LÜHIUUDISEID

Tein võib jääda ilma ka TÜKi nõukogu kohast

Sotsiaalminister Jaak Aab kaalub baaris mürgeldanud Toomas Teini sobivust Tartu Ülikooli kliinikumi nõukokku ning teeb sellekohase otsuse lähiajal.<br /> “Toomas Tein on nimetatud SA Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu liikmeks riigi esindajana sotsiaalministri poolt. Tema kuulumise või mittekuulumise nõukogu koosseisu otsustab sotsiaalminister-” ütles kliinikumi nõukogu esimees Tiiu Aro BNSile.<br /> Kliinikumi põhikirja kohaselt saab nõukogu liikme määranud isik vastava liikme tagasi kutsuda- kui see kahjustab oma tegevuse või tegevusetusega kliinikumi või ei ole võimeline osalema nõukogu töös.<br /> Sotsiaalminister Aab kinnitas 4. mail BNSile- et kaalub Teini sobivust kohale- kuid ei ole veel olukorra suhtes oma seisukohta välja kujundanud ega sellekohast otsust teinud.<br /> Aab lisas- et kavatseb teha otsuse lähema pooleteise nädala jooksul ning konsulteerida enne ka koalitsioonipartneritega.<br /> Koos erakonnakaaslase Peep Aruga Tallinna baaris VS räusanud ja sealt kainenema viidud Reformierakonna liige Tein lahkus pärast intsidenti riigikogust ja Tartu linnavolikogust ning jäi ilma kohast haigekassa nõukogus.<br /> Enne riigikokku valimist 2003. aasta märtsis töötas Toomas Tein TÜ kliinikumis traumatoloogia osakonna juhatajana (aastast 1983).

 

<strong>Autojuhiloa tervisetõendi hind kõigub ligi kolm korda</strong>

Autojuhiloa taotlemiseks vajalik tervisetõend võib maksta olenevalt arstist 100 kroonist 270 kroonini- kuna seadus kindlat hinda paika ei pane- vahendas BNS ajalehte Äripäev.<br /> Uurides perearstikeskustest ning FIE-dest arstide käest- selgus ajalehe teatel- et tervisetõendi hinnad kõiguvad märgatavalt. Näiteks Mustamäe polikliinikus maksab B-kategooria juhiloa saamiseks vajalik tervisetõend 100 krooni- samas maksab mõnes paigas sama tõend lausa 270 krooni.<br /> Sellist hinda kasseeriva perearsti sõnul tuleneb kõrge hind sellest- et arst peab tõendi blanketid tellima- mis omakorda maksavad. Kruuli trükikoja hinnangul võib üks väljastatav blankett maksta 20 senti.<br /> Autoregistrikeskuse (ARK) eksamiosakonna juhataja Toivo Kangur rääkis- et ta on kuulnud juhtudest- mil arstid tervisetõendit väljastades inimese tervislikku seisukorda ei kontrolli.<br /> “Olen kuulnud- et perearstide käest on mugav tõendit saada- sest eks perearst ka tunneb patsienti-” rääkis ta.<br /> Tõendi hinna kohta ARKil Kanguri sõnul andmed puuduvad.<br /> Sotsiaalministeeriumi meediaspetsialisti Marika Raiski sõnul seadus kindlat summat tervisetõendite väljastamisel paika ei pane.<br /> Tervishoiuteenuste dokumentide väljastamise eest tuleb Raiski sõnul küsida mõistlikku hinda. “Ministeeriumil pole kavas konkreetsete tõendite hinda kindlaks määrata-” ütles ta.

 

<strong>Lehm aitas kaasa kurgupastillide tutvustamisele</strong>

3. mail esitleti Tallinnas Järve Selveri ees üldsusele Eesti turule jõudnud ternespiima ja munavalget sisaldavaid kurgupastille Igazym. Selleks puhuks oli Pärnu-Jaagupist kohale toodud ka lehm Molli - asjaolu- mis SL Õhtulehe teatel pälvis vajaliku kooskõlastuse puudumise tõttu hiljem ka Eesti Loomakaitse Seltsi arutelu.<br /> Toidulisandite hulka liigitatud pastillid sisaldavad antikehi ja lüsosüüme- mis on pärit lehmade ternespiimast - esimesest piimast- mis moodustub pärast poegimist. “Lehmade ternespiim kombinatsioonis munavalgega aitab ära hoida haigestumisi- kaitstes ka juhuslike infektsioonide eest ning tugevdades immuunsüsteemi. Igazymi 25-aastane müügiajalugu Skandinaaviamaades annab tõenduse pastillide ravivast toimest kurguvalu puhul-” kinnitab pastillide tootjafirma Pedersen’s Laboratorium esindaja OÜ Sanata oma teates.

 

<strong>Viikingi kvartali täitumus langes</strong>

Pärnu taastusravikeskuse Viiking käesoleva aasta esimese kvartali täitumus võrreldes 2004. aasta sama perioodiga langes 82 protsendilt 71 protsendile- vahendas BNS.<br /> ASi Taastusravikeskus Viiking tegevdirektori kohusetäitja Paavo Piiraku sõnul langesid ka majandustulemused. “Põhjuseks on ööbimiste arvu kahanemine ja jaanuarikuine üleujutus- mille tagajärgede likvideerimine kestab tänaseni. Üleujutuse tõttu olime jaanuaris suletud-” selgitas Piirak.<br /> Piirak ütles- et enamiku ehk ligi 90 protsenti sanatooriumi klientidest moodustavad endiselt soomlased. Ta lisas- et eestlaste ja rootslaste osakaal on viimasel ajal siiski kasvanud.<br /> Viikingi tulevikuplaane kommenteerides lausus tegevjuht- et 2006. aasta plaanidesse mahub A-korpuse juurdeehitus- mille projekteerimisega on juba alustatud. Juurdeehituse käigus saab keskus juurde seminariruumid.

 

<strong>Harjumaa kalleim ravi maksis üle 800 000 krooni</strong>

Haigekassa Harju osakonna rahastatud kalleim haigusjuht on tänavu maksnud 819 842 krooni ning oli seotud keerulise südameoperatsiooniga- teatas BNS.<br /> Kalliduselt teise- 743 000-kroonise ravijuhtumi puhul aga oli tegu alkoholi tarvitanud inimese väga raskete põletushaavade ning ligi kahe kuu pikkuse haiglaraviga. Haigekassa Harju piirkonna juht Ado Viik ütles<br /> BNSile- et ühe 800 000-kroonise ravijuhtumi rahastamiseks kulub ligikaudu 80 töötava inimese aastane sotsiaalmaks.<br /> Kokku sai esimeses kvartalis Harju piirkonnas üle 50 000 krooni suurust ravi 655 inimest. Keskmine haigusjuhu maksumus oli piirkonnas esimeses kvartalis ambulatoorse ravi puhul 413- päevaravi puhul 4200 ja haiglaravi puhul 10 580 krooni.

 

<strong>Tartu ülikool otsib paremaid õppejõude</strong>

Tartu ülikooli tudengid hakkavad järgmisest aastast valima paremaid õppejõude neljas valdkonnas- sealhulgas meditsiinis- kirjutas Universitas Tartuensis.<br /> TÜ nõukogu otsustas hakata 2006. aasta 1. septembrist välja andma TÜ aasta õppejõu tiitlit. TÜ aasta õppejõu tiitli pälvivad korraga kaheksa õppejõudu neljast valdkonnast (humaniora- socialia- realia et naturalia- medicina)- kuid ülikooli ajalehes ja TÜ kodulehel avalikustatakse iga valdkonna kümme paremat õppejõudu.<br /> Auhind on kavas välja anda õpetamise ja ainekursuste küsimustiku tulemuste alusel- mida peavad hakkama täitma kõik üliõpilased TÜ õppeinfosüsteemis ÕIS-is.

 

<strong>Grindeksil on 95% farmaatsiatehase aktsiatest käes</strong>

Läti ravimitootja Grindeks on omandanud ASis Tallinna Farmaatsiatehas (TFT) üle 95-protsendilise osaluse- mis võimaldab tal vastavalt seadusele läbi viia aktsiate sundülevõtmise- vahendas BNS.<br /> Grindeksi finantsdirektor Janis Romanovskis teatas Riia börsile- et 6. mail sooritatud tehinguga suurendas Grindeks oma osalust TFT-s 18 581 aktsia võrra kokku 1 187 577 aktsiani- mis moodustab 95-0062 protsenti kõigist TFT aktsiatest.<br /> Vastavalt äriseadustikule peab kohustusliku ülevõtmispakkumise poolt hääletama vähemalt 95 protsenti ettevõtte aktsionäridest. Seega saab Grindeks selle küsimuse panna TFT aktsionäride koosolekule kinnitamiseks ning pärast aktsiate ülevõtmist õiglase hinna eest ettevõte börsilt ära viia.<br /> Grindeks on lubanud korduvalt farmaatsiatehase Tallinna börsilt ära viia.

 

<strong>Rauno Pehka aitab puuviljakampaaniat</strong>

Eesti koolides algas 25. aprillil kampaania- mille käigus teavitatakse koolinoori puu- ja köögiviljade kasulikkusest tervisele- teatab Tervise Arengu Instituut (TAI) oma veebilehel.<br /> “Loodame kampaania abiga tõsta tervisliku toidu osakaalu eestlaste söögilaual-” ütles TAI toitumisspetsialist Reet Sink. Singi sõnul peaks inimene sööma puu- ja köögivilju vähemalt viis portsjonit päevas. Üks portsjon on 80 grammi ehk ligikaudu üks õun.<br /> Eestlane sõi 2002. aastal tehtud uuringu tulemustel puu- ja köögivilju keskmiselt 1-3 portsjonit päevas. Selle tulemusega on Eesti 35 riiki võrdlevas rahvusvahelises uuringus väga madalal kohal- sealhulgas näiteks 15-aastaste vanuserühmas viimane.<br /> Tervislikku toitumist aitab koolides propageerida tuntud korvpallur Rauno Pehka- kelle arvates on puu- ja köögiviljade söömisel olnud väga oluline roll tema sportlasekarjäärile. “Soovitan lastel vahetunnis kartulikrõpsude asemel puuvilju näksida-” ütleb Pehka.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.