Reumaatiline käsi saab tuge kiiresti valmivast lahasest

Hiljuti Tallinnas peetud ürituse “Reuma käsi” raames peeti loenguid põletikulistest liigeshaigustest ja nende ravist, lisaks demonstreeriti erinevaid käelahaseid ja nende valmistamist.

Hiljuti Tallinnas peetud ürituse “Reuma käsi” raames peeti loenguid põletikulistest liigeshaigustest ja nende ravist. Teise osa hõlmas töötuba- kus demonstreeriti erinevaid käelahaseid ja nende valmistamist.

Ürituse peategelaseks oli Uruguayst pärit lektor- Montevideo käetaastusravi kliiniku direktor- Montevideo rahvusliku reumatoloogiainstituudi käeliiniku tegevusteraapia osakonna juhataja Janine Hareau Bonomi.

Ta on pikaajalise kogemusega USAs väljaõppe saanud füsioterapeut- kes omab doktorikraadi tegevusteraapias ning kuulub rahvusvahelisse käeterapeutide ühingusse IFSHT (International Federation of Societies for Hand Therapy). Tal on head kogemused puuetega laste- spastikute ja reumaatiliste probleemidega patsientide ravi alal- ning mis samuti oluline - J. H. Bonomi on suurepärane lektor.

Koolituse korraldaja- Ida-Tallinna keskhaigla taastusarst Eve Sooba tutvus temaga eelmisel aastal erialasel konverentsil ja kutsus Eestisse.

<strong>Tugi vähem kui tunniga</strong><br /> Uudsete lahaste valmistamiseks kasutab Janine Hareau Bonomi õhukest ja kerget termoplasti- mis on hästi vormitav ning mida saab korduvalt kasutada. Bonomi näitas arstide- füsioterapeutide ja tegevusterapeutide silme all- kuidas saab kohapeal vähem kui tunni ajaga valmistada haigele sõrmele- käele või randmele tuge.

Tuleb võtta sobiva suurusega materjal- kasta see mõneks ajaks umbes 50-kraadisesse vette- et materjal muutuks painduvaks- painutada sõrmedega vajalikku vormi ja lõpuks kinnitada spetsiaalse kinnisega. Materjal kuivab kiiresti ja muutub siis sedavõrd jäigaks- et sellest saab valu vähendav- liigesdeformatsiooni teket ennetav või süvenemist vältida aitav tugi. Bonomi ise vormib selliseid lahaseid umbes tuhat tükki aastas.

Uruguay spetsialist pidas ka ettekanded käe biomehaanikast ning põletikuliste liigeste lahastamise vajadusest ja põhimõtetest.

<strong>Hiljem saab lahast kohandada<br /></strong>Eve Sooba ütles- et meedikute huvi on saada neid lahaseid haigele kiiresti- näiteks kohe haiglas pärast ortopeedilist lõikust või liigeshaiguse ägedal perioodil. Teine kiiret abi vajav kontingent on spastiliste pareesidega patsiendid.

Üks võimalikke lahendusi on koolitada praegu vähest kogemust omavaid tegevusterapeute- et nad saaksid haiglas kohapeal teha patsiendile sobiva lahase.

Sageli vajab patsient lõikusest paranedes juba paari nädala pärast veidi teistsugust lahast kui alguses. Uudset lahast saabki ümber teha- patsiendile sobivaks kohandada.

Ravimfirma Berlin Chemie Menarini Eesti esinduse ning abivahendite-lahaste firma Respecta (Soome) toel teoks saanud õppepäeval “Reuma käsi” võtsid sõna ka Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloogia osakonna juhataja Oivi Aakre- reumatoloog Margus Pail- valuravi spetsialist Aile Kaasik- taastusarst Eve Sooba ja Pärnu haigla taastusravi osakonna juhataja Kaja Elðtein.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.