Suuhügienist teeb tänuväärset tööd

Eestis tegutsevaid suuhügieniste on 10–11, hiljuti loodud Eesti Suuhügienistide Liitu kuulub neist kaheksa.

Eestis tegutsevaid suuhügieniste on Hiiumaal töötava spetsialisti Laili Lutsari andmetel 10-11. Hiljuti loodud Eesti Suuhügienistide Liitu kuulub neist kaheksa.

Sel aastal on suuhügienistide liit koostööd teinud <em>Wrigley Scandinavia</em>’ga. Suuhügienistid viisid läbi preventiivseid loenguid lasteaedades ja koolides üle Eesti vanusegrupile 6-11 aastat.

Meie lähedal koolitatakse suuhügieniste Riias- Moskvas ja Soomes- aga aastaid tagasi tehti seda ka Eestis. Dentese Tervishoiukoolis sai suuhügienisti kutse kolme aastaga. Üks Dentese Tervishoiukooli lõpetanuid- Inna Remmet- tegeleb antud tööga kahes Eesti linnas: teisipäeviti Võrus PMA Hambaravis ning kahel päeval nädalas Tartus - hambakliinikus Dentical ja Küüni Hambaravis.<br /> “Tartus on minu andmetel niisugune spetsialist lisaks veel ainult kolmes hambaravikabinetis-” nendib neljandat aastat oma patsientide suuhügieeni eest hoolitsev Remmet. Ilmselgelt napib meil selle nii vajaliku eriala viljelejaid. Aga ka vastavat teavet.

Inna Remmet eelistab patsientidevahelist infolevikut. Ajalehe kaudu ei ole ta hoolealuseid värvanud. “Ega sellest poleks ju abi- kui ei teata- millega suuhügienist tegeleb. Enda töö on kõige parem reklaam- levib patsientidelt ka nende tuttavatele-” on ta veendunud.

Ainuüksi jutust on tõesti vähe abi. Nii kutsuski Inna Remmet allakirjutanu vastuvõtule. Protseduur vältas 40-45 minutit- mille käigus eemaldati hambakivi - nii krooniossa ulatuv kui ka igemealune. Selle ajal lisas spetsialist infot suuhügieeni kohta. Viimases viimistlusetapis võeti kasutusele uued vahendid (abrasiivne pasta- harjakesed- kummikettad)- mis kõik kokku tagasid visiidi lõppedes puhtad poleeritud hambad. Hambad said märgatavalt heledamad. Mitte küll nii säravad nagu hambapastareklaamides näha võib- aga enesetunne paranes oluliselt.

Jutuks tulnud tundlike hambakaelte korral soovitas suuhügienist spetsiaalse lakiga katmist- kuid selle tegemise eelistas ta lükata järgneva visiidi ajaks- mil igemed on kenasti taastunud.

Protseduur võib kujuneda nii ühe- kui mitmekordseks- olenevalt patsiendi suu seisukorrast. Inna Remmet paneb oma patsientidele südamele käia kontrollis vähemalt kord aastas- erivajadustega patsientidele (teatud haiguste korral) soovitab seda teha sagedaminigi.

Suuhügienisti patsientide seas on lapsi veel suhteliselt vähe- olgugi et probleeme on ja nõustamine igati vajalik. Siinkohal oleks tema hinnangul abiks haigekassapoolne toetus- mis esialgu suuhügienistidele ei kehti. Nõnda ongi probleemile seni lahendus leitud kahepoolselt: suuhügienist ja lapsevanem- keda on eelnevalt teavitatud nii töömahust kui hinnast.

“Maailmas on suuhügienistid oma tegevust hambaarstide kõrval juba pikki aastaid õigustanud. Mitme ravitooliga kabinetis on kindlasti tööl suuhügienist- mõnel juhul isegi mitu (näiteks Kanadas). Oleks mõistlik- kui Eestigi valiks kaasaegse suuna ja tegutseksime koos ja käsikäes- sest eesmärk on ju ühine-” arvab Inna Remmet.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

<strong><u><em>Wrigley Scandinavia</em> suuhügieeni programmi alaprogrammid:</u></strong>

* koostöö hambaarstide ja suuhügienistidega- keda toetatakse patsientidele mõeldud infomaterjaliga; regulaarselt külastatakse ravikabinette ja tutvustatakse uusi tooteid (jagatakse külastuskaarte- infolehti ja lastele üllatusi);

* kooliprogrammi raames käivad suuhügienistid/hambaraviõed lugemas lastele loenguid suuhügieeni kohta- <em>Wrigley Scandinavia</em> pakub omalt poolt loenguks vajamineva materjali (töövihikud ja nätsud);

* riskigrupile - rasedad- suitsetajad- südamehaiged- kroonilised haiged jne - peetakse loenguid suuhügieenist ja jagatakse asjakohast materjali.

Suuhügieeni programm on välja töötatud eeskätt kaariese preventsiooniks ja tervislike eluviiside õpetamiseks neile- kes seda vajavad.

<em>Allikas: Wrigley Scandinavia suuhügieeni programmi manager Piret Kannike</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.