Tudengid valisid teadlikult õenduse

Käesolevast aastast on meie koolil uus nimi – Tartu Tervishoiu Kõrgkool, uus staatus – rakenduskõrgkool, uued üliõpilased – 346, uued õppejõud – 11, uued tööruumid – 7 ja veel üht-teist vajalikku.

Käesolevast aastast on meie koolil uus nimi - Tartu Tervishoiu Kõrgkool- uus staatus - rakenduskõrgkool- uued üliõpilased - 346- uued õppejõud - 11- uued tööruumid - 7 ja veel üht-teist vajalikku.

Seoses Euroopa piiride avanemisega näeme ideaalis meeletut üliõpilaste tungi tervishoiuerialadele- et pärast lõpetamist kindlustada ennast töökohaga Eestis või võimalusega kusagil mujal maailmas töötada. Mis toimub aga tegelikult?

Ennustasime kevadel- et lävendipõhise vastuvõtu kehtestamisega ülikoolides langeb meile potentsiaalselt kandideerijate arv hüppeliselt. Tahab ju enamik noortest omandada haridust ülikoolis- sõltumata erialast ja motivatsioonist seal õppida.

Lävendipõhine vastuvõtt ülikoolides aga ei vähendanud reaalselt kooli kandideerijate arvu (esimese eelistuse järgi 2004. aastal 564 avaldust ja 2005. aastal 529 avaldust).

Üllatuseks on õppetöö algusnädalatel õppuritelt ja õppejõududelt saadud tagasiside- mis lubab arvata- et sel aastal õppima asunud on rohkem motiveeritud ja  oma valikutes teadlikumad.

<strong>Sisseastujad vestlusel<br /></strong>Vastuvõtu alguse meie kooli oleme igal aastal planeerinud pärast ülikoolidesse vastuvõtu lõppemist- et vähendada n-ö mõttetute vastuvõtuavalduste arvu (üheaegse vastuvõtu puhul esitab üliõpilaskandidaat avalduse kõikjale- kuhu vähegi avaldust esitada saab).

Teist aastat on vastuvõtul peale riigieksamite arvestamise üheks oluliseks vastuvõtutingimuseks vestlus- et selgitada välja kandideerija teadlikkus (ettekujutus) erialast/kutsealast- millele ta õppima tahab asuda- tema motivatsioon- suhtlemisoskus ja eetilised hoiakud.

Samas saavad mõned kandideerijad teada- mida nad tegelikult üldse õppima tahtsid hakata. Messid koolilõpetajatele ning gümnaasiumides ja kodudes tehtav selgitustöö ei asenda kutsenõustamist ega selgita tulevase eriala sisu.

Kui küsida- kas Eestis on mõni kool- kes pakub valikaineid tervishoiuerialadel edasiõppimiseks- siis sellist ei leia. Tervishoiuasutustes on aga reaalne vajadus kvalifitseeritud tervishoiutöötaja järele. Küll võite leida näiteks kooli- kes pakub jaapani keele õpet- et minna sellega võib-olla peaaegu olematule tööturule.

<strong>Palgamüüt on kaotanud jõu<br /></strong>Kui eelmisel aastal muretseti vastuvõtuvestlusel tervishoiutöötajate väikese palga üle- siis sellel aastal oli see müüt kaotanud oma jõu. Palju selgemad olid kandideerijatele arusaamad- et on võimalus siirduda Euroopa tööturule ja seal edukalt toime tulla.

Kes olid meie selleaastased kandideerijad? 75 protsenti gümnaasiumide lõpetajaid ning 25 protsenti inimesi- kellel oli juba varasemast üks kõrgharidus või kellel on vanust rohkem kui 23 aastat või kes on juba ühe ameti omandanud.

Need 25 protsenti on kõige motiveeritumad ja teadlikumad tulevasest tööst ning ideaalsed üliõpilased- kellel on kindel eesmärk minna tööle õpitud kutsealal. Kahjuks on probleem nende kandideerijatega- kes omavad varasemat kõrgharidust muul erialal või on neil õpingud lõpetamata. Korra riigi raha eest õppinul on võimalus õppida teist korda vaid tasulisel kohal.

Sellelgi aastal jäi kümmekond sellist inimest ukse taha- sest neil polnud materiaalselt võimalik asuda õppima tasulisele kohale- samas oleks nendest saanud kindlasti tublid tervishoiutöötajad. Lähtuvalt eelnevast on Tartu Tervishoiu Kõrgkool otsustanud paluda haridus- ja teadusministeeriumil algatada seaduseelnõu- et tervishoiuerialadele oleks võimalik asuda õppima ka eelneva kõrghariduse omandamisel või olemasolul.

<strong>Juubeliaasta tuleb<br /></strong>Mida veel võtame ette 2005/2006. õppeaastal? Endiselt tegeleme projektide kaudu Eesti õenduse edendamisega- hakates jaanuarist 2006 koolitama õde-spetsialiste neljal erialal: kliiniline õendus- terviseõendus- vaimse tervise õendus ja intensiivõendus. Samast ajast hakkame koolitama praktikabaasides ka juhendajaid- et tõsta koolituse kvaliteeti tervikuna veelgi.

2006. aasta on meie kooli jaoks ka juubeliaasta. Tähistame konverentsi ja rea muude üritustega kooli 195. aastapäeva.

Ja nii see õppeaasta algaski. Ikka ja jälle - uute lootuste- paremate võimaluste- suuremate ootustega. Ja me teame- et ei pea pettuma.

<br /><strong>ANNELI KANNUS<br /></strong>Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektori kt

<strong>ANNELI LORENZ<br /></strong>Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppeprorektor

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.