Euroopa juhtnöörid võivad kardiovaskulaarset riski ülehinnata

Norra arstide arvates ei pruugi kehtivad Euroopa südame- ja
veresoonkonnahaiguste ennetamise juhised sobida praktikasse- kuna
haigusrisk on neis ülehinnatud. Vastavat analüüsi ajakirjas British
Medical Journal tutvustas portaal InCirculation.net.

“Meie leidsime- et juhtnöörid ei sobi tõenäoliselt efektiivseks kasutamiseks norralaste hindamiseks- kuna neis klassifitseeritakse põhjendamatult suur arv inimesi kõrge riskiga gruppi-” kirjutavad artikli autorid.

2003. aastal vastu võetud juhiste järgi 5584 norralase seisundit hinnates võis 40 protsendil 50-aastastest naistest ja 90 protsendil meestest pidada südameriski kõrgeks. 40 aasta vanuses oli risk madal vaid ühel naisel kümnest- meestest mitte ühelgi.

Kui juhised paigutavad enamiku täiskasvanutest ühes pikema eluea ja tervema rahvastikuga riigis kõrge riski hulka- tõstatab see mitmeid teaduslikke ja eetilisi küsimusi- arutlesid analüüsijad- Islandil töötav Linn Getz ja tema kolleegid.

Juhtnöörides kasutatakse kardiovaskulaarse riski arvutamiseks SCORE tabelit.

Autorite arvates ennustab nende analüüsis leitu suuri dilemmasid tööjõu ja ressursside jagamisel - isegi Norras- kus poliitilised ja sotsiaalsed tingimused ning tervishoiu tase peegeldavad arstiabi suurepärast kättesaadavust ning kus tervishoiukulutused elaniku kohta on ühed kõrgemad maailmas.

Riski ülehindamine võib autorite arvates põhjustada liigseid muresid patsiendile.

Getz ja kaastöölised teevad tähelepaneku- et SCORE tabelit koostades hinnati patsientide seisundit- kes olid uuringutesse haaratud 1970-1980ndatest aastatest- pärast mida on kardiovaskulaarne haigestumine Lääne-Euroopas vähenenud.

Autorid seavad kahtluse alla- kas kardiovaskulaarse riski hindamise tabelite võtmine kliinilises töös kasutamiseks mõeldud juhtnööridesse oli teaduslikult õigustatud enne tänapäevase konteksti selgitamist. <em>(BMJ 2005; 331: 551)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.