Koos saatusekaaslastega on kergem suitsust loobuda

AS Ida-Tallinna Keskhaigla plaanib eeloleval sügisel avada suitsetamisest loobujate tugirühmad.

Ida-Tallinna keskhaigla kardioloog Anu Hedman ning suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetis töötavad astmaõde Merike Mark ja ülemõde Kaidi Traumann selgitavad- miks nad soovivad luua haiglas tugirühmad suitsetamisest loobujatele.

Merike Mark nimetab nõustamisele tulevaid inimesi mitte klientideks- vaid patsientideks- sest meedikute hinnangul on suitsetamine sõltuvushaigus. Tema peamised patsiendid on 45-55-aastased hästi hoolitsetud välimusega naised. Osa neist tuleb vastuvõtule veendumusega- et päevas paki sigarettide tõmbamine ei tee neile midagi halba.

“Sigaret on neile sõbra eest- kes jagab rõõme ja muresid-” nendib Mark. “Sõbrast pole lihtne loobuda. Statistika järgi suudab seda naistest ilma kõrvalise abita teha vaid paar-kolm protsenti. Meestel läheb loobumine lihtsamalt.”

<strong>Suitsetamine - sõltuvushaigus<br /></strong>Mark nendib- et naiste organism on sõltuvusele vastuvõtlikum. Kui on ka isiklikus elus probleeme- siis on stressi tõttu suitsetamisest loobumine veelgi raskem. Paar patsienti on ta suunanud kõigepealt psühhiaatri jutule. Vajaduse korral on patsiendid hakanud suitsetamisest loobumise alguses tarvitama antidepressante.

Nõustajad nendivad- et ehkki iga lasteaialapski teab- et suitsetamine on kahjulik- ei teata siiski täpsemalt selle toimet organismile.

Kaidi Traumann sõnab- et sigaretipakile märgitakse ainult nikotiini ja tõrva sisaldus. Nikotiin on see- mis teeb sõltlaseks- aga tõrva sisaldus jääb lahti mõtestamata. Peale otseselt sõltuvust tekitava nikotiini sisaldab sigaret veel üle 4000 organismile kahjuliku keemilise komponendi.

Teadmatusega võib seletada ka ekstreemseid näiteid- kuidas reageeritakse meedikute soovitusele suitsetamine maha jätta.

“Hiljuti oli minu vastuvõtul üle 50-aastane naine- kes sai esmase kopsuhaiguse (KOKi) diagnoosi. Soovitasin tal suitsetamisest loobuda ja andsin info- millal on suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetid avatud. Naine vastas- et tal on veel aega küll: “Ma naeran ikka lastele- et kui ma ära suren- pange mulle suitsupakk kirstu kaasa!”-” kirjeldab Traumann. “Ütlesin- et olen näinud- mida tähendab lootusetu seisund- kui inimene hakkab surema. Miks te võtate seda irooniaga?”

Anu Hedmani sõnul on iroonia inimese kaitsereaktsioon- katse ennast õigustada. “Südamearstina ei ole ma veel näinud suitsetajat- kes pole mõelnud mahajätmisele või seda üritanud. Arsti poole pöörduvale patsiendile on väga oluline teadmine- et ta saab professionaalset abi.”

Suur osa naissuitsetajatest põhjendab jätkamist sellega- et suitsetamisest loobudes võtavad nad lühikese ajaga kaalus mitu kilo juurde. Hedman vastab- et see on üks hea argument tulla nõustamisele: “Meil on jagada häid nippe- kuidas kehakaalu kontrolli alla saada.”

Nõuanded puudutavad nii toitumist kui kehalist aktiivsust. Meedikud soovitavad ka konkreetseid võimalusi tervisespordi harrastamiseks. “Nõuanne sõltub konkreetsest inimesest. Tuleb tunnetada- mis kellelegi sobib-” teab oma kogemustest Merike Mark. “Üks on selge: eluviisi muutmata lisakilodest ei pääse.”

<strong>Toetamine ja info jagamine<br /></strong>Mujal maailmas on nn anonüümsed suitsetajad aastaid koos käinud ning üksteise toetamisest ja info jagamisest on olnud mittesuitsetajaks hakkamisel suur abi.

“Meil tuli mõte avada tugirühm pärast seda- kui olin paljudele nõustamas käinutele andnud oma telefoninumbri-” märgib Mark ja lisab: “Näiteks on helistatud- et triikisin pesu ära- nüüd mul ei ole tegevust ja suitsuisu on suur - öelge- mida teha? Saatsin helistaja Viru keskusesse jalutama - küll suitsuisu läheb üle. Koduses miljöös on välja kujunenud rituaalid- tuleb keskkonda vahetada.”

Sellised juhtumid viisidki mõttele- et nõuannet ja toetust võib saada oma saatusekaaslaseltki: kuidas sina oled kiusatusest võitu saanud?

Meedikud nendivad- et kõiki liikumise ja toitumise alaseid nõuandeid on raske mahutada nõustamiseks ette nähtud poole tunni sisse. Tugirühmas saaks eri probleemidele rohkem tähelepanu pöörata. Suitsetamise kahjulikkusest võiks kutsuda rääkima kardiolooge- kopsuarste- onkolooge. Miks mitte ka kosmeetikuid- kes räägiksid suitsetaja nahaprobleemidest jne.

Hedman täiendab- et arstina annab ta patsiendile vastuvõtul peamiselt oma erialasse puutuvat infot- kuid vaja läheb mitme eriala spetsialistide soovitusi.

Mark ütleb- et tal on väga häid õppefilme kopsuhaigetele- kuid neid on ta jõudnud näidata vaid kahele patsiendile. “Kui loobujad filmi ära vaatasid- said nad rohkem innustust suitsetamisest loobumiseks- aga neid filme võiks näidata suuremale auditooriumile ja pärast koos nähtu üle arutleda-” nimetab ta veel ühe tugirühma eelise.

Hedmani sõnul on noortele mõjusaimad need filmid- kus kutsuvad suitsetamisest loobuma nende arvamusliidrid- noorema põlvkonna tuntud muusikud ja näitlejad.

Tugirühmas tahavad inimesed rääkida mitte ainult nõustajatega- vaid ka teiste rühmaliikmetega. Hedman toob paralleeli kaalujälgijate liikumisega- kus inimesed saavad omavahel kogemusi jagada. Rühmajuhi ülesandeks on hoida vaimsust- mis aitab liikuda eesmärgi poole.

<strong>Mahajätmiseks stiimul<br /></strong>Suitsetamisest loobumise nõustamisele tulevad patsiendid- kel on avaldunud terviserike või kes on motiveeritud suitsetamisest loobumiseks. Hedman arutleb- et ilmselt oleks kõige efektiivsem- kui uues liikumises kujuneks välja kaks tugirühma: ühes käiksid haigestunud patsiendid- teine oleks haigestumist ennetada soovijate rühm.

Üldjuhul on terviserike stiimuliks suitsetamisest loobumiseks. Siiski näitab arstide kogemus- et kui surmaga silmitsi seismise aeg saab mööda ja tervis paraneb- hakkab osa patsiente taas suitsetama. Sellistel nõrkusehetkedel võiks tugirühm aidata loobumisotsusele kindlaks jääda.

Nõustamist soovinute seas on ka noori inimesi. Näiteks juba 13-14-aastaselt suitsetamist alustanuid- kellel suitsetajastaaži kümme aastat või enam. Kõige noorem patsient on aga 12-aastane poiss- kes hakkas suitsetama kümneaastaselt.

Meedikutelt on nõu küsinud ka naised- kes ei suuda iseseisvalt suitsetamisest loobuda isegi raseduse või lapse rinnaga toitmise ajal.

Stiimuliks võib olla ka elu- või töökoha vahetus. Tahes-tahtmata mõjutab keskkond väga palju: kui ükski kolleegidest ei suitseta- kui sõbrad eelistavad suitsunurgale terviseklubi- on loobumine lihtsam. Selles mõttes peaksid uue tubakaseaduse piirangud avalikes kohtades suitsetamisele andma hea tagasimõju inimeste tervisele.

Hedman ütleb- et suitsetamine ei ole selline tegevus- mida peab millegagi asendama: “Suitsetamine on lihtsalt üleliigne. Aga tõsi on see- et suitsetamisest loobumisel jääb aega üle ning osa inimesi ei oska selle ajaga midagi teha. Tuleb leida mingi valdkond- mis huvitab.”

<strong>Sigaretiraha klaasvaasi<br /></strong>Meedikute hinnangul võib olla suitsetamisest loobumisel stiimuliks ka säästetav raha. “Leppisime ühe patsiendiga kokku- et ta võtab suure klaasvaasi ja paneb sinna igal hommikul 25 krooni- mis tal seni kulus sigaretipakile. Siis ta sõna otseses mõttes näeb- kui palju raha kokku hoiab-” tõi Mark ühe võimaluse- mida ta soovitab teistelegi.

Mõnda inimest innustab suitsetamisest loobuma ehk see- kui ta teadvustab endale- et võib endale edaspidi lubada raamatuid või reisi- mis seni jäi kättesaamatuks.

“Nõustamisel käib palju neid- kes on korduvalt üritanud ise- ilma abivahenditeta suitsetamist maha jätta. See pole lihtne- sest sõltuvusi on kaks: nikotiini- ja tegevussõltuvus-” nendib Mark. "Tegevussõltuvus- harjumus hoida sigaretti näppude vahel võib olla isegi suurem. Sel juhul olen soovitanud kas või pastakat sõrmede vahel hoida- imiteerides suitsetamist.”

<strong>Idee küpseb<br /></strong>Tugirühma algatajad nendivad- et enne rühma kokkusaamise väljakuulutamist tuleb lahendada palju organisatsioonilisi küsimusi ning koostada programm. Nõustamiskabineti kogemused näitavad- et kooskäimiseks sobib õhtupoolne aeg. Ilmselt oleks palju abi oma veebilehest- kus ilmuks teave kooskäimise ajast- kohast ja esinejaist.

Tuleb läbi mõelda- kui suured rühmad võiksid olla- kes rühma juhib- kes oleksid esinejad jne. Lahtine on ka see- mis nime liikumine hakkab kandma.

Nõustajad arvavad- et ilmselt jõutakse esimese tugirühma kokkukutsumiseni juba novembris.

Merike Mark oli Tartus töötades üks astmahaigete seltsi asutajaliikmetest ja see kogemus oli paljutõotav. Alustati paarikümne inimesega. Uus info- külalisesinejad ja rühmatöö kui seltsielu vorm osutusid nii ligitõmbavaks- et kui Mark viis aastat tagasi Tartust ära tuli- käis seltsis koos pea kolmsada inimest. Midagi klubilaadset loodetakse ka uuest liikumisest.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Abista tubakast loobumisel - soovitused perearstidele:</u></strong>

<em>Perearstidena puutute te iga päev kokku paljude suitsetajatega. Isegi kõige lühem soovitus/nõuanne võib anda tõuke suitsetamisest loobumiseks. Juhiseid- kuidas perearsti vastuvõtu raames viia läbi lühiinterventsioon suitsetamisest loobumiseks:</em>

<strong>KÜSI<br /></strong>* Suitsetamine on tähtis aspekt patsiendi tervisele- seetõttu on vajalik patsiendilt küsida:<br />    -    Kas te suitsetate?<br />    -    Kas te olete huvitatud suitsetamisest loobumisest?<br />    -    Kas te olete kunagi varem püüdnud suitsetamisest loobuda?

<strong>SELGITA<br /></strong>* Selgita- kuidas patsiendi tervislik seisund või haigus on suitsetamisega seotud.<br /><br /><strong>SOOVITA<br /></strong>* Esita nõudlikult soovitus tubakast loobumiseks.<br /><br /><strong>ANNA VÕIMALUS<br /></strong>* Selgita patsiendi motivatsioon suitsetamisest loobuda.<br /> * Kui patsient seda ei soovi- varu mõned minutid ja abista teda.<br /> * Määra patsiendile päev- millal ta suitsetamisest loobub.<br /> * Juhul- kui patsient on varem proovinud loobuda- küsi- mis toetas loobumiskatset- millised tegurid olid takistuseks.<br /> * Koosta ühiselt patsiendiga tegevusplaan.<br /> * Selgita ühiselt patsiendiga- millised takistused võivad tekkida suitsetamisest loobumisel ja planeerige- kuidas nendega toime tulla.<br /> * Küsi- kes pereliikmetest ja lähedastest saaks patsienti loobumisel toetada.<br /> * Anna patsiendile kaasa trükis “Sõltuvusest vabaks” (koostaja Tervise Arengu Instituut).<br /><br /><strong>SÕLMI KOKKULEPE<br /></strong>* Määra järgmine arstivisiit nädal pärast kokkulepitud loobumispäeva.<br /> * Rõhuta- et visiidile tuleb tulla ka juhul- kui loobumine seekord ebaõnnestus.

<strong>TOETA<br /></strong>* Patsiendi suitsetamisest loobumisel avalda tunnustust ja kiitust.<br /> * Anna lisasoovitusi- kuidas hoiduda tekkida võivatest ahvatlustest ja kiusatustest.<br /> * Otsi positiivseid toetavaid ja hoidvaid momente- mis võiksid pakkuda edasist tuge.<br /> * Loobumise ebaõnnestumise puhul julgusta ja selgita- miks seekord võis loobumiskatse luhtuda.<br /> * Motiveeri patsienti uueks katseks suitsetamisest loobuda.

<em>Allikas: Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituudi trükis “Abista tubakast loobumisel”</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.