Eestis sünnib esiklaps üha hiljem

Statistikaameti andmetel on Eestis ema keskmine vanus esimese
lapse sünnil 1990. aastate algusest alates pidevalt tõusnud ja
ulatub praegu keskmiselt 25. eluaastani. Kõige nooremad olid
esmasünnitajad 1991. aastal - keskmiselt ligi 23-aastased- teatas
BNS-ile statistikaamet.

Euroopas on Eesti esmasünnitajad aga ühed nooremad. Euroopa Liidus on naise vanus esimese lapse sünnil keskmiselt 28 aastat.

Eestis on viimastel aastatel esmakordselt emaks saanud 6000- 6500 naist aastas. Esmasünnitused moodustavad ligikaudu poole kõikidest sünnitustest.

Sünnitamist lükatakse üha vanemasse ikka - esmasünnituste osatähtsus väheneb alla 25-aastaste ja suureneb üle 25-aastaste naiste seas. Endiselt sünnitatakse esimene laps siiski kõige sagedamini 20-24-aastaselt.

Tänapäeval sünnib enamik lapsi vanematele- kes ei ole seaduslikus abielus. Suurenenud on ka vallassündide ehk nende sündide osakaal- kus isa andmeid ei ole lapse sünniakti kantud. Näiteks 2003. aastal sündis esimestest lastest 31 protsenti abielupaaridele- 50 protsenti vabaabielupaaridele ja 19 protsenti vallasemadele. Euroopa Liidu liikmesriikides on abieluväliste sündide osatähtsus BNSi teatel ligikaudu 30 protsenti.

Kõrgharidusega inimeste osatähtsuse suurenemisega rahvastikus on tõusnud ka kõrgharidusega sünnitajate osakaal Eestis. Ligikaudu neljandikul esmasünnitajatest oli 2003. aastal kõrgharidus. Samal ajal on suurenenud ka nende osakaal- kes lõpetavad koolitee põhiharidust omandamata. Seetõttu on tõusnud ka põhiharidusega või sellest madalama haridusega esmasünnitajate osatähtsus- mis 2003. aastal oli 22 protsenti.

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.