PILK: Kes väga tahab- tuleb ikka toime

Eesti eri paikadest pärit Aivi Rebane ja Kaja Valu said kokku Põltsamaal ja otsustasid teha koos hambaravikabineti Rebane Valu.

Eesti eri paikadest pärit Aivi Rebane ja Kaja Valu said kokku Põltsamaal ja otsustasid teha koos hambaravikabineti Rebane amp; Valu.

Muidugi meeldib inimestele osaühingu nimega mängida. Näiteks rebase hambavalu. Üks patsient tuli jutuga: “Mina olen Rebane ja mul on valu ka.”

Valu selles hambaravikabinetis keegi meelega ei tee. 1984- kui Aivi tööle asus- ei tehtud hamba parandamiseks tavaliselt kellelegi süsti- nüüd käib enamik ravi tuimestusega. Nüüd hõikavad väiksed lapsedki ukse pealt: “Ma tahan süsti ka!”

Varem töötasid kõik Põltsamaa hambaarstid koos polikliiniku hambaravis- 1995. aastani- siis hakkasid osa nendest erahambaarstideks. Polikliinikumaja tagastati vallale- sealt kolis proteesiarst Kaja end haiglasse ja raviarst Aivi gümnaasiumisse. Siis proovis Aivi kaks aastat FIE-na töötada Adaveres. “Mulle ei meeldinud see FIE-ks olek-” raputab Aivi pead. “Riigimaksud ja kõik see majandamine...”

Selleks ajaks oli teada- et uut ja suurt Põltsamaa tervisekeskust- kuhu pidid mahtuma ka hambaarstid- rahapuudusel ei ehitata - selle asemel ehitati ümber olemasolev haigla- kuhu hambaarstid ei mahtunud.

2001. aastaks oli Aivi saanud Kaja nõusse- et teha koos osaühing. “Kahekesi on ikka lihtsam-” põhjendab Aivi. Nüüd ongi kõik Põltsamaa kuus hambaarsti (peale Rebase amp; Valu veel Mägi amp; Rosin OÜ- FIE Tiina Kulp ja Eve Kaselo) endale kabinetid välja ehitanud ning pole enam mõtet endid ühise katuse alla ajada.

“Tegelikult me saame omavahel väga hästi läbi-” tõrjub Aivi konkurentsijutu 5000 elanikuga Põltsamaa linnas. “Tähistame koos sünnipäevi.”

Ja seal nad siis räägivad jälle hambaravist. Õpetlikke asju ikka omavahel arutatakse.

Kaja: “Ma nägin 50-ndates aastates patsiendi röntgenipildilt- et tal olid üla- ja alalõuas vasakul pool lisatarkusehambad. Muidu on inimesel kolm molaari- kui kõik normaalne- aga temal oli ühel pool neli - nii üleval kui all.” Seega - kui tavaliselt on inimesel 32 hammast- siis sellel inimesel oli 34.

Aivi: “Minul oli ka üks keskealine naisterahvas- kellel pärast hamba väljatõmbamist sai plaatprotees tehtud. Eks see plaat masseeris limaskesta ja tal hakkas kasvama varem peetunud hammas.”

Kaja: “Põltsamaal lõikus ühel 70-aastasel mehel tarkusehammas. Tavaline see ei ole- kui täiskasvanul uusi hambaid kasvab- aga ka mitte väga ebatavaline.”

Et Põltsamaal ortodonti ei ole- tuleb päris tihti saata lapsi Tartusse. Laste hambumushäireid on palju. Tartu vahet Cargobusiga käivad ka Kaja valmistatavad hambaproteesid- sest nad ostavad Tartust hambalaboriteenust.

Aivile seevastu meeldib kirurgia. “Hammast peab välja meelitama-” naerab Aivi- “mitte jõuga tõmbama- sest muidu võib hamba katki tõmmata.” Eelarvamuse kohta- et hea väljatõmbaja on suur ja tugevat kasvu- ütleb Aivi: “Ma väga nõrguke ka ei ole.”

Aivi ja Kaja elurõõmsat hoiakut kinnitab nende jutt. Eesti riiki nad ei kiru- oma hädades teisi ei süüdista. “Minu meelest on kõik sinu enda teha-” ütleb Kaja. Palga üle nad ka ei nurise. “Elab ära-” vastab Aivi tarmukalt.

Puhata igatseb Kaja mägedes suusatades- viimati käis ta aprillis Lapimaal slaalomit sõitmas. Aivi hing hoiab mere poole. Ja sügisesel koolivaheajal käib Rebane amp; Valu lastega reisimas. Eelmisel sügisel käisid nad Pariisis- ronisid Eiffeli torni tippu välja.

Sel kevadel lõpetab Aivi tütar Kadi gümnaasiumi ja tütar Kertu 8. klassi. Kaja tütar Piret lõpetab põhikooli ja poeg Kristjan 7. klassi.

Just suvevaheaja alguses avatakse Põltsamaal uus spordihoone- mida kaua oodatud. Ja 11. juunil kutsub Põltsamaa külalisi veinipäevale.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.