas on uus mahukam ja laiahaardelisem teos maailma maitsetaimedest. Nüüd on see suureformaadilisena ja 400-<br /> leheküljelisena ilmunud ning kannab intrigeerivat pealkirja “Tervist ja vürtsi maailma maitsetaimedest”.

Autor tunnistab- et vajadust sellise raamatu järele tunnetas ta aastaid. Teostus aga viibis- sest materjali polnud veel kogunenud küllaldaselt ja ka kogemusi oli napilt. Taasasutanud ja aastaid toimetanud apteekrite ajakirja Eesti Rohuteadlane- kasvas Ain Raali julgus ja täienesid teadmised mahuka raamatu kirjutamiseks. Katsetusena nägi kõigepealt ilmavalgust eelnimetatud ravimtaimi- samas ka autorit tutvustav “Taimedes talletuv tervis”.

<strong>Loorber juhatab sisse<br /></strong>Iga raamat algab kaanest ja kindlasti pole juhus- et vastilmunud taimedest ja tervisest rääkiva raamatu juhatab sisse loorber - <em>Laurus nobilis</em>.

Taset tõestavad taimede eesti- ja ladinakeelsete nimede registrid. Märkimist väärib ka kasutatud kirjanduse loetelu - ligi 200 nimetust- seejuures vanadest ja auväärsetest väljaannetest uusimate tõsiteaduslike trükisteni kogu maailmast. Autor kasutab ka meil vastkehtestunud uut ravimiseadust- mis pälvib mitmeidki kriitilisi märkusi.

Esmapilgul võib jääda arusaamatuks- kuidas on maitsetaim seotud tervisega- sest mõnda raamatus toodud taime tarvitatakse tõesti vaid toidule lõhna andmiseks või maitse parandamiseks. Samas on ju meditsiini üks algtõdedest- et tervis algab toidust. Vaid isu ja naudinguga söödud söök on tervisele tulus. Lihtne näide: maitsestatud toit ei vaja liigset soola. Nii saame aga edukalt vähendada levinud kõrgvererõhutõbe.

<strong>Saatesõna seitse soovitust<br /></strong>Vajalikud tutvumiseks ja ka raamatu ning tema autori iseloomustamiseks on saatesõna seitse soovitust. Siinkohal tooksin vaid nende pealkirjad- seletused/selgitused tuleb huvilistel kindlasti hoolikalt lugeda juba raamatust.<br /> 1. Ärge usaldage liialt rahvameditsiini.<br /> 2. Hoiduge taimedest ja nende toodetest- mis ravivad väidetavalt pea kõike.<br /> 3. Vältige paljude komponentidega ravimisegusid.<br /> 4. Head suudab teha ravimtaim- mis teatud tingimustes on võimeline tegema ka halba.<br /> 5. Võimaluse korral eelistage droogiga kodus tegelemisele tööstuslikku taimepreparaati.<br /> 6. Ärge iial mõelge “ei iial”.<br /> 7. Uskuge- lootke ja armastage. Siis saate kõigest ja kõige üle võimuse.

Viimane soovitus on laenatud ametivennalt- apteekrist kirjanikult Oskar Lutsult. Autoriteetsed autorid mõlemad.

<strong>Raamatu ülesehitus<br /></strong>Raamat jaguneb üld- ja eriosaks. Esimeses kolmandikus on selgitatud mõisteid- antud ülevaade ravimisega seonduva ajaloost- taimekeemiast- maitsetaimede kasulikkusest ja kahjulikkusest- droogide kodusest kasutamisest.

Kirjutatud on ladusalt loetavas ja heas eesti keeles. Erialased mõisted on jäänud eestikeelseiks- kõikjal on lisatud ladinakeelsed vasted ja lahti mõtestatud ka nende algtähendus.

Raamatu üldosas on hulk teavet- mida tasub teada või ka meelde tuletada. Mõned näited:<br /> · maasikalõhna annavad 214 erinevat ainet- kohvil on neid kokku loetud koguni 600;<br /> · hallitanud leivaga- s.t leiva hallitusega osati haavu ravida juba 3500 astat tagasi;<br /> · alkeemikute unistus valmistada kulda on teostunud.<br /><br /> Meie teadmistele annavad väärilist täiendust:<br /> · Hippokratese väide- et loodus on kõikide haiguste arst;<br /> · Avicenna tõdemus seitsmest tervist mõjutavast tegurist (natuur- õige toitumine- hügieenireeglite järgimine- hea rüht- väljahingamine- keskkonnateguritele vastav riietus ning füüsiline ja vaimne tasakaal).<br /><br /><strong>Mõisted olgu selged!<br /></strong>Tasub ka teada- et mõiste “ravimisarnane aine” on uue ravimiseadusega asendatud mõistega “taimne ravim”. Teisal tõdeb autor- et ei saa mõista- kui selged pole mõisted. Siia sobib lisada autori arvamuse- et ka lihtsatele küsimustele ei ole sageli lihtsaid ja üheseid vastuseid.

Raamatus võib leida veel arvukalt küsimusi ja ka vastuseid neile- kes jälgivad miljonimängu või mnemoturniiri. Muu hulgas on näiteks ära toodud ka Tallinna ajaloolise Raeapteegi kuulsa klareti retsept.

Hindamist väärib- et autor ei anna reeglina üheseid hinnanguid. Kiiduväärse kõrval esitatakse ka halbu omadusi- valguse kõrvale ka varju. Oma väidete kinnitamiseks on autor kasutanud palju enda- töökaaslaste ja ka üliõpilaste uurimistööde tulemusi.

Raamatu eriosas on 86 taime esitatud nende ladinakeelsete nimede tähestikulises järjekorras. Kirjutised algavad heatasemelise pildi- kirjelduse ja levikuala selgitusega. Järgneb ülevaade ajaloost ja droogi kirjeldus. (Mõiste “droog” on meil saanud ingliskeelse surve tõttu kahjuks väärtähenduse - narkootikum.)

Järgnevad keemiline koostis- põhitoime- kaasnevad toimed- kasutamine- vastunäidustused- võimalikud ohud ning kasutamine väljaspool meditsiini.

Esitatavatest taimedest on pooled Eestis kasva(tata)vad- veerand hästituntud maitsetaimed ja vaid kümmekond harvemini esinevad- kuid meil käibel olevates fütopreparaatides kasutatavad.

<strong>Kellele soovitada?<br /></strong>Kelle kõnealust raamatut soovitada? Kõigepealt kindlasti teadmishuvilistele- kes oskavad hinnata loodust- on oma ellusuhtumiselt looduslähedased ning mõistavad tervise väärtust ja tahavad seda hoida.

Soovitatav on raamatuga tutvuda kõikidel meedikutel- sest vajadusel leiab sellest täiendavat teavet oma teadmistele. Kindlasti vajavad raamatut kõik apteekrid. Vanemad selleks- et püsida ka tänapäeval tasemel- ning nooremad taimeteadusse süvenemiseks.

Sisukat ja nägusat raamatut on raske välja anda ilma reklaamita. Ometi on see autoril ja kirjastusel Valgus korda läinud. Toetuse eest aga tänu Nycomed SEFAle.

<br /><strong>KALJO SÕERDE<br /></strong>proviisor

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.