Eesti tervishoiu infosüsteeme hakkab haldama sihtasutus

Valitsus otsustas 29. septembril luua e-tervise sihtasutuse-
mille poolt hallatava tervishoiu infosüsteemi käivitumine võimaldab
tulevikus hoida kokku arstide aega ja raha- teatas
sotsiaalministeerium.

Ministeeriumi info- ja analüüsi osakonna juhataja Kaja Kuivjõe sõnul võimaldab süsteem pakkuda kvaliteetsemat tervishoiuteenust- kuna arsti koormus patsiendi andmete töötlemise- edastamise ja sisestamise osas väheneb märgatavalt.

Ekspertide hinnangul kulub meditsiinipersonalil praegu paberitöö peale tööajast ligi 50 protsenti. Digitaalne terviselugu aitaks vähendada perearstidel aruandlusele kuluvat aega poole võrra- mis tähendaks kokkuhoidu ligi kaheksa miljonit krooni aastas.

Digitaalne terviselugu teeb võimalikuks ka selle- et inimene pole enam arstide ja asutuste vahel postikandja- vaid arst saab tema eelmised olulised diagnoosid- ravimid- analüüsid ja uuringud- samuti kriitilised allergiad teada digitaalselt. USAs tehtud uuringute põhjal hoiab patsiendi andmete parem kättesaadavus ära 0-1 protsenti surmajuhtumitest- mis Eestis tähendaks 27 inimelu aastas.

Digiregistratuur peaks ministeeriumi hinnagul aitama vähendada ka nn tühiregistreerimiste osakaalu- mis osades raviasutustes ulatub koguni 50 protsendini. Digiregistratuuri kasutusele võtmisel saab järjekordi selle võrra vähendada.

Kuivjõgi märkis- et kui tervishoiu infosüsteem realiseerub- on Eesti esimene riik Euroopas- kus pakutakse e-tervise teenuseid üleriigiliselt.

Loodava sihtasutuse eesmärk on arendada ja hallata Eesti tervishoiu infosüsteemi- kus neljaks esimeseks üleriigiliseks e-tervise teenuseks on digitaalne terviselugu- digiretsept- digiregistratuur ja digipildid.

Sihtasutuse asutab riik koos Põhja-Eesti regionaalhaigla- Tartu Ülikooli kliinikumi- Ida-Tallinna keskhaigla- Eesti Haiglate Liidu- Eesti Perearstide Seltsi ja Eesti Kiirabi Liiduga. Sihtasutus hakkab projekte juhtima sisulise poole pealt ja tegema koostööd haiglatega. Kokku on kavas korraldada 17 riigihanget.

E-tervise sihtasutust finantseerivad järgneval kolmel aastal asutajaliikmed- struktuurifondid ja sotsiaalministeerium.

Digitaalne terviselugu peaks sotsiaalministeeriumi teatel toimima hakkama 2008. aasta lõpus- teised projektid käivituvad varem ja liidetakse terviseloo süsteemiga. Esimene digiretsept on kavas väljastada 2007. aastal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.