Maailma Hüpertensioonipäev leidis suurt tähelepanu Kanadas

14. mail tähistati esimest korda maailma hüpertensioonipäeva.
Enim tähelepanu sai Ülemaailmse Hüpertensiooni Liiga (World
Hypertension League- WHL) värske algatus Kanadas- kus ettevõtmist
toetasid pea kõik suuremad kõrgvererõhktõvega tegelevad
organisatsioonid.

Hüpertensioonipäeva tähistamise ürituste raames külastas Kanada tervishoiuminister Ujjal Dosanjh 10. mail Ottawas Parlamendi Mäele rajatud vererõhumõõtmise kliinikut.

Oma sõnavõtus ütles minister- et kõrge vererõhu all kannatavad hinnanguliselt viis miljonit Kanada kodanikku- kellest 40 protsenti ei ole oma seisundist teadlikud. Dosanjhi arvates on kriitiliselt oluline tõsta elanikkonna ja patsientide teadlikkust hüpertensioonist ning julgustada ühiskonda tegutsema.

Mitmed hüpertensioonipäeva üritustel Kanadas sõna võtnud mainisid uhkusega ära viimast teadussaavutust geneetika vallas- mis võiks anda lootust kõrgvererõhutõve diagnoosimise ja ravi paranemisele.

Dr Pavel Hamet ja dr Daniel Gaudet uurisid 120 prantsuse-kanada perekonda Quebecis hüpertensiooni geneetiliste markerite suhtes.

Teadlased leidsid 46 tähtsat kromosoomipiirkonda- mida sai seostada hüpertensiooni ning selle kardiovaskulaarsete ja metaboolsete tagajärgedega. Uuringu peamine rahastaja oli USA National Heart- Lung and Blood Institute (NHLBI)- teatab Canada NewsWire.

Montreali ülikooli teadlase Hameti arvates oleme me astunud suure sammu edasi päeva suunas- mil saab võimalikuks diagnoosida inimese kõrgvererõhktõve geneetilised põhjused vaid lihtsa vereproovi abil.

Maailma hüpertensioonipäeva eesmärgiks on WHL sõnul kõrgvererõhktõve tervisemõjude tähtsustamine- inimeste julgustamine vererõhku jälgima ning midagi selle alandamiseks ette võtma- kui see on kõrgenenud.

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.