Sü­da­mears­tid täp­sus­ta­sid me­ta­bool­se sünd­roo­mi pii­re

Diabeediarstide skeptitsismist hoolimata on Ameerika
südamearstid taas toonitanud- et metaboolne sündroom on tõeline
ning kasvav tervishoiuprobleem- kirjutavad MedPage Today ja
Medscape.

Ameerika Südameassotsiatsioon AHA koos Rahvusliku Südame- Kopsu ja Vere Instituudiga NHLBI on ajakirjas Circulation avaldanud teadusliku seisukoha- milles täpsustatakse metaboolse sündroomi kliinilise diagnoosimise kriteeriume ning ravi.

NHLBI direktor Elizabeth G. Nabel ütles- et arstidele on eluliselt tähtis identifitseerida ja ravida kasvavat hulka metaboolse sündroomiga patsiente. “Nendele inimestele on elustiili muudatused - kehakaalu langetamine ja füüsilise aktiivsuse tõstmine - esmaseks raviks riskifaktorite vähendamiseks ja pikaajalise südamehaiguste riski langetamiseks-” toonitas Nabel.

Südamearstide seisukohavõtt ilmub kuu aega pärast Ameerika Diabeediühingu (ADA) ning Euroopa Diabeedi Uurimise Assotsiatsiooni (EASD) ühisavaldust- mis seadis kahtluse alla metaboolse sündroomi paikapidavuse.

Diabeediorganisatsioonide järeldus oli- et metaboolne sündroom on ebatäpselt defineeritud- liiga palju olulist infot on puudu- et nimetada seda seisundit sündroomiks- ning et arstid peaksid hindama ja ravima kõiki südamehaiguste riskifaktoreid hoolimata sellest- kas patsient läheb metaboolse sündroomi kriteeriumide alla.

Tühja kõhu veresuhkrut pidasid diabeediarstid olulisimaks riskifaktoriks ning AHA/NHLBI avalduses on vastuseks langetatud kõrgenenud veresuhkru piiri 110 mg/dl (6-0 mmol/l) pealt 100 mg/dl-ni vereplasmas (5-5 mmol/l).

Metaboolse sündroomi kriteeriumide hulka kuuluvad AHA/NHLBI jaoks nüüdsest vööümbermõõdu suurenemine- triglütseriidide taseme tõus üle 150 mg/dl (1-7 mmol/l)- HDL-kolesterooli taseme langus alla 40 mg/dl (0-9 mmol/l) meestel ja 50 mg/dl (1-1 mmol/l) naistel- vererõhu kõrgenemine 130/85 mmHg või rohkem ning tühja kõhu veresuhkru taseme tõus plasmas. Triglütseriidide ja HDL-kolesterooli tase tuleb lugeda kõrvalekaldunuks- kui patsient on saanud selle tõttu ravi.

Metaboolne sündroom on olemas vähemalt kolme tunnuse esinemisel. Vööümbermõõdu piire sai täpsustatud sõltuvalt rassist ja diabeedi anamneesist perekonnas ning südamearstid rõhutavad- et see ei ole metaboolse sündroomi diagnoosimiseks vajalik- kui muud riskifaktorid on olemas.

Metaboolse sündroomi riskifaktoritena toovad AHA/NHLBI ära füüsilise inaktiivsuse- vananemise- hormonaalse tasakaalu häired ja geneetilise eelsoodumuse. Hispaania päritolu ameeriklastel on seejuures sündroomi tekkimise risk suurem- hoiatavad arstid.

Avalduses rõhutatakse- et iga metaboolse sündroomi komponenti tuleks vastavalt ravida.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.