G8 peaks piirama meditsiinitöötajate värbamist vaestest riikidest

Suurbritannia juhtivad meditsiiniõed ja arstid kutsuvad valitsust üles püüda järgmisel G8 riikide kohtumisel lahendada välismaa meditsiinitöötajate “salaküttimise” probleemi.

Suurbritannia juhtivad meditsiiniõed ja arstid kutsuvad valitsust üles püüda järgmisel G8 riikide kohtumisel lahendada välismaa meditsiinitöötajate “salaküttimise” probleemi- vahendab BBC.

Briti Arstide Assotsiatsioon BMA ja Kuninglik Meditsiiniõdede Kolledž RCN on saatnud peaminister Tony Blairile kirja- milles nõutakse valitsuselt kiiret tegutsemist. Tööjõu lahkumine arenevatest riikidest viib Briti arstide ja õdede arvates miljonite inimeste suremiseni ning süvendab vaesust neis maades. Ühendkuningriikide poliitika tööjõu värbamise osas sai kiituse osaliseks- kuid teisi G8 riike tuleks samuti kohustada sarnaseid seisukohti võtma.

Sahara-taguse Aafrika riike on ajude äravool tabanud kõige hullemini. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO hinnangul oleks neis riikides vajadus veel miljoni tervishoiutöötaja järele- et tagada algelisedki tervishoiuvajadused nagu lapseea ja rasedate suremuse vähendamine. Maikuus hoiatasid Suurbritannia arstid ajakirjas Lancet- et nende kodumaa kahjustab musta Aafrika tervishoiusüsteeme- “salaküttides” sealt töötajaid.

BMA esimees James Johnson ütles- et meditsiinitöötajate värbamisel arenevatest riikidest on täiesti katastroofilised tagajärjed. “Aafrikas on suuri piirkondi- kust ei ole leida ühtegi ükskõik millist tervishoiutöötajat-” sõnas Johnson intervjuus BBC raadiole. Johnsoni tähelepanekul on arenenud riigid päris mitme aasta jooksul aidanud end arenevatest maadest värvatud arstide ja õdedega üsna meelevaldselt.

Johnsoni ja RCN peasekretäri Beverly Malone’i koostatud kirjas nõutakse- et G8 riigid peavad tegelema meditsiinitöötajate väljarändamisega- kui nad soovivad vähendada vaesust kogu maailmas. Kirjast on saadetud koopiad ka Põhja-Iirimaa- Šotimaa ja Walesi tervishoiu eest vastutavatele ministritele.

Suurbritannia on võtnud vastu eetilise seisukoha- et nad ei värba aktiivselt tööjõudu teatud arenevatest riikides- kaasa arvatud Sahara-tagune Aafrika. Sealt pärit meditsiinitöötajad võivad küll vabalt ise avaldada soovi Ühendkuningriikides tööle asuda. Valitsus on kinnitanud- et nad tegelevad kodumaiste arstide pealekasvu suurendamisega- kuid NHS toetub endiselt suuresti välistööjõu abile.

Hetkel on ligi kolmandik Suurbritannias töötavatest arstidest õppinud välismaal. Võrdluseks - Saksamaa ja Prantsusmaa arstidest moodustavad välismaalased vaid viis protsenti.

Briti poliitikud on vastuseks arstide ja õdede nõudele väljendanud seisukohta- et Suurbritannia peaks juhtima G8 riigid rahvusvahelise kokkuleppe sõlmimiseni- mis piiraks meditsiiniõdede ja arstide värbamist haavatavate tervishoiusüsteemidega riikidest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.