LÜHIUUDISEID

Suitsuprii klassi tiitli pälvisid 131 klassi 61-st
erinevast koolist

Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel viidi juba kolmandat korda läbi võistlust suitsuprii klassi nimetuse eest- mille pärast kokkuvõtte tegemist on pälvinud 131 klassi 61-st erinevast Eesti koolist.<br /> Võistluse eesmärk on vähendada tubakatoodete tarvitamist noorte seas ja ennetada südame-veresoonkonna haigestumist- teatas TAI oma pressiteates. Sel õppeaastal algas võistlus 2004. aasta 15. septembril ja lõppes tänavu 15. mail.<br /> Vastavalt juhendile pidid osalevad klassid koos klassijuhatajaga kirjutama alla lepingu- milles nad kinnitasid- et vähemalt võistluse perioodi jooksul ei kasuta nad tubakatooteid. Võistlust alustas 347 klassitäit lapsi 127-st Eesti koolist.<br /> Võistlust alustanute koguarv oli ligi 8000. Detsembris tehtud vahekokkuvõtete põhjal jätkas võistlust 5381 õpilast ehk umbes kaks kolmandikku alustanutest.<br /> Lõppkokkuvõtte tegemise järel selgus- et Eesti suitsuprii klassi tiitli on pälvinud 131 klassi 61-st koolist. Võistluse koordinaatori Kädi Lepa sõnul suutsid jääda mittesuitsetajateks 2749 õpilast ehk rohkem kui kolmandik võistlust alustanutest.<br /> Kokkulepetest kinnipidamise eest loosis TAI osalevatele klassidele välja preemiad- milleks on tasuta vaba aja veetmise võimalus Eesti suuremates veekeskustes. Loosimise tulemused avalikustati ning auhinnad anti üle 31. mail maailma tubakavabale päevale pühendatud infopäeval sotsiaalministeeriumis.<br /> Rahvusvahelise auhinna- tasuta lennukiekskursiooni ühte Euroopa riiki- sai sel aastal Rumeenia.<br /> Järgmine võistlusperiood suitsuvaba klassi tiili nimel algab TAI teatel 3. oktoobril ja see kestab järgmise aasta 3. märtsini.

 

<strong>Noormehi sõjaväest päästnud arst läheb vangi</strong>

Tartu maakohus karistas 24. mail lihtmenetluses altkäemaksu eest noormehi tegevteenistusest päästnud Lõuna riigikaitse osakonna arstliku komisjoni endist esimeest Andres Perit osaliselt reaalse vangistusega- teatas BNS.<br /> Kohus mõistis Andres Perile (31) viieaastase vangistuse- millest ta peab kohe ära kandma kaks kuud. Karistuse ülejäänud osa jäi Perile tingimisi kolmeaastase katseajaga. Kohus konfiskeeris Perilt altkäemaksuks saadud 50 000 krooni ning mõistis riigile sundraha 6725 krooni- ütles BNSile Tartu kohtute pressiesindaja.<br /> Süüdistuse järgi võttis Peri 2002.-2003. aastal võltsitud arstliku komisjoni otsuste eest kokku 17 noormehelt 2000- 5000 krooni altkäemaksu.

 

<strong>Algab suitsetamisvastane telekampaania</strong>

BNSi teatel algab Euroopa Komisjoni eestvedamisel üle-euroopaline suitsetamisvastane telekampaania “HELP - Eluks ilma tubakata”- mis kujutab tavaolukordi- kus sigaretid on asendatud viledega.<br /> “Eesmärk on näidata seda surmavat harjumust normivastasena. Sigarettide asendamine viledega kolmes igapäevases olukorras näitab reklaamklippides suitsetamise ebanormaalsust ja sellega kaasnevaid probleeme-” selgitas BNSile kampaania mõtet Euroopa Komisjoni Eesti esinduse infosekretär Kadri Kull. Reklaamklipid ei mõista suitsetajaid hukka- vaid keskenduvad pigem sigareti enda naeruväärsusele.<br /> Euroopa tervishoiu- ja tarbijakaitsevoliniku Markos Kyprianou sõnul on reklaamklippide eesmärk pöörata olukord tubakatööstuse vastu ja näidata- et suitsetamine ei ole lahe- glamuurne ega isegi normaalne- vaid naeruväärne.<br /> Kampaania eesmärk on näidata- et suitsetamisest sõltuvatel- sellele vastuvõtlikel ja sellest mõjutatud inimestel on võimalik abi saada. Kampaaniasse kuulub ka spetsiaalne internetilehekülg- mis annab soovitusi suitsetamisest loobumiseks ja suitsetamisega alustamise vältimiseks ning suunab kõigi 25 riigi asutustesse- kes suitsetamise probleemiga tegelevad. Viide kodulehele jookseb läbi kõigist telereklaamidest.<br /> Reklaamklippe saab näha Euroopa Liidu 25 liikmesriigi teleekraanidel 7. juunist alates. Kampaania kordustsükkel jookseb teleekraanidel septembris.<br /> Täna- 31. mail tähistab ÜRO ülemaailmset tubakavaba päeva.

 

<strong>Tamro ostab Leedu ravimimüüja</strong>

Ka Eestis tegutsev Soome ravimite hulgi- ning jaemüüja Tamro sai Leedu konkurentsiametilt loa omandada sajaprotsendiline osalus Leedu ravimimüüjas Šilutes Vaistine- kellele kuulub kolm apteeki.<br /> Konkurentsiamet andis Tamrole kuuluvale müügiketile Armedikos Vaistine loa sooritada tehing- sest tehing ei anna Tamrole Leedu ravimiturul domineerivat positsiooni- teatas BNS.<br /> Armedikos Vaistinele kuulub Leedus praegu seitse apteeki. Tamro alustas ravimite jaemüügiga Leedus 2002. aastal- kui asutas firma Seimos Vaistinu Grupe.<br /> Tamro turuosa Leedu ravimiturust on 20 protsenti.

 

<strong>Endine sotsiaalministeeriumi ametnik peab astuma kohtu ette</strong>

Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Laura Feldmanis edastas BNSi teatel Tallinna linnakohtule kriminaalasja materjalid- mille järgi süüdistatakse sotsiaalministeeriumi endist ametnikku Henry Timmermanni altkäemaksu võtmises- pistise nõudmises ja kuritegelikul teel saadud raha kasutamises selle päritolu varjates ehk rahapesus.<br /> Sama kriminaalasja raames läksid kohtu alla veel Tarvi Tara- Sten Soosaar- Erik Tambaur- Andres Simsel- Toomas Perillus- Karel Kannel ja Janek Karu- kes on süüdistuse järgi seotud sotsiaalministeeriumi infojuhtimise osakonna IT-juhina töötanud Timmermannile pistise andmise ja vahendamisega ning altkäemaksu andmisega.<br /> Sotsiaalministeerium peatas Timmermanniga töösuhte eelmise aasta oktoobris kuni tema õigeksmõistmise või süüdimõistmiseni kohtus.<br /> BNSi teatel tuvastas kaitsepolitsei- et ministeeriumis IT-valdkonnas töötanud Timmermann sai 2003. aasta sügisest möödunud aasta sügiseni pistise ja altkäemaksuna tulu meestelt- kelle poolt esindatavatel firmadel ta võimaldas võita ministeeriumi välja kuulutatud riigihankeid ja teisi hankekonkursse infotehnoloogia valdkonnas.<br /> Kokku sai ametnik süüdistusakti kohaselt altkäemaksu ja pistisena käsitletavat tulu<br /> 362 800 krooni- mille lasi kanda fiktiivsete arvete alusel temaga seotud firmade arvele. Firmade arvele laekunud raha kasutas ta isiklike kulutuste katteks. Endist ametnikku süüdistatakse kokku 11 altkäemaksu ja pistise võtmise episoodis.

 

<strong>Lõuna-Eesti haigla osaleb Vastseliina laadal</strong>

Lõuna-Eesti haigla osaleb 18.-19. juunini peetaval Vastseliina laadal- annab haigla oma veebilehel teada.<br /> Haiglale on see juba teine kord sellest üritusest osa võtta. Nagu ka eelmisel aastal- pakutakse laada külastajatele võimalust saada infot südamehaiguste riskifaktoritest- ennetusest- mõõta vererõhku- kaaluda ja määrata kehamassi indeksit. Kohapeal määratakse ka veresuhkru ja kolesterooli taset veres.

 

<strong>Kardioloogid lähevad Jõulumäelesuvekoosolekule</strong>

3.-4. juunini peetakse Pärnumaal Jõulumäel Eesti Kardioloogide Seltsi suvekoosolekut teemal “Registrid ja andmebaasid”.<br /> Esimesel koosolekupäeval on kardioloogide seltsi veebilehe järgi kavas ettekanded “Tagasivaade kardioloogiliste andmekogude loomisele Eestis” (Jaan Eha); “Angiograafia andmebaas kliinikumis” (Toomas Hermlin); “Pacemakeri’te register” (Hasso Uuetoa); “EMIR - hetkeseis ja olulisemad tulemused” (Tiia Ainla) ning “Eesti üldised arengud terviseregistrite osas” (Kaja Kuivjõgi sotsiaalministeeriumist).<br /> Ettekannetele järgnevad diskussioon ja Berlin-Chemie satelliitsümpoosion. Päeva lõpetavad sportlikud etteasted- saun- õhtusöök ja meeleolukas koosviibimine.<br /> Suvekoosoleku teisel päeval on kavas kardioloogide seltsi aruande-valimiskoosolek- mille päevakorras on presidendi/juhatuse aruanne- laekuri aruanne- audiitori aruanne ning valimised- öeldakse seltsi veebilehel- kust saab ka täpsemat teavet ürituse kohta.

 

<strong>Tallinna perearstid said linnalt raha</strong>

Kolmandat aastat järjest maksab Tallinn oma perearstidele tegevustoetust- sel aastal kokku 6-6 miljonit krooni- vahendas Äripäev Online Tallinna pressiteenistuse teadet.<br /> Tallinna abilinnapea Diana Ingeraineni sõnul on äärmiselt meeldiv tõdeda- et Tallinna linn toetas seekord oma perearste tunduvalt suuremas mahus.<br /> “Olen tutvunud kõikide perearstikeskustega ning võin kindlalt väita- et arengutendentsid pea kõikides valdkondades- millega perearstid tegelevad- on positiivsed-” selgitas Ingerainen Äripäev Online’ile. “Suurt rõõmu valmistavad need perearstid- kes suudavad oma patsientidele tagada abi kättesaadavuse terve päeva jooksul ja kes teevad oma tööd ääretu pühendumuse ja hoolivusega.”<br /> Tegevustoetust said kõik 245 Tallinna perearsti. Ühele perearstile maksti 27 000 krooni- mis teeb 2250 krooni kuu kohta.<br /> Toetust on võimalik kasutada näiteks ruumide korrastamiseks- aparatuuri uuendamiseks- sh ka arvuti väljavahetamiseks.

 

<strong>Abivaktsiin jõudis Pihkva polikliinikuisse</strong>

24. mail jõudis kahte Pihkva polikliinikusse A-hepatiidi vastu mõeldud lastevaktsiin- mille ostmist rahastas Eesti- vahendas BNS kohaliku agentuuri PAI teadet. Agentuuri andmeil andis Venemaa Punane Rist polikliinikutele üle ligi 1700 doosi vaktsiini.<br /> Venemaa Punase Risti kohaliku organisatsiooni juht Pjotr Vassilevski ütles- et vaktsiini hankimisel oli väga aktiivne Eesti konsul Pihkvas Urve Nõu- kes aitas nii läbirääkimistel kui ka dokumentide vormistamisel.<br /> Nõu meenutas- et abimõte tuli mullu- kui kohalik ajakirjandus teatas pidevalt hepatiidiepideemiast Pihkvas ning kurtis rahanappuse üle- mis takistab vaktsiini hankida.<br /> Mullu detsembris otsustas Eesti saata Pihkva linnale laste vaktsineerimiseks A-hepatiidi vastu 300 000 krooni eest vaktsiini- raha selleks eraldati välisministeeriumi eelarves arengu- ja humanitaarabiks ette nähtud vahenditest.<br /> Vaktsiini pidi hankima ja Pihkvasse toimetama Eesti Punane Rist (EPR). Paraku hakkas abi Pihkvasse saatmine Venemaa bürokraatia tõttu venima.<br /> EPRi peasekretär Riina Kabi ütles märtsis BNSile- et algul ostetud vaktsiinikogus kasutati ära- kuna vastasel juhul oleks see muutunud kasutamiskõlbatuks. “Seda ei saa hoida nii kaua- kuni nemad oma pabereid ajavad-” nentis ta.<br /> Pihkva oblastis kuulutati<br /> A-hepatiidi leviku hüppelise kasvu tõttu mullu oktoobri lõpus välja eriolukord. Hepatiidivastane vaktsiin lõppes Pihkvas novembris- samal ajal oli<br /> 32 000 lapsest haiguse vastu vaktsineeritud vaid 1200.<br /> Kabi on BNSile öelnud- et kuigi A-hepatiidi puhang oli Pihkvas mullu- ei ole vajadus vaktsiini järele kadunud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.