Kroonilise C-hepatiidi patsientidest saavad A-hepatiidi vastu vaktsineeritud vähesed

Kuigi USA ravijuhendid soovitavad vaktsineerida kõik kroonilist
C-hepatiiti põdevad patsiendid ka A-hepatiidi vastu- tehakse seda
harva. Värske uuringu autorite arvates tuleks teha jõupingutusi- et
julgustada A-hepatiidi vastu vaktsineerimist kroonilist
maksahaigust põdevatel patsientidel- kirjutab Reuters Health.

Superinfektsioon A-hepatiidi viirusega suurendab oluliselt maksakooma tekkimise ja haigusesse suremise riski kroonilise maksahaiguse patsientidel- hoiatavad dr Edmund J. Bini ja tema kaastöölised ajakirjas Hepatology avaldatud uurimuses. Seetõttu soovitataksegi neid patsiente- kaasa arvatud C-hepatiidi viirusega haigestunuid- vaktsineerida A-hepatiidi vastu.

Ravijuhiste järgimise kontrollimiseks analüüsisid teadlased andmeid 1193 kroonilise C-hepatiidi diagnoosiga patsiendi vähemalt aastase jälgimise kohta. Kokku oli vaatlusperioodi pikkuseks pea 1700 patsientaastat.

Patsiendid külastasid sel ajal arsti keskmiselt 10 korda. Uuring HAV antikehadele tehti 640 patsiendile (53-6%)- kellest 317 puhul saadi negatiivne vastus. HAV vaktsiini anti vaid 94 patsiendile- kaasa arvatud kolm viirusele immuunset patsienti ja kuus- kellel antikehasid ei olnud määratud. 45 vaktsineeritud patsienti said vaid ühekordse doosi.

Jälgimisaja jooksul haigestus A-hepatiiti kolm vaktsineerimata patsienti- kellest üks raporti andmetel suri.

Et selgitada patsiendi- ja arstipoolseid takistusi vaktsineerimisele ja hoida tulevikus ära vaktsineerimiseks sobivate võimaluste käestlaskmist- on autorite arvates vajalik antud teemat edasi uurida. <em>(Hepatology 2005;42:688-695)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.