Maailm võidurelvastub gripipandeemia vastu

Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitustele on
paljud maailma riigid asunud varuma oseltamiviiri- linnugripi ja
teiste kliiniliselt oluliste gripiviiruste vastu aitavat
ravimit.

Saksamaal- Rootsil- Soomel- Leedul ja paljudel teistel Euroopa riikidel on juba olemas linnugripi pandeemia puhuks osalised strateegilised oseltamiviiri varud- mida järjest suurendatakse või uuendatakse. Kokku on ravimi tootjale Roche’ile strateegiliste varude soetamiseks tellimuse esitanud üle 30 riigi.

Firma on omalt poolt annetanud Maailma Terviseorganisatsioonile kolm miljonit ravidoosi julgeolekuvaruks.

Korrelatsioonis aina ärevamaks tegevamate teadetega Kagu-Aasiast ja Venemaalt on kasvanud ka nõudlus nimetatud ravimi järele.

Oseltamiviiri tootmisahel on kompleksne ja kestab ligikaudu ühe kalendriaasta ning tootmismahu suurendamine järsust nõudluse kasvust tingituna nõuab veelgi pikaajalisemat ettevalmistust. Riikide ja eraisikute õigeaegseks varustamiseks on investeeritud uutesse tootmisrajatistesse- Roche’i teadlased töötavad välja alternatiivset keemilist protsessi oseltamiviiri loodusliku lähteaine kiiremaks tootmiseks. Kuid sellele vaatamata võib ennustada- et nõudlus oseltamiviiri järele suureneb progresseeruvas tempos ning et enne- kui valmib alternatiivne keemiline protsess gripiravimi tootmiseks- kujuneb selle ravimi  defitsiit.

Seetõttu on nii WHO kui ka ravimifirma soovitanud teha viivitamatult algust oseltamiviirivarude soetamisega- mis on praegu ainus võimalus tagada piisavad ravimivarud pandeemia võimaliku puhkemise ajaks.

Analoogiliselt teiste riikidega on ka Roche Eesti teinud ettevalmistusi riikliku strateegilise varu soetamisel riskigrupi elanikkonnale. Strateegilise varu hankeprotsess on rangelt reglementeeritud ning vajab ladusat koostööd riiklikul tasemel. Praegu on Eestis olemas mõningane oseltamiviiri varu retseptiravimina jaevõrgus müümiseks.

<br /><strong>KADRI MÄGI<br /></strong>Roche Eesti OÜ juhataja

 

*************************************

 

KOMMENTEERIB

<strong>IVI NORMET<br /><u>sotsiaalministeeriumi tervishoiu asekantsler:</u></strong>

“Vastavalt 2004. aastal valminud gripipandeemiaks valmisoleku plaanile on eesmärgiks soetada strateegiline oseltamiviiri varu- et katta gripi riskirühmade vajadust. Kuid nii- nagu on käitunud WHO ja teised riigid- on varude soetamine jagatud etappideks ning esmane prioriteet on tagada ravimivaru operatiivselt ja strateegiliselt tähtsaid ametiülesandeid täitvatele isikutele- sealhulgas tervishoiutöötajatele. Praegu seda varu veel ei ole.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

4. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.