Tervist edendavad haiglad võitlevad üheskoos tubakaga

Suitsetamisest loobumise nõustamisteenus jõuab peagi igasse Eesti maakonda, enamasti on vastav kabinet avatud tervist edendava haigla juures.

Eestis on peamiseks tööealise elanikkonna haigestumise ja suremuse põhjuseks erinevad südame-veresoonkonnahaigused (SVH). Inimeste keskmist oodatavat eluiga on võimalik pikendada ja tervena elatud aastaid lisada just SVH ennetamisega. Tähtis on seejuures erinevate valdkondade (haridus- kultuur- majandus- teadus- meditsiin- liikluskorraldus jt) koostöö.

Euroopa tasandil ühise SVH ennetamise strateegia eesmärgiks on luua igale sellel aastatuhandel sündivale lapsele eeldused ja tingimused- mis võimaldaksid neil elada vähemalt 65-aastaseks- kannatamata ennetatavate SVH all.

<strong>Oluliseks terviseriskiks on suitsetamine</strong><br /> Eesti südame-veresoonkonnahaiguste ennetamise riiklik strateegia aastani 2020 annab juhised ja vahendid- et tõsta elanikkonna füüsilist aktiivsust- toetada tervislikke toitumisharjumusi ning piirata ja ennetada tubakatarbimist. Läbi nende ja paljude teiste rakenduslike meetmete tahetakse saavutada eesmärk - langetada nooremate kui 65-aastaste meeste suremus SVH-sse 2020. aastaks 40 protsendi võrra ja naistel vastavalt 30 protsendi võrra.

Riiklik strateegia seab eesmärgiks langetada igapäevasuitsetajate osakaalu 16-64-aastaste meeste seas 45 protsendilt 40 protsendini 2008. aastaks ja 30 protsendini 2020. aastaks- alla 65-aastastel naistel vastavalt 19 protsendilt 16 protsendini 2008. aastaks ja 10 protsendini 2020. aastaks.

2005. aasta oodatavaks tulemuseks on 30 suitsetamisest loobumise nõustaja koolitamine ning 10 maakonnas suitsetamisest loobumise nõustamisteenuse pakkumine. Selleks on avatud suitsetamisest loobumise nõustamise (SLN) kabinetid.

Eesti tervist edendavate haiglate (TEH) võrgustik on heaks ja toimivaks baasiks eelpoolmainitud riikliku ülesande täitmisel ja innovatiivsete meetmete implementeerimisel. SLN kabinettide võrgustiku arendamine ja suitsetamisest loobumise nõustajate koolitamine saigi Eesti TEH Võrgustiku 2005. aasta otseseks ülesandeks. SVH ennetamise strateegia vahenditega on koolitatud käesoleval aastal 16-tunnise õppeprogrammi ulatuses 60 nõustajat- kes kõik juba leiavad ka rakenduslikku tegevust oma haiglas.

Kui 2005. aasta alguses osutati suitsetamisest loobumise nõustamisteenust kuues kabinetis (viies tervist edendavas haiglas ja neljas maakonnas)- siis praeguseks on juba avatud 17 SLN kabinetti (13 tervist edendavas haiglas- ühes tervisekeskuses ja 12 maakonnas). Viimati avati taoline kabinet septembri algul Pärnu haiglas.

<strong>Lähiajal lisandub kaks uut SLN kabinetti<br /></strong>1. oktoobrist avatakse veel kaks uut SLN kabinetti - Järvamaa ja Rakvere haiglas. Seega 2006. aasta alguseks on avatud selliseid kabinette 19 ja kindlustatud SLN teenusega 14 maakonda. Viieteistkümnendas- Hiiu maakonnas Kärdlas- toimub suitsetamisest loobumise nõustamine südametoas igapäevatöö lahutamatu koostisosana. Plaanis on avada SLN kabinet Hiiumaa haiglas alates 2006. aasta algusest. Taastusravikeskus Sõprus Pärnus on avaldanud soovi samuti avada SLN kabinet rehabiliteeritavatele südamehaigetele.

Olgu veel lisatud- et patsiendid/kliendid võivad pöörduda SLN kabinetti ilma saatekirjata (soovitav on eelregistreerimine telefonitsi) ning teenuse osutamine on suitsetamisest loobujale tasuta. Kulud kaetakse SVH ennetamise riikliku strateegia vahenditest.

Eesti TEH Võrgustik on ühinenud Euroopa suitsuvabade haiglate võrgustikuga (European Network for Smoke-free Hospitals- ENSH) ning oli esindatud 9.-10. septembrini Pariisis peetud ENSH nõupidamisel.

<strong>Soovida jätab kollegiaalne meeskonnatöö<br /></strong>SLN kabinettidele on välja töötatud spetsiaalsed nõustamiskaardid (nii arstile/õele kui ka patsiendile- seda nii eesti kui vene keeles). Pärast nõustamisprotsessi lõppu lisatakse kaardid nõustatava meditsiinilisse dokumentatsiooni. Suitsetamisest loobujale jaotatakse juhendmaterjale- mis samuti toodetud SVH ennetamise riikliku strateegia vahenditest.

Aktiivses suitsetamisest loobumise nõustamise väljaõppe protsessis on ka meie perearstid- kelles tervist edendavad haiglad näevad lähiaegadel oma koostööpartnereid.

Tundub- et SLN kabinettide töö võiks toimuda järjekindlalt ja töörohkelt. Kahjuks jätab aga soovida kollegiaalne meeskonnatöö patsientide suunamisel kabinetti. Veel suhtuvad meedikud tolerantselt suitsetamisharjumuse levimusse elanikkonna ja tervishoiutöötajate endi seas. Samas jätab soovida ka suitsetamisest loobujate eneste järjekindlus selles raskes protsessis ning nõustamiskabinetis napib nendepoolset tagasisidet.

Praegusest suuremad oleksid võinud olla suitsetamisest loobumise nõustamise kabinettide 2005. aasta esimese poolaasta töö arvulised näitajad. Nõustamisteenust osutati tänavu esimesel poolaastal 825 korral- neist esmaspöördujatele 412 korral.

<br /><strong>TIIU HÄRM<br /></strong>Eesti TEH Võrgustiku rahvuslik koordinaator-<br /> Ida-Tallinna keskhaigla suitsetamisest loobumise nõustaja

 

<br /> *****************************************

 

<b><u>Suitsetamisest loobujate nõustamise kabinetid:</u></b>

<b>AS Ida-Tallinna Keskhaigla<br /></b>* Keskhaigla- Ravi 18- Tallinn;<br /> * kabinet 159 ja 121 silmakliinikus;<br /> * vastuvõtt: E 13-16 ja 16-18- T 16-18- K 15.30-17;<br /> * eelregistreerimine: tel 1900;<br /> * nõustajad: dr Tiiu Härm- õed Merike Mark- Krista Tutt ja Kaidi Traumann.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.