E-tervishoid jätab arstid kodumaale

Ida-Tallinna keskhaigla on koos haiglatega Taanist, Norrast, Rootsist ja Leedust olnud aasta otsa osaline e-tervishoiu Balti projektis, haigla neli radioloogi kirjeldavad e-radioloogia katseprojekti käigus Taani patsientide röntgeniülesvõtteid.

Ida-Tallinna keskhaigla on koos haiglatega Taanist- Norrast- Rootsist ja Leedust olnud aasta otsa osaline e-tervishoiu Balti projektis- haigla neli radioloogi kirjeldavad e-radioloogia katseprojekti käigus Taani patsientide röntgeniülesvõtteid.

Eelmisel aastal alanud ja 2007. aasta augustini kestvat e-tervishoiu projekti Baltic eHealth rahastab Euroopa Liidu programm Interreg kahe miljoni euroga. Projekti käigus luuakse e-tervishoiu lahendused- turvaline võrgustik- mida saaksid kasutada kõik Läänemere piirkonna haiglad radioloogiliste ja ultraheliuuringute kirjeldamiseks.

<strong>Parimate standardite levik</strong><br /> 10.-12. oktoobrini kogunesid projekti partnerid Tallinna konverentsile- et võtta kokku esimese tööaasta tulemused.

“See on üks haaravamaid projekte-” kinnitas ajakirjanikele aastasest tööst kokkuvõtet tehes e-tervishoiu ekspert Kevin Dean Suurbritanniast- kes on tuntud oma valdkonna guruna. “Olukorras- kus inimesed vananevad- ravi muutub keerulisemaks ja kallimaks- arstide puudus suureneb- eriti maapiirkondades- võimaldab see projekt parema juurdepääsu tervishoiule- paremad kogemused- parema kvaliteedi.”

Ta lisas- et vajadusest teha tervishoiuvallas rohkem koostööd räägitakse palju- aga see projekt on näide reaalsest koostööst- töötavast mudelist. Selle alusel tahetakse üles ehitada toimiv ärimudel. “Eesrindlike ravivõtete levik maailmas võtab aega- isegi kuni kolmkümmend aastat-” nentis Dean. “Selline koopereerumine tagab paljudele kiire juurdepääsu uutele meetoditele ja aitab ühtlustada standardeid.”

<strong>Algul nappis usaldust<br /></strong>Küsimusele projekti käivitamise probleemide kohta vastas Taani Funeni haigla kliiniline juht Peder Jest- et alguses ei olnud nende arstidel kerge hakata Eesti kolleege usaldama. “Tuli hakata respekteerima- et teie arstid on sama head ja mõned isegi paremad ning et osa tööd suunatakse teise riiki-” lisas Jest.

Baltic eHealth’i projektijuht Henning Voss Taanist mainis- et projekti käivitamisel on olnud ka tehnilisi ja eri riikide erinevast seadusandlusest tingitud õiguslikke probleeme- seetõttu liigutakse edasi samm-sammult. “Ehkki tahaks kõike kohe ja kiiresti-” ütles ta.

Voss lisas- et Taanis pole juriidilisi probleeme eriti olnud- kuna Taani suhtub töö tellimisse väljastpoolt küllalt liberaalselt. Näiteks Norras ja Saksamaal on suuremad piirangud.

<strong>Lisatöö on tasuv<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla arendusjuht radioloog Peeter Ross- kes on algusest peale olnud selle projekti eestvedajaks Eestis- rõhutas meiepoolse huvi üht aspekti: “See projekt on puhas ajude eksport- ilma et ajud ise Eestist lahkuksid.”

Taanis teenib arst viis kuni kümme korda rohkem kui tema kolleeg Eestis. Seetõttu on Taani haiglad samuti huvitatud- et tellida siit odavamat- aga vähemalt sama kvaliteetset tööd. Eesti radioloogidele annab võimalus teenida euroopalikku palka stiimuli jääda siia tööle.

Pilootprojekt pole Rossi sõnul veel päris käima läinud- seni on meie arstid kirjeldanud vaid mõndakümmet Taanist saadetud röntgenipilti. Samal ajal kirjeldavad ITK radioloogid iga päev 20-40 Inglismaalt saadetud röntgeniülesvõtet. Koostöö Suurbritanniaga käivitus varem- vastastikune usaldus on saavutatud ning tehnilised probleemid ületatud.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Balti e-tervishoid</u></strong>

* Telemeditsiini projekt Baltic eHealth algas 2004. aastal ja kestab kuni 2007. aasta augustini. Euroopa Liidu Interreg III B-programm rahastab seda kahe miljoni euroga.<br /><br /> * Turvalised andmevõrgud terviseandmete vahetamiseks on loodud Taani- Norra- Rootsi- Ida-Tallinna keskhaigla ja Vilniuse ülikooli haigla vahel. Osalejate ring laieneb projekti edenedes samade riikide teistesse haiglatesse ja ka teistesse Euroopa riikidesse.

* Pärast eurorahastamise lõppu tahetakse projekti edasi finantseerida osalevate haiglate liikmemaksude kaudu.

<em>Allikas: Ida-Tallinna keskhaigla</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.