Aidsivaktsiini leidmisega hakkab olema kiire

Juhtivad teadlased üle maailma kogunesid septembri alguses Montreali, et arutada viimased arenguid HIV-vaktsiini väljatöötamise vallas.

Juhtivad teadlased üle maailma kogunesid septembri alguses Montreali- et arutada viimased arenguid HIV-vaktsiini väljatöötamise vallas. Konverentsi korraldajate sõnul on kätte jõudnud kriitilised ajad- sest aidsi haigestunute ja viirusega nakatunute arv on endiselt tõusmas- vahendab Šveitsi agentuur Swissinfo.

Eelmisel aastal oli uute nakatunute hulk pea viis miljonit ning maailmas elab praegu ligi 40 miljonit viirusekandjat. Juunikuus rõhutas UNAIDS vajadust leida pikaajalisi lahendusi nagu näiteks vaktsiin. “Epideemia on levimas uutesse piirkondadesse.  Vaktsiin jääb miljonitele inimestele üle maailma ainukeseks lootuseks- kuidas peatada haiguse tekitatud kahju-” ütles vaktsiinikonverentsi juhataja Rafick-Pierre Sékaly.

Eelmisel aastal olid samalaadse ürituse korraldanud Lausanne’i ülikooli kliinikum ja EuroVacc - Šveitsi sihtasutus- mille missiooniks on HIV-vaktsiini leidmine. Toona kutsuti üles parandama rahvusvahelist koostööd vaktsiini leidmisel.

Professor Giuseppe Pantaleo- kes haiglas aidsivaktsiini kliinilisi uuringuid korraldab- peab haiguse eest täielikku kaitset andva vaktsiini leidmist järgmise aastakümne jooksul siiski vähetõenäoliseks.

Pantaleo arvamust jagab ka Genfi ülikooli kliinikumi professor Luc Perrin- kelle sõnul on viiruse mutatsioonide ning keerulise ehituse tõttu toimiva vaktsiini leidmine veel kaugel.

Perrini arvates on aidsivaktsiini uuringud praegu ristteel- teadlastel ei ole selget pilti- millises suunas liikuda. Teadustööd tuleks loomulikult jätkata ning tema meelest on tarvis parandada katsetuste rahvusvahelist koordineerimist.

Agentuuri CBC teatel võib Sékaly arvates olla vaktsiin valmis aga viie aasta pärast. Konverentsil esinedes ütles Sékaly- et maailmas on käimas kümneid tuhandeid uuringuid ja kui leitakse vaktsiin- mis on isegi poolenisti efektiivne- võib see hoida ära aastas kaks-kolm miljonit uut haigestumist.

Stephen Lewis- ÜRO aidsivastase võitluse esindaja Aafrikas- oli pessimistlikum. Tema hinnangul võib maailma oodata “veresaun”- kuna puudus on rahast ja globaalsest pühendumisest aidsivaktsiini leidmisele. Kanada endise ÜRO saadiku teada rahastati vaktsiiniuuringuid USAs mullu 640 miljoni dollari eest- kuid see on vaid pool vajaminevast summast.

Teadlased peavad Lewise arvates tegema oma hääle kuuldavaks- et aidsiuuringute jaoks leitaks piisavalt rahastamisvõimalusi. Maailmas ei ole ilmselt veel taibatud- kui hirmus on aids ja kui armutult see kogu planeedil levib.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.