Euroopa tunneb vähe südamepuudulikkust

Euroopa avalikkus on harimata südamepuudulikkuse osas, vahendab BBC rahvusvahelise küsitluse tulemusi.

Euroopa avalikkus on harimata südamepuudulikkuse osas- vahendab BBC rahvusvahelise küsitluse tulemusi. Üheksas Euroopa riigis läbi viidud küsitluse järgi olid südamepuudulikkuse mõistest kuulnud ligi 8000 vastajast 86 protsenti. Vaid kolm protsenti vastanutest suutis aga kirjeldada seisundi tüüpilisi sümptomeid nagu õhupuudust- väsimust ja turseid pahkluude kohal.

Ajakirjas European Heart Journal avaldatud artikkel kajastab esimesi tulemusi organisatsiooni SHAPE (Study on Heart failure Awareness and Perception in Europe) uuringuprojektidest.<br />

Küsitlus paljastas ka laialt levinud eksiarvamusi südamepuudulikkuse kohta. Üle kahe kolmandiku vastanuist arvas näiteks- et südamepuudulikkusega patsiendid elavad kauem kui vähki või HIV-nakkust põdevad. Kolmandik oli seisukohal- et südamepuudulikkus on vananemisega kaasnev normaalne nähtus- sama paljud arvasid- et tänapäeva ravimitega ei ole võimalik seda seisundit ära hoida.

Professor Willem Remme- kes küsitluse korraldamist juhtis- leidis avalikkuse vähese teadlikkuse olevat šokeeriva ning arvas- et see paneb ohtu inimelud. Euroopa inimeste ja rahvatervise jaoks omab avastatu Remme arvates tõsist tähendust.

“Kui avalikkus ei mõista- kui sage ja kui eluohtlik see seisund on- ei pöördu nad ka tõenäoliselt varakult arsti juurde ning ei nõua tervishoiutöötajatelt vastavaid meetmeid-” ütles Remme.

Südamepuudulikkuse sümptomite ning selle ignoreerimine- mida saaks teha seisundi ennetamiseks ning ravimiseks- võib Remme meelest anda oma osa kümnete tuhandete patsientide elukvaliteedi asjatuks halvenemiseks ning tuhandeteks enneaegseteks surmadeks- ladudes tervishoiusüsteemile raske koorma.

SHAPE projektis osalevad teadlased kavatsevad nüüd käivitada avalikkusele ja arstidele suunatud teavitusprogrammi- et päästa inimelusid ja parandada ravitööd.

“Me kavatseme kehutada kõiki end harima varaste sümptomite osas- mis võivad tähendada südamepuudulikkuse ohtu- ja minema õigel ajal arsti juurde-” selgitas Remme. Tema sõnul võib kaasaegsete ravimite ja meditsiinitehnikaga ning elustiili muudatustega teha palju: seisundit ära hoida- elukvaliteeti parandada- kalli haiglaravi vajadust vähendada.

Kõnealune küsitlus viidi läbi Suurbritannias- Prantsusmaal- Saksamaal- Itaalias- Hollandis- Poolas- Rumeenias- Hispaanias ja Rootsis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.