Noorarstid arutlesid skisofreenia ravi üle

13.–14. maini korraldas ravimifirma AstraZeneca Viljandimaal Tuhalaanes psühhiaatria residentide ja noorarstide kevadseminari, mille teemaks olid atüüpilised antipsühhootikumid.

13.-14. maini korraldas ravimifirma AstraZeneca Viljandimaal Tuhalaanes psühhiaatria residentide ja noorarstide kevadseminari- mille teemaks olid atüüpilised antipsühhootikumid.

AstraZeneca Eesti esinduse avalike suhete spetsialisti Janika Nurmelaidi teatel oli Viljandimaale kogunenud üle paarikümne noore psühhiaatri. Seminari peaesinejaks oli psühhiaater Peeter Jaanson osaühingust Jaanson amp; Lääne.

“Korraldasime seminari selleks- et tuletada meelde baasteadmisi skisofreenia ja selle raviks kasutatavate preparaatide kohta-” rääkis kokkusaamise eesmärkidest AstraZeneca meditsiiniosakonna juhataja Karin Otter. Seminaril vaadeldi psühhiaatriliste haiguste ravitaktikate ja -võimaluste  muutusi ajas. Tuletati meelde ravimite toimemehhanisme ning seda- kuidas hinnata ravi tulemust erinevate kliiniliste skaalade abil.

Esimeses ettekandes andis dr Karin Otter ülevaate ravimite sihtmärkidest organismis (retseptoritest- ioonkanalitest)- kirjeldades atüüpilise antipsühhootikumi kvetiapiini näitel täpsemalt antipsühhootikumide toimekohti ajus.

Peeter Jaanson alustas oma ettekannete seeriat tagasivaatega skisofreenia ravi põhimõtete muutumisele viimaste aastakümnete jooksul. Ettekandes “Atüüpilised (antipsühhootikumid) - kas kõik ühetüübilised” andis dr Jaanson ülevaate patsiendile sobiliku ravimi valiku kriteeriumitest.

Jaanika Nurmelaidi sõnul jäi psühhiaatri esinemisest kõlama- et kõik atüüpilised antipsühhootikumid (amisulpriid- kvetiapiin- olansapiin- risperidoon) on tõhusad psühhoosi korral- erinevused on vaid nende kõrvaltoimete osas. Sobivat antipsühhootikumi saab valida vaid raviarsti ja patsiendi koostöös. Patsiendile tuleb selgitada ravimi kõrvaltoimeid ning võimalikku kasu ravimi kasutamisest. Vajadusel tuleb nõu pidada patsiendi esindaja või hooldajaga.

Kliiniline praktika on ettekandja hinnangul näidanud- et seni koduseinte vahele surutud patsient võib sobiliku ravimi kasutamisel paraneda juba sedavõrd- et saab taas hakata käima tööl või jätkata õpinguid.

Kiireid ilminguid patsientide seisundi muutuses illustreerisid ka Põhja-Eesti regionaalhaigla psühhiaatrite Anu Aroldi ja Kaia Hüva poolt seminaril ette kantud haigusjuhtumid.

Sama oluliseks kui õige ravimi valikut võib pidada patsiendi seisundi hindamist. Selleks kasutatakse erinevaid kliinilisi skaalasid- mille kasutamist tutvustas nii teoreetiliselt kui praktiliselt samuti Peeter Jaanson.

AstraZeneca on maailma üks juhtivaid originaalravimite tootjaid ja Rahvusvaheliste Ravimitootjate Liidu liige. 1999. aastast on ettevõtte Eesti esinduses meditsiiniosakond- mis tegeleb kliiniliste uuringute korraldamise ja läbiviimisega ning ravimite kohta teabe pakkumisega. Residentidele ja noorarstidele mõeldud seminare korraldab firma Eestis juba aastast 2001. Igal kokkusaamisel keskendutakse traditsiooniliselt mõnele aktuaalsele meditsiiniteemale- selgitas Nurmelaid.

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.