Ibuprofeenil võib olla spetsiifiline Parkinsoni tõve eest kaitsev toime

Viimasel Ameerika Neuroloogiaakadeemia aastakonverentsil tekitas elavat huvi teadlaste väide, et ibuprofeen – kuid mitte teised sarnased ravimid – võib ära hoida Parkinsoni tõve teket.

Viimasel Ameerika Neuroloogiaakadeemia aastakonverentsil tekitas elavat huvi teadlaste väide- et ibuprofeen - kuid mitte teised sarnased ravimid - võib ära hoida Parkinsoni tõve teket. Konverentsil räägitut vahendas Medscape.

Vastavas uuringus osalenud dr Alberto Ascherio kinnitas pressikonverentsil- et ibuprofeeni tarvitajad haigestusid Parkinsoni tõvesse 35% väiksema tõenäosusega. Harvard School of Public Health’i toitumise ja epidemioloogia professor Ascherio märkis- et tema uuringus vähenes risk ainult ibuprofeeni- mitte aspiriini või teiste MSPVAde kasutamisega.

Varasemates uuringutes on näidatud- et põletik omab tähtsust Parkinsoni tõve patogeneesis. Sellest ajendatuna rahastasidki Michael J. Foxi Sihtasutus ja USA Riiklik Neuroloogiliste Haiguste ja Insuldi Instituut uuringut 146 565 inimesel Ameerika Vähiliidu vähiennetusuuringu kohordist.

Uurijad identifitseerisid patsiendid- kellel tekkis Parkinsoni tõbi ajavahemikul 1992-2000. Diagnoosist andsid teada inimesed ise ning uurijad kinnitasid selle raviarstilt või haiguslugudest saadud infoga.

1-25 miljoni inimaasta pikkuse jälgimisaja jooksul haigestus Parkinsoni tõvesse 413 uuritavat. Võrreldes mittekasutajatega leiti ibuprofeeni kasutajatel olevat relatiivne risk haigestumiseks 0-65 (P=0-005). Tulemus jäi kehtima ka siis- kui võeti arvesse inimeste vanus- sugu ja suitsetamine.

Nendel- kes võtsid ibuprofeeni harvem kui kaks korda nädalas- oli 27% väiksem tõenäosus haigestuda Parkinsoni tõvesse. Risk vähenes 28% võrra neil- kes tarvitasid ravimit vähem kui seitsmel päeval nädalas ning igapäevastel ibuprofeenitarvitajatel vähenes risk 39% võrra.

Aspiriini- teiste MSPVAde või paratsetamooli tarvitajatel Parkinsoni tõve risk ei vähenenud.

Põhjendusena pidas Ascherio võimalikuks statistilist anomaaliat- kuna ibuprofeeni võib sagedasti kasutada palju rohkem inimesi. Ibuprofeenile spetsiifilist kaitsvat toimet teadlane aga ei välistanud; ta kavatseb uurida veel järgneva kahe aasta tulemusi- et midagi selles osas leida.

Mayo kliiniku epidemioloogia- ja neuroloogiaprofessor Walter Rocca arvas- et arstid ei peaks olema üllatunud ibuprofeeni Parkinsoni tõve eest kaitsva toime üle- vaid selle üle- et efekt näis olevat ravimile spetsiifiline. Põletiku ning põletikuliste protsesside tähtsuse Parkinsoni tõve juures mainis temagi ära.

Rocca- kes uuringuga seotud ei olnud- pidas selle üheks puuduseks võimalust- et ibuprofeeni jälgimisaja jooksul mitte kasutanud inimesed võisid seda käsimüügis olevat ravimit olla tarvitanud aastaid varem. “Lühiajaline kliiniline uuring ei pruugi olla andnud kogu pilti-” ootas Rocca täpsustusi pikema aja jooksul saadud andmetest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.