JUHTKIRI:

Kannatlikud kulumudelistid

<strong>Kannatlikud kulumudelistid</strong>

Päris huvitav on aastate pärast tagasi vaadata- kas tegevuspõhise kuluarvestuse elik kulumudeli eluiga Eestis tervishoius saab olema pikem kui see aeg- mis selle mudeli tegemiseks ja kasutusele võtmiseks on kulund.

Kaks ja pool aastat valusat tööd- nagu väljendub kulumudeli üks autoreid- haigekassa tervishoiuökonoomika osakonna juhataja Maie Thetloff. Praeguseks on nii palju aega kulunud. Selleks- et Eesti poliitilistes tõmbetuultes kolm aastat vastu pidada ja kolm valitsust üle elada- peaks see kulumudel siis ikka omajagu tugev olema.

Esimesed (poliitilised) tagasilöögid on tegevuspõhine kuluarvestus juba saanud- kui selgus- et tegelikud tervishoiuteenuste kulud on vist tõepoolest suuremad kui eeldati ja oodati. Mis tähendab- et tervishoiuteenuse osutajate jutt sellest- et tervishoius tõepoolest raha napib- ei olegi pelgalt katteta hädakisa.

Kahju muidugi- et esimene reaktsioon sellele oli soov kulumudeli juures mõned Tambovi koefitsiendid käiku lasta ja see haigekassale kui rahajagajale meelepärasemaks mudeldada.<br /> Niiviisi käitudes võib ju lõpuks mis tahes tulemuseni välja jõuda. Eks küsimus ole ju selles- kummast otsast mudelit voolima hakata: kas püüda lähtuda tegelikkusest või panna kõigepealt paika soovitud tulemus.

Õigupoolest vähemalt samavõrra raske on kindlasti hakkama saada ka sellise tulemusega- kui selgub- et tegelikud kulud tervishoiuteenuse juures ei olegi nii suured kui kinni makstakse. Eks selliseidki tulemusi ole kulumudelistid välja arvutanud. Siis võiks ju karmi käega teenuse hinda vähendada- kuid selle asemel on vähemasti praegu valitud kõrgemate hindade n-ö külmutamise taktika.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.