Rahvatervise sihtprogramm eksleb sihitult

Emeriitprofessor Ain-Elmar Kaasik ütles juba viis aastat tagasi, et rahvatervise sihtprogramm peaks Eesti rahva tervisliku seisundi parandamisele pühenduma, eelkõige siis tervise väärtustamisele.

Emeriitprofessor Ain-Elmar Kaasik ütles juba viis aastat tagasi- et rahvatervise sihtprogramm peaks Eesti rahva tervisliku seisundi parandamisele pühenduma- eelkõige siis tervise väärtustamisele. Valitsuse teadus- ja arendusnõukogu liikmena arvustas Kaasik toona ka seda- et rahvatervise sihtprogrammi rahastamine oli takerdunud (Eesti teadus- ja arendusnõukogu 19.05.2000 istungi protokoll - <em>Toim</em>.).

Praegu toimib rahvatervise alase teadus- ja arendustegevuse riiklik sihtprogramm 1999-2009- mille rakendusasutus on Tervise Arengu Instituut. Paraku on selle programmi jaoks eraldatud järjest vähem raha.

Kui algaastal sai sihtprogramm 3-5 miljonit krooni- siis järgnevatel aastatel plaaniti sihtprogrammi finantseerida kuni 7 miljoni krooniga aastas vastavalt riigieelarve võimalustele. Aga tänavu jagab sihtprogramm rahvatervise uurimiseks kõigest 640 000 krooni (vt allpool toodud Maarike Harro kommentaari).

<strong>Uurijad kinnise ukse ees<br /></strong>Raha vähesuse tõttu on piiratud rahvatervise uuringud- mõned projektid seiskunud või ootavad stardiraha.

Valitsuse kinnitatud korra järgi peaks rahvatervise programmi juhtkomitee kord aastas korraldama konkursi viie uurimisvaldkonna rahastamiseks. Need on tervishoiustatistiliste andmete kättesaadavus ja kvaliteet- tervishoiuteenuste kättesaadavus ja kvaliteet- käitumisteadused ja sotsioloogia- pärilikkuse ja keskkonna mõju tervisele ning infektsioonhaiguste kontroll.

Tänavu ei jätku sihtprogrammist raha näiteks tervishoiuteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi uurimiseks- käitumisteaduste ja sotsioloogia valdkonna uuringuteks ega pärilikkuse ja keskkonna tervisemõju uurimiseks.

Rahvatervise sihtprogrammi esimeste aastate tulemused võttis kokku Ain Aaviksoo koostatud ja 2003. aastal ilmunud 68-leheküljeline ülevaade. Sotsiaalministri käskkirja järgi on Aaviksoo senimaani rahvatervise sihtprogrammi juhtkomitee esimees.

“Mina ei saa kuidagi olla juhtkomitee esimees-” vastas USAs rahvatervise õpinguid jätkav<br /> Aaviksoo. “Mind määrati juhtkomitee esimeheks sotsiaalministeeriumi osakonna juhatajana- aga minu viimane tööpäev sotsiaalministeeriumis oli 30. septembril 2003.”

Juhtkomitee uut esimeest pole ministeerium määranud.

<strong>Juhtkomitee ainult nõustas<br /></strong>Et juhtkomitee oli sotsiaalministeeriumile nõuandev kogu programmi strateegia ja prioriteetide osas- siis polnud juhtkomitee pädevus riigieelarvest raha küsida.

Sihtprogrammi raha vähenemist 3-5 miljonilt 0-64 miljonile kroonile peab Aaviksoo naeruväärseks. “Programmi autorite Jaanus Harro ja Ain-Elmar Kaasiku omaaegse nägemuse kohaselt oli aastal 1999 mõistlikuks summaks 7 miljonit krooni aastas. Mina ei saa kuidagi teisiti arvata-” ütles Aaviksoo. “Olen kogu aeg veendunud olnud- et ilma rahvatervise alase teaduse ja tõenditeta on kogu muu ennetustegevus suuresti raisatud raha.”

<strong>Algsed toetajad pettusid<br /></strong>Aaviksoo meenutas- et juba 2002. aastal oli rahvatervise sihtprogrammi idee esmaste toetajate hulgas pettunuid.

“Tegelikult ei ole probleem mitte sihtprogrammis- vaid kogu rahvatervise ja tervishoiu ideoloogia puudumises-” selgitab Aaviksoo ookeani tagant. “Kui puudub konkreetne ja teostatav arusaamine- millised on strateegilised eesmärgid- siis üksiku programmi rahapuudus ei ole probleem- sest ilma plaanita programmi kaudu raha jagamine on ka rumalus.”

Aaviksoo mäletab sedagi- kuidas ta ministeeriumis töötades kaks-kolm aastat tagasi pani riigieelarve pikaajalise planeerimise jaoks kirja rahvatervise sihtprogrammi<br /> strateegia- kuidas viie aastaga Eestis luua kriitiline arukate inimeste ja targaks otsustamiseks vajalik teadmiste baas. Selleks oleks kulunud kokku igal aastal 5-7 miljonit krooni.

Millised plaanid on tänastel planeerijatel-otsusetegijatel- seda Ain Aaviksoo ei tea.

 

***************************

 

<strong><u>Rahvatervise sihtprogramm:</u></strong>

* Rahvatervishoid ehk rahvatervis (<em>public health</em>) - rahvastiku tervise seisund ja tervise tugevdamise võimalusi uuriv teadusharu ning tervist edendav arendus- ja rakendustegevus.

* Sihtprogrammi eesmärk teadus- ja arendustegevuses rahvatervise alal on elanike tervise seisundi jälgimine teadusliku uurimise meetodite abil ning rahvastiku tervist mõjutavate tegurite ja tegevuste mõju hindamine.

<em>Allikas: “Rahvatervise alane teadus- ja arendustegevuse riiklik sihtprogramm aastateks 1999-2009”- Vabariigi Valitsuse 11.08.1998 korraldus</em>

 

***************************

 

<strong><u>Riiklike tervishoiu sihtprogrammide maksumus 2005. aastaks:</u></strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.