SIIBER

Veidraid lugusid meditsiinist

<strong>Ooteruumis kord majja!</strong>

“See lugu juhtus mõned head aastad tagasi- kuid on andnud mulle mõtlemisainet tänaseni.

Jagan hea kolleeg Sirjega ühte arstikabinetti. Tal on küll oma ruum- minul oma- kuid ooteruum on ühine. Ma ei teagi- milleks see maja kunagi ehitatud sai- kuid igal juhul mitte perearstikabinettideks- sest ooteruum on siin suhteliselt väike. Meil ootab seal alati palju inimesi- nagu silgud pütis. Nimelt on meil kolleegiga põhimõte- et haiged võiksid tulla koos mõne pereliikmega (eriti vanemad inimesed) - nii on meil kergem asjast sotti saada.

No ja siis tuligi härra Jalaka kord. Ta on mul muidu selline tore 69-aastane džentelmen- kuid paraku paljude tervisehädadega. (Kuna olen teda omast arust aja jooksul palju muutnud- siis muutsin igaks juhuks ka tema nime siin loos ära.) Täna aga oli mul selline tunne- et ta oli esmakordselt võtnud minu nõu kuulda ja tulnud koos oma naisega- keda ma nägin tihedalt tema kõrval istumas. (Toolid on meil nii üksteise otsas- et pead küünarnukid koomal hoidma.)

Õde kutsus härra Jalaka minu ruumi ja palus siseneda ka proual. Kuna härra Jalakas on tavapäraselt oma haiguste alal suur jutumees- siis ta meile eriti sõna ei andnud. Proua oli aga vait kui hiir. Mõtlesin endamisi- kas vanamees kodus ka nii suureline on.

Palusin proual hoida mehe riideid- mis ta seljas kooris - teda tuli alati igalt poolt vaadata ja kuulata. Palusin härra Jalakal ka püksid ära võtta. Kerge praalimise saatel ajaski ta viigipüksid ja trusserid maha ja ulatas need prouale. Vanamees nurises küll- kui vähemalt kord aastas käskisin tal end paljaks võtta- et talle rektaalset läbivaatust teha- kuid ta teadis- et see pole valus.

Olin kindel- et vanapaaril ei teki ebamugavustunnet- sest küllap jahuvad nad kodus kogu aeg oma tervisehädadest. Igatahes vaatas proua protseduuri tühja pilguga pealt. Ta oleks võib-olla sinna vaatama jäänudki- kui uks poleks avanenud ja kolleeg Sirje poleks pead sisse pistnud: “Ega te proua Teemantit pole näinud?”

Ja siis märkas Sirje keset meie kabinetti oma kadunud patsienti- kes oli ooteruumis kannatlikult istunud- kuid järsku haihtunud.

“Proua Teemant- palun tulge ikka minu kabinetti!” naeratas Sirje. Vanaproua oli vaatamata magedale olukorrale järsku väga õnnelik- et leidis lõpuks põhjuse tundmatu viriseva vanamehe riided käest anda ja minna kabinetti- kus sai oma muresid oma arstile kurta.

Pärast seda vahejuhtumit olime edaspidi hoolsamad- et patsiendid saaksid ikka korralikult ära sorditud ja õiges järjekorras ette võetud. Härra Jalakat aga absoluutselt ei huvitanud- kes teda kust katsus ja miks arstikabinetis tavapärasest rohkem rahvast oli.”

 

 

<strong>Viiuliga vähi vastu võitleja</strong>

Amatöörviiuldajast kirurg Tatsuo Oshiro külastab haiguse lõpustaadiumis vaevlevaid vähihaigeid ja lisaks tavaravi võtetele mängib neile ka muusikat. 40-aastane Oshiro kutsub oma ebaharilikku teenust hingekontserdiks.<br /> Ta teeb nädalas kaks-kolm ringi oma patsientide kodudes- jälgib haiguse kulgu- jagab valuvaigisteid ning kus vähegi võimalik- seal mängib ka viiulit. Patsiendid ning nende perekonnad on Oshirole tänulikud- sest ta suudab kauni muusikaga mõtted haiguselt mujale viia.<br /> Viiulimäng on olnud Oshiro armastuseks juba üle 30 aasta. Patsientidele esitatud privaatkontserdid on umbes 20 minuti pikkused ja sisaldavad mahedaid meloodiaid- mis leevendavad kuulajate olukorda. Oshiro esitab meelsasti ka lastelaule- samuti annab ta soovikontserte.<br /> Viimasel kontserdil kandis Oshiro 83-aastasele vähihaigele mehele ette Bachi. “Doktori külastused kauni muusikaga on alati oodatud- see teeb mu mehe õnnelikumaks-” ütleb haiget põetav tänulik abikaasa.<br /> Nagoya Kinjo Gakuini ülikooli president Tetsuo Kashiwagi toob Oshirot teistele arstidele eeskujuks. “Ma usun- et see- mida teeb Oshiro- aitab tema patsiente tihti rohkem kui ravimid.”

 

<strong>Vähifondid suitsetavad</strong>

STOCKHOLM. Mitu Rootsi vähivastast fondi on investeerinud oma raha tubakakompaniide aktsiatesse ning see on põhjustanud Rootsis laialdast pahameelt.<br /> Rootsi vähifond on ostnud USA suurima tubakakompanii Reynolds Americani aktsiaid- kirjutas Dagens Nyheter.<br /> Reynolds toodab sigaretimarke Camel- Winston ja Kool. Laste vähifond on mahutanud osa oma raha Swedish Matchi- mis toodab põsktubakat- sigareid ja piibutubakat. Oma põhikirja vastaselt tubakatööstusesse paigutatud vähifondide raha on kokku miljard Rootsi krooni.

 

<strong>Arstidele oma “rate”</strong>

PALM BEACH. Ameerikas avati veebilehekülg- kus patsiendid saavad anda hindeid arstide tööle.<br /> DrScore.com leheküljel saab patsient lisaks hinnangu andmisele näha oma ja ka teiste arstide üldreitingut.<br /> Online-küsitlus võtab aega umbes viis minutit ja vastata saab 10 palli skaalal küsimustele nagu “kuidas arst teie küsimustele vastas?”- “kui sõbralik on personal?” või “kui lihtne oli arsti juurde pääseda?”.<br /> Arstid ise saavad kvartaalselt osta detailseid enda kohta käivaid infokaarte 199 dollari eest.<br /> “Me ei loonud oma lehekülge mitte arvamuse pärast- et arstid töötavad halvasti-” ütleb DrScore looja dermatoloog Dr Steven Feldman. “Testfaasis olid hinnangud arstidele vahemikus 8-10.”<br /> Feldmani sõnul olid patsientide rahulolu-uuringute läbiviimised tema jaoks üllatavalt kohmakad ja aeganõudvad. Ning kuigi sellised uuringud on arsti jaoks olulised- pole need väiksematele praksistele rahaliselt jõukohased.

 

<strong>Õde sai kangelaseks</strong>

GREENSBORO. Kõik- mis Steve Brown tahtis- oli see- et Minnie Bullins ostaks temalt tolmuimeja. Kuid too päästis hoopis ta elu.<br /> Endine meditsiiniõde Minnie Bullins tahtis enne tolmuimeja ostmist pisut nõu küsida ning leppis müügimees Browniga kokku kohtumise ühe supermarketi parklas. Kuid enne jutuajamise algust ütles Bullins: “Ärge pidage mind tahumatuks tüübiks- kuid te näete kohutav välja!”<br /> Ta seletas müügimehele- et haiglas nägi ta sama kahvatuid ja kurnatud inimesi. Nood olid surijad.<br /> Tolmuimejamees sättis kohe sammud haiglasse- kus imestati- et ta üldse elus on- kuna verepilt oli sedavõrd kehv. Kiirelt diagnoositi mehel käärsoolevähk ning opereeriti välja rusikasuurune kasvaja.<br /> Mees müüb nüüd uuesti tolmuimejaid- kuid oleks arstide hinnangul kiire operatsioonita paari kuu jooksul surnud. Minnie Bullins heroiseeriti kohalikus ajakirjanduses kangelaseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.