Varajase artriidi kabinet avab terapeutilise akna

Aasta algusest Magdaleena polikliinikus töötav varajase atriidi kabinet soovib koostöös perearstidega võimalikult vra avastada liigeste põletikulised haigused, et õigeaegse raviga ennetada haigete invaliidistumist.

Aasta algusest Magdaleena polikliinikus töötav varajase artriidi kabinet soovib koostöös perearstidega võimalikult vara avastada liigeste põletikulised haigused- et õigeaegse raviga ennetada haigete invaliidistumist.

Uuringud on näidanud- et haiguse soodsama kulu garanteerib see- kui diagnoos ja adekvaatse ravi alustamine mahuvad nn terapeutilisse aknasse - patsient peaks hakkama saama ravi kuni kaheteistkümne nädala jooksul haigestumise algusest.

Ida-Tallinna keskhaigla Magdaleena polikliinikus avatud varajase artriidi kabinet viib läbi ka varajase artriidi uuringut- märkis reumatoloog Andres Pille. Uuringus saavad osaleda 18-75-aastased patsiendid- kes on jälgimisel kaks aastat. Uuringuga koostatakse andmebaas ning püütakse selgitada ägeda artriidi spektrit ja haiguse kulgu Eesti patsientidel.

“Eestis on artriidijuhte võrreldes Soome ja Rootsiga umbes sama palju- aga vahe on ravivõimalustes-” nentis Pille. Ta täpsustas- et meie patsiendid jõuavad eriarsti juurde hiljem.<br /> Teiseks puudutab mahajäämus kaasaegset bioloogilist ravi- mis ei ole kõrge hinna tõttu - üle 15 000 krooni kuus - enamikule seda ravi vajavatest patsientidest kättesaadav. Haigekassa hüvitab praegu selle ravi kahele patsiendile- ravi vajajaid on kuni poolsada.

<strong>Üks eeliseid on aeg<br /></strong>Eelmisel nädalal sõitis Eesti reumatoloogide esindus Viini kord aastas peetavale rahvusvahelisele reumatoloogide konverentsile. Ühel sellisel konverentsil mõne aasta eest tekkiski mõte luua Lääne riikide eeskujul ka Eestis varajase artriidi kabinet. Praegu ainuke omataoline kabinet teenindab Tallinna ja Põhja-Eesti patsiente.

Haiglas töötava kuue reumatoloogi päevad on pikad- ühe arsti kohta tuleb ligi 2500 vastuvõttu aastas. Ometi panustasid nad uue kabineti töösse just oma väärtuslikku ressurssi- aega: kui tavavastuvõtul tuleb visiidi kestvuseks umbes veerand tundi- siis siin kestab vastuvõtt terve tunni. See annab võimaluse võtta analüüsid ja teha uuringud- kuid ka põhjalikumalt tutvuda patsiendi senise haiguslooga ning täita vastav küsimustik.

Tavaliselt on järjekord reumatoloogi vastuvõtule üks kuu või rohkemgi. Varajase artriidi kabinetti peaksid need- kel elus esmakordselt tekib liigesepõletik- saama perearsti suunamiskirjaga nädala-kahe jooksul.

Esmasel artriidil ei ole kliiniline pilt sageli spetsiifiline- kindlad sümptomid ei pruugi veel esineda. Seetõttu pole lihtne ka diagnoosida- kas on üldse tegu artriidiga.

Kabinetis on ligi pool miljonit krooni maksev ultraheliaparaat- mis on mõeldud just liigeste kontrolliks. Pille sõnul on see eriti tõhus õlaliigeste seisundi jälgimiseks ning mõnel juhul võib sellest diagnoosimisel olla isegi rohkem abi kui magnetresonantstomograafist- kuna liigest võib siin jälgida liikumises.

Haigla reumatoloogiaosakonnas on ka üks portatiivsem ultraheliaparaat- millega saab raskete haigete juurde minna palatist palatisse.

“Ultraheliuuring saab diagnoosimisel aidata järgus- kus röntgenipilt ei näita veel midagi-” selgitas Andres Pille. “Röntgen näitab siis- kui luudes on juba toimunud muutus- aga see tähendaks- et oleme esimese raviaja maha maganud. Õigeaegse ja adekvaatse raviga võib luumuutusi ära hoida.”

<strong>Perearsti suur roll</strong><br /> Kui kabinet jaanuaris tööd alustas- teavitasid reumatoloogid esmalt perearste uuest võimalusest.<br /> Just perearst annab esmase hinnangu- kas tegu võib olla artriidiga- ning kirjutab suunamiskirja. Patsiendid otse siia tulla ei saa.

Kahjuks jäävad patsiendid ise sageli arsti juurde pöördumisega hiljaks. “Paljud mõtlevad- et teen kompressi ja küll valu läheb üle- vahel minnakse esmalt hoopis posija juurde-” märkis Pille. “Kui liiges on paistes juba nädal või kaks- pole mõtet jääda koju ootama- tuleks kohe pöörduda perearsti poole.”

Ta rõhutas- et arstide teadmised põletikulistest liigesehaigustest on viimasel aastakümnel oluliselt täienenud. Selgeks on saanud- kui oluline on haiguse avastamine esimeste kuude jooksul. Viiskümmend protsenti liigesemuutustest toimub haiguse esimese kahe aasta jooksul.<br /> Õigeaegse raviga tagatakse patsiendile parem paranemine- lisaks on sellel ka sotsiaalmajanduslik efekt: pooled liigesemuundustega patsientidest kaotavad kahe aastaga oma erialase töö või on sunnitud minema kergemale tööle.

Pille nentis- et vahel suunavad perearstid varase artriidi kabinetti ka vanu kroonilisi haigeid. “See ähmastab meie üllast eesmärki tegeleda ainult varase artriidiga. Eks me harime üksteist- anname vastastikku tagasisidet.”

<strong>Steriilne põletik<br /></strong>Põletikulise liigesehaiguse ravi on peamiselt tablettravi. Raskematel juhtudel võetakse patsient ka haiglasse- et põletik kiiresti maha suruda või juba moondunud liigest opereerida.

“Artriidi puhul on tegu n-ö steriilse põletikuga- mis ei ole põletik tavamõistes- et annad antibiootikumi ja valuvaigistit ning patsient on nädala-paariga terve-” selgitas Pille. “Artriidi puhul kaasnevad rakkudevahelised reaktsioonid- põletikulised rakud hakkavad liigest lõhkuma ja liiges moondub. Aastate pärast võivad lisanduda siseorganite kahjustused.”

Reumatoidartriit haarab esmalt väikseid - randme- kämbla ja ka labajala - liigeseid. Järgmisena saavad kahjustada põlveliigesed. Umbes kolmandal aastal kahjustuvad ka õlaliigesed - artriit haarab enda alla üha suurema osa organismist.

Psoriaasihaigetel algab liigesepõletik aga sõrmeotstest- kõige väiksematest liigestest. Kaasneda võib ka seljapõletik.

<strong>Ülekoormus mõjutab<br /></strong>Mõnikord on küünarliiges või hüppeliiges paistes ja valus mitte artriidi- vaid ülekoormuse tõttu - inimene on päev läbi jalgadel- teeb rasket füüsilist tööd või on pidevalt pingeasendis. Kui nüüd näiteks artriidihaige oma tursunud liigest endiselt koormab- siis kahjustub see kiiremini kui ta teeks seda haiguse tagajärjel. Selliste inimeste töökoormus tuleb üle vaadata- mõnikord piisab ka lühiajalisest puhkusest.

Aasta algusest on kabinetis käinud üle kolmesaja haige. Neist on varast artriiti põdenud üks kolmandik. Ülejäänud on olnud ülekoormusega haiged ja teised kroonilise artriidi haiged- kes peaksid tulema reumatoloogi tavavastuvõtule.

Artriidijuhte esineb aastas umbes 200 saja tuhande elaniku kohta. Senine kogemus näitab- et ligi 70 protsenti haigetest jõuab arsti juurde alles pärast esimest kolme haiguskuud- kui parim ravi alustamise aeg on möödas.

 

******************************************

<strong><u>Varajase artriidi kabinet</u></strong>

* Kabinet asub Ida-Tallinna keskhaigla Magdaleena korpuse konsultatiivses polikliinikus- Pärnu mnt 104- kabinet 211.<br /> * Tallinna ja Põhja-Eesti perearstid saavad siia suunata patsiente- kellel on esmane artriit- mis on kestnud vähem kui kolm kuud.<br /> * Patsiente saab registreerida telefonil 1900.

<em>Allikas: Andres Pille</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.