SIIBER:

veidraid lugusid meditsiinist

<strong>Patsiendid panevad karjuma lennujaamade turvaväravad</strong>

Südame-- luu- või kilpnäärmeuuringutel käinud patsiendid on ajutiselt sedavõrd radioaktiivsed- et lennujaama turvaväravad hakkavad häiret andma. Turvaseadeldised reageerivad patsientidele- kes on skannerist läbi käinud viimase kuu aja jooksul.<br /> Kõnealuseid radioaktiivsete ainete abil tehtavaid uuringuid ja raviprotseduure tuleb kokku umbes 18 miljonit aastas. Kõik patsiendid- kes on läbinud radio-isotoopuuringu või saanud näiteks radioaktiivse joodi ravi- on nüüd lennujaama turvaülema murelapsed.<br /> Probleem kerkis üles seetõttu- et terroriohu suurenemine on toonud lennujaamadesse märksa tundlikumad riistad. Eesmärgiks ongi avastada iga dirty bomb ehk radioaktiivse ainega täidetud lõhkeseadeldis.<br /> Lahendusena näevad lennujaamad- et radioaktiivsel kodanikul oleks kaasas tervisekaart- mis aitaks vältida terrorismis kahtlustamisest tulenevaid sekeldusi. Meditsiiniajakirjas Lancet avaldatud uurimuse autorid soovitavad tungivalt tervisekaartide süsteemi sisse viia- kuid väidavad- et on siiski raske ennustada radioaktiivsete patsientide alarmiohtliku perioodi pikkust. See sõltub nii isotoopide poolestusajast kui ka turvasensorite võimekusest.<br /> Patsiendi infokaardil peaksid kajastuma protseduuri toimumisaeg ja -koht- radioaktiivse kiirguse vältus- kasutatud radioisotoobid ja nende poolestusaeg ning kontaktisik- kellega vajadusel saaks ühendust võtta.<br /> Huvi uurida alarmide “iseeneslikku” käivitumist tõstis ühe Moskva piloodi juhtum- kui 55-aastane mees põhjustas viie päeva jooksul kaks korda Moskva lennujaamas tõelise turvahäire.<br /> Ülekuulamiste ja läbiotsimiste käigus tuli kellelgi idee otsida seoseid kahtlusaluse hiljutise südameuuringuga.

 

<strong>Hallutsinatsioonide ajal ettekujutatavad hääled kuuluvad keskealistele meestele</strong>

Suurbritannia teadlased selgitasid välja- miks enamus hallutsinatsioonide ajal “hääli kuulvaid” inimesi kinnitab- et tegemist on mehehäälega- kirjutab BBC.<br /> Hallutsinatsioonide käigus ettekujutatavaid hääli tajuvad mehed ja naised kinnitavad 71 protsendil juhtudest- et tajutud “peahääl” kuulub mehele.<br /> Michael Hunter ja ta töörühm Sheffieldi ülikoolist leiavad- et selle põhjuseks on tõsiasi- et meeshääl on naishäälest lihtsakoelisem. “Psühhiaatrid usuvad- et häälhallutsinatsioonid on põhjustatud sellest- et aju aktiveerub spontaanselt ja tekitab valemulje tajutavast häälest-” rääkis Sheffieldi ülikooli psühhiaatriateaduskonna professor Hunter.<br /> “Seda- et tajutavad hääled on tavaliselt meessoost- saab selgitada tõigaga- et naishääl on palju keerukam ja ajul on seda meeshäälest keerulisem tekitada-” selgitas ta.<br /> Sellised ettekujutatavad hääled kuuluvad tavaliselt keskealisele inimesele ja kannavad eneses halvustavat sõnumit.<br /> Teadusväljaandes NeuroImage avaldatud uuring näitab- kuidas aju inimhäält tekitab ning kuidas mees- ja naishääl aktiveerib aju erinevaid piirkondi.<br /> “Naishääl on mehehäälest keerukam- kuna mehe ja naise häälepaelad ja kõri on pisut erineva ehitusega ja naiste hääles on ka looduslikult enam “meloodilisust”-” rääkis Hunter.<br /> Uuringus väidetakse ka- et ettekujutatavad häälsõnumid on skisofreenia sümptom ning esinevad 40-60 protsendil seda vaimuhaigust põdevatel patsientidel.

 

<strong>Võimsad antibiootikumid krokodillidelt</strong>

SYDNEY. Austraalia teadlased on asunud võimsa antibiootikumi väljatöötamise lootuses koguma krokodilliverd- kuna uuringud on näidanud- et roomaja immuunsüsteem suudab tappa HI-viirust.<br /> Krokodilli immuunsüsteem on inimeste omast palju võimsam. Krokodillid rebivad üksteisel territooriumi pärast võideldes jäsemeid küljest ja elavad sellele vaatamata edasi- paranevad väga kiiresti ja peaaegu alati ilma põletikuta.<br /> 1998. aastal alanud krokodillide immuunsüsteemi uuringud näitavad- et mitu roomaja veres leiduvat antikeha tapavad penitsilliinile resistentseid baktereid. Samuti hävitab krokodilli immuunsüsteem HI-viirust hoopis võimsamalt kui inimese oma.

 

<strong>Kurjad inimesed haigestuvad kergemini</strong>

SAN FRANCISCO. Sageli vihastavatel ja kurjadel inimestel tekivad pikema aja jooksul suurema tõenäosusega tervisehädad- vahendab Reuters USA teadlaste väidet.<br /> Teadlased väidavad- et kuri ilmavaade soodustab stressihormoonide eraldumist ning kahjulike harjumuste teket- mistõttu kipuvad vihameelsed inimesed sagedamini suitsetama ja alkoholi kuritarvitama.<br /> Üks artikli aluseks olev uuring leidis seose viha ja raskete südamehaiguste ning nende tõttu suremise tõenäosuse vahel.<br /> Teises uuringus avastati- et peaaegu 40 protsenti enim esineva ajurabanduse vormi isheemilise insuldi tõttu haiglasse sattunud inimestest tundsid end kaks tundi varem vihasena või olid mingil põhjusel sügavalt nördinud.

 

<strong>Arst maffia teenistuses<br /></strong> <br /> TOKYO. Jaapani korrakaitsjad arreteerisid arsti- kes andis jaapanlasest ärimehele valuvaigistit ja aitas sel viisil kurjategijal temalt maffiarituaali käigus väikest sõrme otsast raiuda- kirjutab AFP.<br /> 49-aastane maffiasidemetega Kyoji Kakutani investeeris väidetavalt ärimehe ettevõttesse ja kui firma pankrotti läks- nõudis ta karistuseks õigust tolle väikest sõrme maha raiuda.<br /> Ent selle asemel- et verist rituaali avalikkuse eest varjatult läbi viia- toimetas Kakutani ärimehe kliinikusse.<br /> 50-aastane lõunakorealasest arst Shin Ki-Tae andis ettevõtjale valuvaigistit ning Kakutani raius seejärel ta väikese sõrme peitli ja haamriga maha.<br /> Shin vahistati ja teda süüdistatakse kuritööle kaasaaitamises.<br /> “Ma ei saanud ta nõudest keelduda. Kui kurjategija oleks seda ise teinud- oleks see mu kliinikus tohutu segaduse põhjustanud ja ma ei saanud sel juhtuda lubada-” selgitas arst oma käitumist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.