EULAR-i president toetab Eesti kolleege

Reumatoloogide seltsi kutsel külastas mai lõpul Tallinna EULAR-i president professor Tore Kristian Kvien Norrast, kes teiste hulgas kirjutas alla ka reumatoidartriidi bioloogilise ravi võimaldamist taotlevale memorandumile.

Reumatoloogide seltsi kutsel külastas mai lõpul Tallinna EULAR-i president professor Tore Kristian Kvien Norrast- kes teiste hulgas kirjutas alla ka reumatoidartriidi bioloogilise ravi võimaldamist taotlevale memorandumile.

EULAR-i (European League Against Rheumatism) president ja Oslo ülikooli professor Kvien tutvus Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloogiakeskusega ning esines Eesti Reumatoloogide Seltsi (ERS) koosolekul ettekandega “Reumatoidartriidi tähendus ühiskonnale ja ravistrateegiad”.

<strong>Kaasaegse ravi uuringud<br /></strong>ERSi asepresidendi Tõnu Peetsi sõnutsi tutvustas prof. Kvien Oslo Diakonhjemmeti haiglas üle 10 aasta läbi viidud uuringuid reumatoidartriidi (RA) ja väga varase artriidi haigetel.<br /><br /> “Need uuringud on näidanud- et kaasaegse ravi rakendamisega on RA haigete tervisenäitajad järjekindlalt paranenud-” vahendas Peets. “Norras (elanikkond 4-6 miljonit) saab üle 4000 RA haige bioloogilisi ravimeid- milleks on tsütokiinide TNF-alfa ning IL-1 blokaatorid.”

Tõnu Peets omakorda tutvustas koosolekul reumatoloogia olukorda Eestis- kus bioloogilisi ravimeid saab neljandat aastat ainult kaks RA patsienti. “Seda on reumatoidartriidi patsientide arvu kohta mitusada korda vähem kui Euroopa Liidu riikides- ehkki meie elatustasemete erinevus ei ole kaugeltki nii suur-” tõdes Peets.

Lähematel aastatel on tema hinnangul vaja rakendada bioloogilist ravi umbes 200 reumatoidartriidi- juveniilse artriidi ja spondülartriidi haigele- mille maksumus on kokku umbes 40 miljonit krooni aastas.

Reumatoloogide seltsi koosolekul tervitas professor Kvieni ka sotsiaalministeeriumi abiminister Peeter Laasik. Abiminister nentis- et riigil on otstarbekas kroonilisi haigeid tõhusalt ravida- ennetamaks puuet ja sellega seonduvaid kulutusi.

<strong>Memorandum Toompeal<br /></strong>27. mail kohtusid EULAR-i president Tore Kvien- ERS-i esindajad Tõnu Peets- Oivi Aakre- Kati Otsa ja Tiina Veldi ning patsient Aiki Dudkin riigikogu keskfraktsiooni esimehe Vilja Savisaare ning Europarlamendi liikme Siiri Oviiriga.

Toompeal kirjutati ühiselt alla memorandumile- kus nenditakse- et Eestis tuleks bioloogilist ravi võimaldada haigetele vastavalt Eesti elatustaseme erinevusele Euroopa Liidu keskmisest elatustasemest.

<br /><strong>MU</strong>

 

<strong>************************************</strong>

 

<strong><u>Memorandum põletikuliste reumaatiliste haigete bioloogilise ravi kättesaadavuse kohta Eestis</u></strong>

Meie- allakirjutanud- märgime- et Euroopa Liidu liikmesriigis Eesti Vabariigis on põletikuliste reumaatiliste haiguste (reumatoidartriidi- spondülartriidi ja juveniilse artriidi) kaasaegne bioloogiline ravi (infliksimab- etanertsept- anakinra ja adalimumab) Eesti Vabariigi kodanikele kättesaamatu. Eesti Haigekassa rahastab bioloogilist ravi praegu ainult kahele reumatoidartriidi haigele- mis on nende diagnoosidega haigete kohta üle 100 korra vähem kui Euroopa Liidu riikides. Nelja aasta jooksul ei ole bioloogilise ravi rahastamise võimalusi üle vaadatud. Sellega on Eestis loodud olukord- kus sama diagnoosiga patsiente koheldakse ebavõrdselt. Eestis on vaja leida vahendid bioloogiliste ravimite rahastamiseks vähemalt määral- mis vastaks Eesti Vabariigi elatustasemele Euroopa Liidu keskmise elatustaseme suhtes.

Siiri Oviir- Europarlamendi liige<br /> Vilja Savisaar- riigikogu keskfraktsiooni esimees<br /> Tõnu Peets- Eesti Reumatoloogide Seltsi asepresident<br /> Oivi Aakre- Eesti Reumatoloogide Seltsi juhatuse liige<br /> Kati Otsa- Eesti Reumatoloogide Seltsi juhatuse liige<br /> Tiina Veldi- Eesti Reumatoloogide Seltsi liige<br /> Aiki Dudkin- Eesti Vabariigi kodanik- patsient<br /> Tore Kvien- EULAR-i (European League against Rheumatism) <em>president-elect</em>- professor (Oslo ülikool- Norra)

<em>Tallinnas Toompeal- 27. mail 2005</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.