KOMMENTAAR:

Kõige tähtsam on inimene

Kui ajaleht Meditsiiniuudised pöördus minu poole ettepanekuga panna kirja oma nägemus Eesti tervishoiusüsteemist- oli mu esmaseks reageeringuks mõte- et ma usaldan Eesti meditsiinitöötajaid sajaprotsendiliselt.

Miks? Selle kutsealaga seotud inimeste tõttu.

Iga inimene- keda ma olen Eesti meditsiinikogukonnas kohanud- annab oma panuse selleks- et muuta elu paremaks. Ning senikaua- kuni Eesti meditsiinikogukond koosneb inimestest nagu teie - kes püüdlevad paremuse poole -- olete te ka katalüsaatoriks Eesti jätkuvale muutumisele paremuse poole.

Las ma kirjeldan ühte isiklikku kogemust. See on lugu minu juhuslikust ning ootamatust kokkupuutest Eesti tervishoiusüsteemiga. Kuna enamik minu visiite haiglatesse või teistesse asutustesse on tavaliselt väga põhjalikult ette planeeritud- on kõik inimesed- kellega ma kohtun- hästi ette valmistunud selleks- et jätta endast parim võimalik mulje. Viimasel ajal tundub- et isegi mu isiklik elu on viimsete detailideni planeeritud.

Käesoleva suve alguses külastasid mind üle 30 silmapaistva inimese Ameerika Ühendriikidest- kes viibisid nädal aega Tallinnas. Ühel meie vastuvõtul tuli minu juurde ühe külalise laps ning ütles: “Ma ei saa hingata.” Kohe ärkas minus arst. Ma võtsin lapsel käest ning me lahkusime kohe restoranist- lapse ema järel.

Saanud teada- et Michaelil on maapähkliallergia- kiirustasime tagasi hotelli- kus ta emal oli varuks Epipeni. Ma süstisin poisile Epipeni- proovides sel viisil tema allergilist reaktsiooni kontrolli alla saada. Kuid seisundi paremuse poole pöördumise asemel läks olukord hoopis hullemaks. Raiskamata väärtuslikke sekundeid- palusin hotelli operaatoril helistada kiirabisse ning siis helistasin ma saatkonna meditsiiniõele Eve Mätasele- et ta kohtuks meiega haiglas. Hotelli töötajad andsid endast parima- et kergendada meie ooteaega kiirabi saabumiseni.

Kujutage ette järgnevat stseeni: USA suursaadik kummardumas üle külalise poja- kes lamab peaaegu et šokiseisundis hotellitoa põrandal.

Michael hakkas paanikasse minema- sest tal oli hingamisega raskusi. Tema ema vaatas kõrvalt- kuidas poja seisund järjest halveneb- katsudes samal ajal ise mitte paanikasse minna. Ka mina hakkasin muretsema- sest tundus- et Epipen ei mõju. Kiirabi kutsumisest möödunud sekundid tundusid tundidena.

Ja siis äkki avaneb uks ning appi tuleb ratsavägi. Mitte küll USA ratsavägi nagu klassikalises Ameerika kauboifilmis- aga piltlikult väljendades ratsavägi - Tallinna Erakorralise Meditsiini Osakond (EMO). Sel hetkel olin ma küll keskendunud oma külalise lapse elushoidmisele- kuid ma mäletan selgelt nende saabumist.

Meeskond oli nii rahulik ja vaoshoitud- nendest kiirgas enesekindlust - meenutades mulle seetõttu stseeni filmist “The Right Stuff”- kus esimesed USA astronaudid- kes asuvad just Kuule lendama- longivad aeglaselt üle hoovõturaja. Tegelikult sarnanes regionaalhaigla EMO meeskond oma tulnukaid meenutavates kostüümides ning kogu vajalikku varustust kandes pisut astronautidele.

Kuid aitab sellest. Läheme tagasi hotellitoa põrandal lamava poisi juurde- kes ei saa hingata.<br /> Ma ei olnud päris kindel- kas kohale saabunud kummalise- pisut kosmonaudi välimusega EMO meeskond mõistab inglise keelt. Seetõttu ütlesin ma lihtsustatud inglise keeles esmalt endale osutades “doktor” ja siis “suursaadik”. Seejärel osutasin ma poisile ning ütlesin “Michael” ja tema ema peale näidates “mama”. Kuna mulle tundus- et minu lihtsustatud inglise keelest ei saada aru- kordasin ma veel kord neid sõnu ning lisasin kõige lõppu ka “ameeriklased”.

Üks kahest EMO töötajast peatus äkitselt ning küsis: “Ameeriklased?” Seejärel võttis ta koomiksist tuttava sangari asendi - ma peaaegu nägin tema keepi lehvimas - ning ütles: “Mina - venelane!” Jätkates minu algatatud lihtsustatud inglise keelega- kummardus ta poisi kohale ja küsis: “Sina - Michael? Mina - Maksim!”- ajades kõik toasviibijad sellega naerma.

Ühe silmapilguga muutis Maksim kasvava paanika oma suurepärase käitumisega paljulubavaks kindlustundeks. Michael rahunes pisut ning seejärel said Maksim ja tema kolleeg Arkadi asuda oma tavapärase töö kallale - taas ühe inimelu päästmisele.

Nagu ma peagi teada sain- räägib Maksim Tšitšerin- kes lisaks sellele- et ta on andekas koomik- on ka võimekas medõde- vabalt inglise keelt. Nagu tema kolleegki- EMO arst Arkadi Popov. Jõudes Tallinna lastehaiglasse ning jälgides- kuidas nad suhtlesid sealse personaliga- sain ma teada- et nii Maksim kui Arkadi räägivad vabalt ka eesti keelt.

Tänu meedikute mitmekülgsele võimekusele oli kogu asjaajamine nende hotelli saabumisest kuni haiglasse jõudmiseni toimunud väga kiirelt ja veatult. EMO meeskond oli edukalt suutnud stabiliseerida Michaeli seisundi ning toimetanud ta edasiseks raviks vajalikku paika.

Kuigi me kõik olime kurvad- nähes Maksimi ja Arkadit lahkumas- teadsime- et nad peavad minema oma järgmist ülesannet täitma. Doktor Helke Nurm ja doktor Kadri Julge jätkasid sealt- kust Arkadi lõpetas- nii nagu medõed Ilona Karu ja Malakja Gassanova jätkasid Maksimi tööd.

Meie suureks rõõmuks olid ka haigla personal ning saatkonna medõde oma töös sama muljetavaldavad ja võimekad- nagu seda oli olnud EMO meeskond. Seega oli mul sellel õhtul veel kord võimalus olla tunnistajaks Eesti muutumisele: Eesti- kus kõik - eestlased- venelased- arstid- medõed - teevad koostööd selleks- et suunata midagi paremuse poole. Ning antud juhul mõjutasid nad minu külalise lapse elu.

Meditsiiniuudiste küsimusele- kuidas muuta Eesti tervishoiusüsteem paremaks- võiksin anda oodatud vastuse: Eesti peaks investeerima rohkem raha- et uuendada olemasolevaid hooneid ning ostma paremat aparatuuri. Ning loomulikult peaks otsima ka võimalusi- kuidas maksta arstidele ja õdedele paremat palka.

Kuid inimesed on siiski kõige olulisemad. Ning Eesti meditsiini ametkonnas on juba õiged inimesed - teie. Õigete inimeste abil- kes on põhjalikult koolitatud- korralikult organiseeritud- piisavalt motiveeritud- võib mägesid liigutada. Teie suudate muuta Eesti kõigi jaoks paremaks.

Tänu minu ootamatule kokkupuutele Eesti meditsiinisüsteemiga magan ma öösiti rahulikumalt- teades- et seal kusagil on inimesed nagu Maksim ja Arkadi- kes on valves - igaks juhuks. Suur tänu teile teie panuse eest!

<br /><strong>ALDONA WOS<br /></strong>Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis- meditsiinidoktor

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.