Polüfarmakoteraapia Ameerika lastepsühhiaatrias tõusuteel

Mitme psühhotroopse ravimi samaaegne määramine lastele ja noorukitele on viimasel aastakümnel hoogustunud. Arstid on aga mures, et teadusuuringud ei ole suutnud selle trendiga sammu pidada.

Mitme psühhotroopse ravimi samaaegne määramine lastele ja noorukitele on viimasel aastakümnel hoogustunud- näitab meditsiinikirjanduse põhjal koostatud ülevaade. Arstid on aga mures- et teadusuuringud ei ole suutnud selle trendiga sammu pidada- kirjutab<br /> Reuters Health.

Lastepsühhiaater dr Joseph V. Penn ja kaastöötajad Browni meditsiinikoolist Ameerikas koostasid ajakirja Psychiatry augustinumbris avaldatud analüüsi- mille aluseks võeti raportid polüfarmakoteraapia kohta laste psühhiaatrilises ravis aastatel 1994-2004.

<strong>Üleüldine kasv kordades<br /></strong>Dr Penn ütles intervjuus ajakirjanikele- et mitme ravimi kasutamine on laialt levinud täiskasvanutel ning selle kombe on omaks võtnud ka lapsi ravivad arstid- hoolimata vastavate kliiniliste uuringute puudumisest.

Penni kinnitusel nägid nad raporteid uurides laste polüfarmakoteraapia üleüldist kasvu. 1996. aastaks oli ühe uuringu andmeil kasv 1987. aastaga võrreldes olnud kaheksakordne. Teine uuring näitas- et ajavahemikul 1993-94 kuni 1997-98 tõusis psühhostimulaatorite määramine koos mõne teise ravimiga viis korda.

Sagedasemad kombinatsioonid olid antidepressandid ja antipsühhootilised ained- psühhostimulaatorid ja antidepressandid- stimulaatorid ja klonidiin ning antidepressandid ja klonidiin.

Penni sõnul ootavad paljud perekonnad kiiret raviefekti ning see paneb neid nõudma medikamentoosset ravi oma lastele.

Teisteks faktoriteks- mis avaldavad arstidele survet määrata rohkem ravimeid- on järjest intensiivsem ravimireklaam nii patsientidele kui meedikutele- haiglapäevade vähendamise nõue- esmatasandi arstide ajahäda patsiendi seisundi adekvaatseks hindamiseks ning spetsialistide puudus lastepsühhiaatrias.

<strong>Vähe kliinilisi uuringuid<br /></strong>Uudisteportaal Medical News Today vahendas uuringu kaasautori dr Henrietta Leonardi hoiatust- et liiga sageli kasutatakse lastel ravimeid ametlikult kinnitamata näidustustel.

Lapseeas patsientide psühhofarmakoteraapias on vähe kliinilisi uuringuid tehtud isegi monoteraapia kohta- mis on pannud analüüsi autoreid väljendama sügavat muret polüfarmakoteraapia pärast- kuna kõrvaltoimete ja ohtlike koostoimete risk on siis suurem.

Autorite lõppjärelduseks oli- et vaja on rohkem süstemaatilisi uuringuid ravimite ohutuse ja efektiivsuse kohta lastel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.