Pat­sien­did os­ka­vad en­nus­ta­da ast­ma äge­ne­mist

Astmapatsiendid võivad osata ise oma seisundit hinnata ja haigust ravida arvatust paremini, selgub Euroopa Respiratoorse Ühingu (ERS) aastakonverentsil avaldatud uuringutulemustest.

Astmapatsiendid võivad osata ise oma seisundit hinnata ja haigust ravida arvatust paremini- selgub Euroopa Respiratoorse Ühingu (ERS) aastakonverentsil avaldatud uuringutulemustest.

Rahvusvahelise INSPIRE (International Asthma Patient Insight Research) uuringu tulemusi tutvustasid Mediuutiset ning AstraZeneca toetatud võrgulehekülg az-air.com. Uuring viidi läbi 1921 patsiendi seas- kes said ravi keskmise raskusega või raske astma tõttu. 61 protsenti küsitletutest teatas- et nad oskavad panna tähele haiguse ägenemisele eelnevaid sümptomeid ning vastavalt sellele põletikku kontrollivat ravi korrigeerida.

Astmaravi tuleks teadlaste hinnangul oluliselt tõhustada- kuna 68 protsendil patsientidest ei olnud haigus raviga stabiliseerunud ning isegi hea ravitasakaaluga patsientidel esines keskmiselt seitse astma ägenemist aastas.

“Kuigi astma ägenemisele eelnevaid hoiatavaid märke on varemgi tähele pandud- annab INSPIRE esimest korda kindlaid tõendeid- et enamik patsiente neid sümptomeid tõesti kogeb-” ütles uurimuse läbiviimist juhtinud Londoni Imperial College’i ja Charing Crossi haigla respiratoorse meditsiini professor Martyn Partridge.

Tema arvates on tegemist läbimurdega astmahaiguse mõistmise juures. Teades- et astmapatsiendid oskavad ägenemisele viitavaid märke ära tunda- peaksid arstid võimaluse korral võtma omaks raviskeemid- mis lubaksid patsientidel oma tavalist baasravi varmalt korrigeerida.

Hiljutised GINA (Global Initiative for Asthma) juhised soovitavad patsientidel sümptomite ägenemise ennetamiseks oma ravi ise sättida. Sellega olid selgelt nõus ka INSPIRE uuringus küsitletud- kellest 88 protsenti olid üsna või väga kindlad- et nad suudavad astmaravi korrigeerida.

Enne ägenemist ei ole see haruldane- et astmapatsient oma ravi tõhustab. Sageli on siiski tegemist bronhodilataatoritega ning põletikuvastast ravi tõstavad patsiendid tavaliselt alles ägenemise hilises faasis. Publitseeritud tõendusmaterjal viitab aga sellele- et mõlemat tüüpi ravi tõhustamine hoiab ägenemisi ning hospitaliseerimisi ära kõige paremini- kommenteeris Partridge. Professori arvates peaks tulevikus kasutama toimivaid ravistrateegiaid targemini- juhendades patsiente tõhustama põletikuvastast ravi vajadusel varem.

INSPIRE viidi läbi kaheksas riigis - Belgias- Prantsusmaal- Saksamaal- Itaalias- Hollandis- Hispaanias- Rootsis ja Suurbritannias. Hiljem lisanduvad andmed Austraalia- Kanada ja USA patsientide kohta- tehes valimi suuruseks 3400. Uuringut rahastas AstraZeneca ning viis läbi sõltumatu agentuur GfK Martin Hamblin.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.