Bangkoki harta - terviseedendus üha globaliseeruvas maailmas

11. augustil võtsid Maailma Terviseorganisatsiooni korraldatud 6. globaalsel konverentsil osavõtjad vastu uue tervisedenduse harta – Bangkoki harta.

11. augustil võtsid Maailma Terviseorganisatsiooni korraldatud 6. globaalsel konverentsil osavõtjad vastu uue tervisedenduse harta - Bangkoki harta.

Bangkoki harta määratleb peamised väljakutsed- meetmed ja pühendumused- mis on vajalikud tervisedeterminantide mõjutamiseks kõigis maailma riikides valitsuste- institutsioonide- organisatsioonide ja erinevate sektorite poolt.

Hartas on ära toodud muutuvad suundumused maailma erinevate osade inimeste tervises- peamiselt ennetatavates haigustes- ning selles väljendatakse muret üha suureneva ebavõrdsuse kasvu üle erinevate sotsiaalsete gruppide tervises.

<strong>Keskne arenguvaldkond<br /></strong>Bangkoki harta rõhub poliitikute ja teiste otsustetegijate olulisusele investeeringute tegemisel tervisesse ning partnerlusele terviseedenduses erinevate valitsuste ja organisatsioonide vahel- tsiviilühiskonna ja erasektori vahel. Harta kinnitab- et terviseedendus on keskne valdkond inimarengus ja ühiskondade arengus - see on kõigi valitsuste peamine vastutusvaldkond ning hea korporatiivse praktika loomulik osa.

Dokumendi koostamisel osalesid paljud organisatsioonid- võrgustikud ja grupid- teiste hulgas ka Eesti Terviseedenduse Ühing. Diskussioonid võttis kokku konverents Tais Bangkokis- kus osales rohkem kui saja riigi esindajaid.

Vastuvõetud harta keskendub jõuliselt sotsiaalsele ebavõrdsusele tervises ning toob ära neli peamist pühendumise valdkonda rahvastiku tervise arenduses:<br /><br /> I - rahvastiku tervis tuleb kõikide riikide arengukavades tõsta kesksele kohale;

II - rahvastiku tervis peab saama iga valitsuse peamiseks vastutusvaldkonnaks;

III - igas paikkonnas- kogukonnas ja tsiviilühiskonnas peab terviseedendus olema keskne tegevusvaldkond;

IV - terviseedenduse peamiseks nõudeks peab saama hea korporatiivne praktika.<br /><br /><strong>Koostöö ja investeeringud<br /></strong>Saavutamaks terviseedenduses progressi- on vaja jõulist poliitilist tegutsemist- erinevate gruppide ja sektorite koostööd ning planeeritud strateegilisi investeeringuid tervisesse. Riigid peavad saavutama suutlikkuse terviseedenduses nii poliitilisel- professionaalsel kui paikkondade ja kogukondade tasandil.

Arvestades murettekitavaid suundumusi Eesti elanikkonna tervisenäitajates- soovin- et Bangkoki hartas toodud soovitused rakenduksid võimalikult peatselt - meie kõigi ning eriti meie laste tervise ja heaolu huvides.

<br /><strong>ANU KASMEL<br /></strong>Lõuna-Taani Ülikool

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.