Neerukahjustus võimendab kardiovaskulaarset riski

Viimased uuringud on veenvalt näidanud, et isegi minimaalne neerukahjustus tõstab tohutult kardiovaskulaarsete tüsistuste tekke riski, kusjuures see on märgatav mitte ainult neerufunktsiooni languse korral, vaid ka juba mikroalbuminuuria esinemisel.

Viimased uuringud on veenvalt näidanud- et isegi minimaalne neerukahjustus tõstab tohutult kardiovaskulaarsete tüsistuste tekke riski- kusjuures see on märgatav mitte ainult neerufunktsiooni languse korral- vaid ka juba mikroalbuminuuria esinemisel. Selline seos on kehtiv nii diabeetilise kui ka mittediabeetilise neerukahjustuse korral.

Glomerulaarfiltratsiooni (GFR) langusel alla 20 ml/min kahekordistub kardiovaskulaarsete tüsistuste esinemise risk. Isegi mõõdukas seerumi kreatiniini tõus suurendab balloonangioplastia (<em>percutaneous transluminal coronary angioplasty</em>- PTCA) järgset suremust.

Kroonilise neerukahjustusega patsiendil on suurem risk surra kardiovaskulaarsete tüsistuste läbi kui sattuda dialüüsile.

<strong>Diagnoos ja ravi<br /></strong>Probleem seisneb selles- kuidas diagnoosida ja ravida minimaalse neerufunktsiooni langusega patsiente. Diagnoosimiseks on vajalik esmalt albuminuuria ja GFR-i määramine.

Intraglomerulaarne hüpertensioon nii diabeetilise kui mittediabeetilise nefropaatia korral põhjustab glomerulaarse permeaabluse tõusu ja proteinuuriat. Proteinuuria omakorda on toksilise toimega proksimaalsetele tuubulitele- põhjustades tubulaarse kahjustuse- interstitsiaalse koe põletikulise reaktsiooni ja armistumise.

Proteinuuria aste korreleerub neerukahjustuse astmega ning proteinuuria vähendamisega on võimalik parandada neerufunktsiooni.

AKE-inhibiitorite ja angiotensiini retseptori blokaatorite (ARB) kasutamisega on võimalik vähendada proteinuuriat ja seeläbi säilitada neerufunktsiooni.

<strong>Diabeetiline neerukahjustus<br /></strong>Dialüüsravil olevatest patsientidest on 30-50 protsendil neerupuudulikkuse põhjuseks 2. tüüpi diabeet. Neil on mikroalbuminuuria neerukahjustuse esimene sümptom ning seetõttu ka nefropaatia ja kardiovaskulaarsete tüsistuste ohu näitaja.

Diabeetilise nefropaatia tekke peamised riskitegurid on kõrge vererõhk- hüperglükeemia ja geneetiline eelsoodumus.

Paljud viimaste aastate uuringud näitavad AKE-inhibiitorite ja ARB-de kasutamise kasulikkust neerukahjustuse progresseerumise aeglustamisel. Samuti on ilmnenud nende ravimite suurem efekt neerufunktsiooni säilitamisel mikroalbuminuuria staadiumis võrreldes makroalbuminuuria staadiumiga. Sellest tulenevalt võiks arvata- et mikroalbuminuuria vältimine 2. tüüpi diabeedi korral võiks olla veel efektiivsem.

Esimene antud ideele suunatud uuring on BENEDICT (Bergamo Nephrologic Diabetes Complications Trial)- kus uuriti mikroalbuminuuriata hüpertensiivseid 2. tüüpi diabeediga patsiente.

Antud uuring näitas- et hüpertensiivsetel 2. tüüpi diabeediga patsientidel- kes kasutasid trandolapriili ja verapamiili kombinatsiooni või üksnes trandolapriili- tekkis mikroalbuminuuriat harvem kui ainult verapamiili kasutamisel- mille puhul oli efekt analoogne platseeboga.

Nii BENEDICT uuring kui ka paljud teised uuringud annavad lootust- et õigeaegse- s.t varajase ning õige raviga õnnestub ära hoida või aeglustada nefropaatia teket ning selle kaudu vähendada tunduvalt nende haigete kardiovaskulaarseid tüsistusi ja suremust.

<strong>Neeruasendusravi ja aneemia<br /></strong>Neerukahjustuse süvenedes lisandub veel üks riskifaktor - renaalne aneemia. 45-85 protsendil patsientidest esineb neeruasendusravi (hemodialüüs- peritoneaaldialüüs- neerusiirdamine) alguses aneemia. Aneemia suurendab südamepuudulikkust ja seeläbi suremust ning tõstab hospitaliseerimise vajadust tüsistuste tekke tõttu.

Samuti kiirendab aneemia neerufunktsiooni langust- mis omakorda tingib dialüüsravi varajasema alustamise.

Aneemia korrigeerimine erütropoetiini ja raua preparaatidega vähendab südamepuudulikkust ja aeglustab neerupuudulikkuse progresseerumist.

Eeltoodud patoloogiate kombineeritust arvestades võib loota- et nefroloogide- kardioloogide- endokrinoloogide- perearstide ning teiste kolleegide ühiste jõupingutustega on võimalik nii mõndagi teha nende haigete tervise ja elukvaliteedi parandamiseks ja tervishoiukulutuste kokkuhoiuks.

<br /><strong>MERIKE LUMAN<br /></strong>Põhja-Eesti regionaalhaigla nefroloogia ülemarst

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.