Suitsetaja - täitsa tubakas?

Euroopa Liidu suitsetamisvastase kampaania teravik on suunatud teismelistele ja noortele täiskasvanutele.

Euroopa Liidu kampaania “HELP - Elagem tubakata” kulutab nelja aasta jooksul 72 miljonit eurot ehk üle 1-1 miljardi krooni- et ennetada suitsetamist noorte seas- toetada suitsetamisest loobumist ning teadvustada passiivse suitsetamise ohtusid.

“Kas Euroopa Liidu ülesanne on olla lapsehoidja?” esitas kampaaniat tutvustaval pressikonverentsil retoorilise küsimuse Euroopa Komisjoni esindaja Eestis Pille Lill- ning vastas- et inimeste tervise pärast on kindlasti põhjust muretseda.

Suitsetamise ohvriks satuvad eriti noored naised- kelle harjumus ohustab lisaks ka nende järglasi. Seetõttu on kampaania teravik suunatud noortele vanuses 15-18 ning 18-30 eluaastat. “Kampaania ülesandeks on muuta suitsetamise mainet- võtta sigaretilt glamuur ja näidata- et suitsetamisest on võimalik hoiduda-” nentis Lill.

<strong>Tappev harjumus<br /></strong>Euroopas on suitsetamine surma põhjustajana esikohal. ELi 25 liikmesriigis niidab see igal aastal 650 000 inimest. Eestis sureb suitsetamise tagajärjel igal aastal kaks tuhat inimest- neist enamik õitsvas keskeas.

Sotsiaalminister Jaak Aab loetles- mida on meil suitsetamise piiramiseks tehtud. Hiljuti võeti vastu tubakaseadus- mis seab suitsetamisele avalikes kohtades karmid piirangud ja kaitseb inimesi passiivse suitsetamise eest. Avatud on üheksa suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetti- kus on konsultatsioon inimesele tasuta. Aasta lõpuks avatakse selliseid kabinette veel- et teenus oleks kättesaadav igas maakonnas.

Mitmeid ettevõtmisi on olnud koolides: suitsuprii klassi konkurss- pedagoogide koolitus- näidatud on filmi “Ole tubakavaba” jms.

Eestis on hinnanguliselt 355 000 suitsetajat. Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Andrus Lipand tõdes- et varasemad suitsetamise vastased kampaaniad pole noorte seas loodetud efekti andnud.

Suitsetajatest alustab sellega 80 protsenti enne 20. eluaastat. Eestis iga nelja aasta järel läbiviidavad noorte tervisekäitumise uuringud on näidanud- et suitsetajate osakaal noorte seas kasvab. Näiteks kui 1994. aastal oli 13-aastaste tüdrukute seas suitsetajaid kolm protsenti- siis 2002. aastaks oli see näitaja suurenenud kaheksa protsendini. 15-aastastest neidudest suitsetab juba peaaegu iga viies (varem üheksa protsenti).

<strong>Tütarlapsi õnneks vähem<br /></strong>Naaberriikidega võrreldes on meil suitsetajaid tütarlaste seas siiski vähem kui poiste seas. Taanis ja Soomes suitsetavad noored tüdrukud juba poistega võrdselt ning Rootsis on nad isegi väikeses ülekaalus.

Lipand meenutas- et eesti rahval on vanast ajast ütlemine rumala kohta: “Ta on täitsa tubakas!”- mida tasuks ehk selle kampaania käigus meelde tuletada.

<strong>HELP-kampaania<br /></strong>Üle-euroopalise kampaania “HELP - Elagem tubakata” käigus näidatakse ELi kõigi 25 liikmesriigi telekanalitel kolme reklaamiklippi- mis on suunatud vastavalt suitsetamise ennetamisele- suitsetamisest loobumisele ja passiivse suitsetamise ohtude teadvustamisele. Neis näidatakse olukordi- kus inimesed on harjunud suitsetama- näiteks noortepidu. Ainult et sigareti asemel puhuvad osalised tuututavat peopasunat.

6. juunil avati internetis kodulehekülg <a href="http://www.help-eu.com">www.help-eu.com</a>- kust iga liimesriigi elanikud saavad oma emakeeles teavet kampaania kohta. Samas on ka viited- kust otsida abi suitsetamisest loobumiseks- ning antakse mitmekesist teavet suitsetamisega kaasnevate ohtude kohta.

Üle 530 Euroopa suitsetamisvastase organisatsiooni on liitunud suitsetamise ennetamise võrgustikku (European Network for Smoking Prevention)- et teha kampaania käigus tihedat koostööd. Muu hulgas on kavas luua Euroopa Noorsooparlament- kes arutab ekspertide ja poliitikute juuresolekul ka suitsetamise teemadel ja edastab seeläbi oma sõnumi.

<br /> ________________________________

Vt. lisainfot internetist: <a href="http://www.help-eu.com">www.help-eu.com</a>.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.