PILK: Teel rohupurkide majoriks

Selle aasta algul presidendilt leitnandi pagunid saanud proviisor Lauri Bender tõdeb, et tema elu on juhtinud suur juhus.

Selle aasta algul presidendilt leitnandi pagunid saanud proviisor Lauri Bender tõdeb- et tema elu<br /> on juhtinud suur juhus.

Farmaatsiaõpinguteks andis tõuke Jõgevamaa parim keemiaõpetaja Neeme Katt- kes oskas oma aine nii põnevaks õpetada- et see lausa sundis keemiaga seotud ala edasi õppima minema. Paraku on tänapäeva farmaatsias üha vähem tegemist keemiaga. Apteeker pole enam rohusegaja- pigem lihtsalt logistik.

Lauri sõjaväelasekarjääri algatas Eesti Vabariigi valitsus. Tema apteekriõpingud Tartu ülikoolis sattusid just sellesse aega- mil võeti vastu seadus- et üliõpilased peavad pärast lõpetamist aastaks sõjaväkke minema. See oli ebameeldiv perspektiiv- sest missugune töökoht sind ikka nii väga oodanud oleks- kui oleksid öelnud- et tulen aasta pärast.

Õnneks andis seadus võimaluse oma reservväelase kursused juba kooliajal läbi teha. Lauri otsustas seda teed minna ja veetis kõik neli üliõpilassuve sõduri rollis. Proviisorina ülikooli lõpetades oli tema sõjaväeline staatus jalaväe reservohvitser.

Lauri tunnistab- et tollal oli veel väga tugevalt jõus legend ajateenija karmist elust NSVL armees ja eks mõjutanud see pisut tedagi.

Õnneks ei võeta sõjaväkke sattumist enam kui ebaõnne või saatuse vingerpussi- vaid  lihtsalt üht osa elust- mis mehistumise teel läbi käia tuleks.

Laurile kui juba tublile sõjardile tehti ülikooli lõpetades pakkumine: tule kaitseväe farmaatsiateenistuse juhiks- sest eelmine juhataja hakkab end pensionile sättima. Lauri võttis pakkumise vastu. Ja tal pole olnud põhjust seda kahetseda.

“Minu töö annab mulle piisavalt eneseteostusvõimalusi. Tänu oma ametile olen saanud üsna lähedalt vaadata näiteks seda- kuidas tehakse minu eriala tööd Soomes ja Ameerikas. USAs näiteks on apteegi töötajatest vaid väike osa proviisorid- kolmandik farmatseudid ja enamik töötajatest lihtsalt tehnikud- kes on oma ala pool aastat õppinud - ja saavad suurepäraselt hakkama!” räägib ta.

Ameerika näite põhjal võiks tema hinnangu järgi kinnitada- et meil on apteegipersonal pisut üleharitud. “Rohupurgi üle leti ulatamiseks ei pea sa ju tegelikult teadma- millest see kõik kokku segatud on! Meilgi võiks proviisor olla mitte niivõrd logistik- kuivõrd organisaator ning arsti ja õe nõustaja. Ta võiks osaleda ravimise protsessis palju aktiivsemalt- eriti haiglates-” arvab Lauri Bender.

Ka kaitseväe apteeki juhtides tuleb jälgida haiglaapteekidele kehtivaid nõudeid ning haiglaapteekri staatuse üle on mees uhke.

Kaitseväe keskapteegi juhatajana on Lauri töö  valdavalt logistilist laadi. Ta peab vastu võtma väeosade tellimused ning vajalikud ravimid eraldama ja teele saatma. Kaitseväe ravimitele kulub riigil paar miljonit aastas. Sõdurite tervise eest hoolitsejaid on paarisaja ringis- kõik on omavahel tuttavad ja see teeb koostöö lihtsamaks.

Lauri asi on kontrollida- mis ravimeid väeosades tarvitatakse ja ega nende kasutustähtaegu ei ületata. Lauri usub pisut endagi teene olevat- et iga aastaga jääb leitud puudusi aina vähemaks.<br /> Rohkem sõjaväelase kui proviisorina saab ta end tunda harva: koolitusi läbi viies ja väliõppustel.

Leitnant Lauri juba on. Auastme poolest. Sõjaväeliselt on tal arenguruumi veel paari sammu võrra. Rohkem kui majoriks proviisorina Eesti sõjaväes ei saa. Kui kogu kaitseväe meditsiinilogistika koordineerimine ja korraldamine tema õlule antaks- siis ehk võiks ka kolonelleitnandi pagunid välja teenida- arvab Lauri. Praegu teema veel päevakorras pole ja Lauri pole kindel- kas tal jätkub selleks piisavalt ambitsiooni ja motivatsiooni.

Töönädala lõppedes istub ta bussi ning vurab Elva lähistele- kus vanaisa talus ootavad teda filoloogist abikaasa Reet ning pisitütred: kuueaastane Eeva Liisa ning aasta ja seitsmekuune Marta Margareeta.

“Juba Tartumaa piiresse jõudes olen unustanud kõik ravimite nimed-” naerab mees. Siis mõtleb ta pereisa mõtteid: kuidas ja kas ma suudan anda lisaväärtust vanavanemate ehitatud kodule- mis minu  kätte on usaldatud?

See nädalavahetustel kogetud nauding- mida ta tunneb oma perele pesa ehitades- on seda väärt- et viis päeva nädalas sageli hilisööni hoolitseda selle eest- et meie riigi kaitsevõime ravimite või vaktsiinide puuduse tõttu kannatama ei peaks.

<br /><strong>ANNE LUGIMA<br /></strong><a href="mailto:sala@mu.ee">sala@mu.ee</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.