Eesti otsib oma sisu esmatasandile

Ekspert Kaja Põlluste esitles 30. septembril perearstide sügiskonverentsil esimest korda avalikkusele esmatasandi tervishoiu arengukava aastateks 2006–2010.

TÜ tervishoiu instituudi vanemassistent ja sisekliiniku teadur ning sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna ekspert Kaja Põlluste esitles 30. septembril perearstide sügiskonverentsil esimest korda avalikkusele esmatasandi tervishoiu arengukava aastateks 2006-2010.

Kuigi Eestis pole veel selgeks vaieldud esmatasandi tervishoiu sisu - näiteks kas ja kui palju eriarste peaks sinna kuuluma -- on esialgne visioon valminud ja Kaja Põlluste ootab arvamusi.

Esmatasandi arengukava ei kopeeri hiljuti uuendatud peremeditsiini arengukava- vaid annab üldised suunad- kuidas mitut eriala ühendava esmatasandi teenuste osutajad saavad koostöö kaudu patsienti aidata ja elanike tervist parandada. Kuigi- nagu ütles Kaja Põlluste perearstidele esinedes- just koostöö ja infovahetus on tänases Eestis valupunkt.

<strong>Kirev seltskond<br /></strong>Esmatasandisse peaks praeguse kava järgi kuuluma perearstid ja -õed- kelle kanda jääbki põhiroll. Ehk nagu selgitas Kaja Põlluste- on perearst patsiendi jaoks juhtumikorraldaja rollis.

Veel võiksid esmatasandile mahtuda kiirabi- õendusabi osutajad (ämmaemand- taastusraviõde- füsioterapist- vaimse tervise õde- kooliõde)- hooldusravi osutajad (koduõde- päevase õendusabi osutaja)- samuti omavalitsuste sotsiaaltöötajad- proviisorid ja farmatseudid.

Esmatasandi eriarstidest on arengukava praeguses sõnastuses kirjas hambaarst- günekoloog- silmaarst ja võimalus loetelu jätkata.

Perearstide konverentsil pakkus professor Heidi-Ingrid Maaroos näiteks- et silmaarsti asemel piisaks esmatasandi tervishoius okulistist.

Esmatasandi teenust osutab ka töötervishoiuarst.

<strong>Omavalitsused korraldavad<br /></strong>Esmatasandi arengukava eesmärgiks on kujundada arusaam ja eeldused esmatasandi tervishoiu rolli suurendamiseks elanike tervise parandamisel.

Kui haiglavõrgu arengukava on välja töötatud ja eriarstiabi arengukavadki olemas- siis esmatasandi tervishoiu arengukava alles hakatakse välja töötama- rääkis Põlluste. Arengukava peaks sisaldama üld- ja eriarstiabi ja teiste terviseteenuste osutamise arengukavasid esmatasandil.

Esmatasandi tervishoidu planeeritakse riiklikul tasandil- kuid korraldamine võiks jääda omavalitsustele või omavalitsusliitudele.

<strong>Raha tuleb ka omavalitsuselt<br /></strong>Omavalitsuse kasuks räägib asjaolu- et esmatasandi tervishoid on seotud teiste eluvaldkondadega - nagu näiteks sotsiaalhoolekanne- kommunaalteenused- haridus- mida juba korraldavad omavalitsused.

Esmatasandi rahastamine võiks tulevikus toimuda mitmest allikast ja kahe valdkonna jaoks: tervishoiuteenuste osutamise ja teenuste kättesaadavuse tagamise rahastamine.

Tervishoiuteenuste osutamiseks peaks raha tulema ravikindlustusest- riigi- ja omavalitsuse eelarvest (kindlustamata isikute ravikulud)- teatud määral ka patsiendilt ja tema tööandjalt.

Teenuste kättesaadavuse jaoks ehk teenuse osutamiseks vajaliku struktuuri jaoks peaks raha tulema omavalitsuselt ja riigieelarvest.

<strong>Arutelu algas<br /></strong>Esmatasandi arengukava esitlust kuulanud perearstide seltsi esimees Madis Tiik osutas vastuolule- et perearstisüsteem toimib Eestis juba 1998. aastast ja nüüd nagu alustatakse 2005. aastal otsast peale. “Me koostame alles tervikkava. Siin on väike vastuolu-” tähendas ta.

“Jah- võib-olla küll-” vastas Kaja Põlluste. “See paistab nagu maja ehitamine korstnast alustades.<br /> Muidugi oleks õige- et algul oleks üldine riiklik tervisepoliitika ja siis esmatasandi- haiglavõrgu- arstlike erialade- sotsiaalhoolekande ja muud arengukavad. Aga meil ei ole nii.”

Põlluste lisas- et kui Eesti oleks kümme aastat tagasi esmatasandi arengu nii laialt ette võtnud- siis ei oleks ehk Eesti perearstiabi nii heal tasemel kui see täna on.

Oktoobris on kavas esmatasandi arengukava tutvustada kõigile asjaga seotud huvigruppidele. Näiteks 13. oktoobril arutab projekti Maakonnaarstide Koda.

<br /> MALLE TOOMISTE<br /><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

 

<strong><u>Esmatasandi tervishoiu mõiste</u></strong>

Esmatasandi tervishoid (<em>primary health care</em>) on WHO 1998. a definitsiooni järgi esmane kontakt inimestega teostamaks tegevusi- mis parandavad paikkonna tervist.

  - Nendes tervishoiusüsteemides- kus perearstil on suunaja roll- hõlmab esmatasandi tervishoid kõiki esmaseid tervishoiuteenuseid- mis on patsiendile vabalt kättesaadavad ja vajadusel suunatakse patsient edasi järgmisele tasandile.

  - Nendes tervishoiusüsteemides- kus patsient pääseb otse eriarsti juurde- hõlmab esmatasandi tervishoid kõigi ambulatoorsete tervishoiuteenuste osutamist ehk siis muu hulgas eriarsti vastuvõttu polikliinikus (haiglas on teise tasandi tervishoiuteenused).

<em>Allikas: Kaja Põlluste- ettekanne “Esmatasandi tervishoiu arengusuunad aastateks 2006-2010”</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.